Talizman t. 2

Amber
1994-01-01
1994-01-01
Sylwia Twardo, Anna Kidawa

Okładka książki Mroczna Wieża - Rewolwerowiec: Bitwa o Tull Peter David, Robin Furth, Stephen King, Michael Lark
Mroczna Wieża ... Peter David, Robin ...
Okładka książki W cieniu płonących świec Tabitha King, Michael McDowell
W cieniu płoną... Tabitha King, Micha...
Okładka książki Mroczna Wieża: Upadek Gilead Peter David, Robin Furth, Richard Isanove, Stephen King
Mroczna Wieża:... Peter David, Robin ...
Okładka książki Czarny Dom Stephen King, Peter Straub
Czarny Dom Stephen King, Peter...
Okładka książki Twarz w tłumie Stephen King, Stewart O'Nan
Twarz w tłumie Stephen King, Stewa...

Nie jest to najlepsza książka Kinga, ale myślę, że warta przeczytania.

Nie jest to najlepsza książka Kinga, ale myślę, że warta przeczytania.

Nie podołałem. Dotarłem do połowy. Później tylko przewracałem kartki i próbowałem znaleźć coś ciekawego. Tak jak ktoś napisał - jeśli dzięki temu powstała "Basniowa opowieść", jestem w stanie wybaczyć Stefanowi. Uwielbiam zamulanie i dłuuugie wprowadzenia Kinga (tak jak w "Przebudzeniu", czy "Ręce mistrza"),ale tutaj całość wydaje się wstępem. To zdecydowanie nie dla mnie.

Jack Sawyer, dwunastoletni syn chorej na raka aktorki wyjeżdża wraz z nią z Kalifornii do opustoszałego miasteczka w New Hampshire. Poznaje on starego murzyna, który wyjaśnia mu pewną prawdę. W równoległym do naszego świecie zwanym Terytorium, Dwójniczka jego matki, Laura DeLoessian, również umiera. Tylko Jack może uratować obie kobiety- jeśli zdobędzie tajemniczy Talizman o uzdrawiającej mocy. Jack rusza więc na heroiczną wyprawę. Przeskakując między dwoma światami, przeżywa niesamowite przygody, poznaje wrogów i przyjaciół. Przede wszystkim dorasta a jego wyprawa na jeszcze bardziej doniosłe znaczenie...

Świetna, bardzo ciekawa historia która mnie bardzo wciągnęła . Jedna z najlepszych książek Kinga 🔥 Polecam!

Standardowy King, płytka fabuła, słabe i bezmózgie postacie. I znak rozpoznawczy skrajnie rozbudowany tekst o niczym. Tekst który można było by skrócić o 90% i nic by książka nie straciła, a pewnie tylko zyskała.

Przeczytałem kilkanaście książek Kinga, nigdy nie potrafił stworzyć inteligentnych postaci. Zawsze jakiś przygłupów, a jego książki są skrajnie nieinteligetne, zaprzeczają fabuły samym sobie..

Standardowo absurdalnie rozwlekłe bzdury od tego marnego autora.

Trochę za długie to opowiadanie, ciągnęło się bardzo. Ogólnie fabuła ciekawa, przypominała mi Baśniowa Opowieść bo pojawiły się podobne motywy. Nie będzie to moja ulubiona książka Kinga

"ɴɪᴄ ɴɪᴇ ᴊᴇsᴛ ᴛᴡᴏᴊᴇ, ᴊᴇśʟɪ ɴɪᴇ ᴘᴏᴛʀᴀғɪsᴢ sɪᴇ̨ ᴛᴇɢᴏ ᴡʏᴢʙʏᴄ́."

