Zarys historii wojskowości w Polsce

Wydawnictwo: Kurpisz
historyczna

Reprint wydanej w Krakowie w 1929 roku książki Mariana Kukiela Zarys historii wojskowości w Polsce ..

Koval | 2014-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2014

Marian Kukiel jest jednym z najbardziej poczytnych wojskowych, którzy w udany sposób połączyli wiedzę i doświadczenie bojowe z umiejętnością łatwego i przystępnego przekazywania wiadomości. Reprezentuje on stare pokolenie żołnierzy z czasów rozbiorowych, którzy doczekali niepodległej Polski i któremu przyszło oglądać jej powtórny upadek: najpierw wobec Trzeciej Rzeszy, a potem okupacji sowieckiej. Być może właśnie ten aspekt wpłynął na decyzję o sięgnięciu po pióro i usystematyzowaniu posiadanej wiedzy. Jego „Zarys historii wojskowości w Polsce” jawi się jako porządnie przygotowane opracowanie, a w porównaniu z „czerwoną” twórczością po 1945 roku jako istna perełka wydawnicza. Nie dziwi więc wznowienie po 85 latach.

Książka w telegraficznym skrócie charakteryzuje poszczególne epoki w naszej historii ze szczególnym uwzględnieniem spraw militarnych oraz polityczno-gospodarczych, również w odniesieniu do wojskowości. Sięgając do okresu pierwszych Piastów i przyglądając się postępowi...

Novik | 2016-04-25
Przeczytana: 25 kwietnia 2016

Taka sytuacja: spacerujecie sobie wesoło po jakimś pustkowiu, odziani w gustowny szaliczek wrocławskiego Śląska gdy tymczasem znienacka spokój Waszego spaceru bezpowrotnie zabiera 12, wyrastających spod ziemi tęgich drabów przyoblecznych w barwy Arki Gdynia. Lub jak Wam tak wygodniej, Wy występujecie w barwach Arki a Wasi prześladowcy posiadają odzież w kolorze mało uspokajającej w tym wypadku zieleni.
Co uczynicie w tej niewesołej sytuacji? Zakladam ze każdy, nawet największy kozak, wykazujacy choćby minimalny instynkt przeżycia podejmie niezwlocznie działania mające na celu oddalenie sie z miejsca zdarzenia. jednocześnie modląc sie zarliwie aby cała awantura okazała sie jedynie złym snem zakończonym szczęśliwym przebudzeniem w ciepłe własnej, nieco skopanej pościeli.

Ale do rzeczy Nowiku, do rzeczy.

406 lat temu w podobnej sytuacji znalazł sie Pan Hetman Stanisław Zolkiewski.
Z ta jednakowoz różnica, ze to Pan Hetman był łaskaw zastąpić drogę drabom.
Rzecz działa sie pod...

Ariel_O | 2016-02-27