🧿 "Talizman" miał swoje wzloty i upadki, myślę że pisanie w duecie nie zdało egzaminu, dało się to odczuć i w tym przypadku nie jest to komplement. Mocno wynudziła mnie tak książka, tekst rozciągnięty do granic możliwości często zacierał nagromadzenie akcji tak, że nagle nic się nie działo. Motyw i historia jak najbardziej były świetnym pomysłem ale przy realizacji coś nie zagrało. Rzadko miewam załamania przy czytaniu Kinga, a tutaj kilka razy miałem ochotę przerzucić dalej lub odstawić na półkę. I jeszcze żeby była to względnie krótka książka, dałoby się to przeżyć, niestety, cegła miała ponad 700 stron co zdecydowanie wydłużyło katorge jaką przeżywałem. Jednak nie ma tego złego, bo wydaje mi się że ta historia zaowocowała w przyszłości "Baśniową opowieścią" która należy do jednej z moich ulubionych jego książek.

🧿 Jack Sawyer to dwunastolatek który w raz ze swoją umierającą matką ucieka przed wujem, wspólnikiem ojca w interesach, który nęka ich i nie daje za wygraną. Wciąż zmieniają miejsca pobytu, jednak bez skutku, Morgan Sloat wciąż ich odnajduje. W New Hampshire, Jack poznaje starego murzyna Speediego, który to uświadamia mu pewną prawdę. To, że istnieje drugi równoległy świat Terytoria, i że jest sposób na uratowanie jego matki. Opowiedział mu o ludziach którzy mają swoje odpowiedniki w świecie Terytoriów. Jego matka w tamtym świcie jest królową i także umiera. Jack rusza w niebezpieczną podróż między światami, aby uratować nie tylko swoją matkę, ale także cały świat Terytoriów przed czychajacym na tron Morganem z Orris. Na drugim końcu kraju stoi Czarny hotel, w jego wnętrzu znajduje się Talizman, który może uratować jego matkę i królową. Jak wielką cenę przyjdzie mu zapłacić za niebezpieczną podróż?

"ɴɪᴄ ɴɪᴇ ᴊᴇsᴛ ᴛᴡᴏᴊᴇ, ᴊᴇśʟɪ ɴɪᴇ ᴘᴏᴛʀᴀғɪsᴢ sɪᴇ̨ ᴛᴇɢᴏ ᴡʏᴢʙʏᴄ́."

Rozciągnięta do granic możliwości, i byłoby to ok gdyby fabuła była spójna i miała jakiś ciąg przyczynowo skutkowy.
Dostajemy jednak powieść drogi gdzie głównemu bohaterowi rzucane są kolejne kłody pod nogi. Można by wyciąć 1/3 książki i główna fabuła nie straciłaby w zasadzie nic.
Najbardziej na minus jednak coś, co niestety Kingowi zdarza się dość często - perpetum mobile, chłopiec czasami po prostu "czuje" co musi zrobić, gdzie się udać by pchnąć fabułę dalej. Nic w zasadzie nie wynika tu z niczego, po prostu idź tam, domyśl się po drodze jak i nie pytaj dlaczego akurat tak.

Stary, dobry Stephen King i stary, dobry Peter Straub przedstawiają nam starą, dobrą historię. Nie ma tutaj za grosz sensu, ale za to jest jest mnóstwo lania wody, jak to w starych, dobrych historiach. Bez wątpienia najgorsza książka starego, dobrego Kinga, jaką czytałem.

Jakim cudem to ma 6.7 a stukostrachy tylko 6.2 - nie wiem

Jakim cudem to ma 6.7 a stukostrachy tylko 6.2 - nie wiem

Chryste co za tomiszcze. Wypełniaczem jest woda i nuda. Beztreściowość nadrabiana jest miliardem postaci. Bardzo się zmęczyłam, ale wszystko stało się tęczą, tęczą tęczą! I wypuściłam książkę.
Tak, odniesienia literackie są świetne, no i ta amerykańskość, że Sawyer, że Elizabeth Bishop, ale chyba muszę się przerzucić na krótsze formy, bardziej mi odpowiadają u Kinga.

• Stephen King
  • King