Winnetou. Tom 4

Okładka książki Winnetou. Tom 4 Karol May
Okładka książki Winnetou. Tom 4
Karol May Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Cykl: Winnetou (tom 1-3) powieść przygodowa
powieść przygodowa

najciekawsze wspomnienie dzikiego zachodu z dzieciństwa

najciekawsze wspomnienie dzikiego zachodu z dzieciństwa

Jako dziecko lubiłem, ale to mizerna literatura

Jako dziecko lubiłem, ale to mizerna literatura

Mam bardzo mieszane uczucia po przeczytaniu "Winnetou". Z jednej strony książka pełna przygód, ciekawa, porywająca, dającą mnóstwo przestrzeni dla wyobraźni. Z drugiej strony mam takie poczucie, że potencjał nie został wykorzystany, że przeskakiwałam z przyrody w przygodę, ale zabrakło mi refleksji, czegoś co powinno wybrzmieć głębiej, mocniej. Dotykamy tematu Indian i jest mowa o kresie Ich świata i jakoś brakuje mi takiego głębszego zanurzenia się w sens tego co się dzieje, co się kończy, dlaczego się kończy, jaki to jest koszt. Dostałam za to przygodę pierwszą, piątą, dziesiątą i piętnastą.
Może jestem już zbyt dojrzałym odbiorcą, może gdybym była nastolatką to przygody pochłonęłyby mnie bez reszty, może nie czułabym potrzeby dzielenia włosa na czworo i poleciałabym bez zawahania w głąb prerii...
Tak czy siak, klasyka powieści przygodowej, warto się zapoznać. Trochę się zmęczyłam, ale nie żałuję

Świetna lektura przygodowa dla męskiej części młodzieży :-)

Świetna lektura przygodowa dla męskiej części młodzieży :-)

jak dziecko oceniałam ją dużo lepiej, ale nadal dobrze się ją czyta, choć trąci naiwnością

Coś wspaniałego, historia życia :)
Pamiętam, jak płakałam, gdy Winnetou umarł, o matko, ileż ja się w tym zaczytywałam.
Nie będę oceniać z dzisiejszej perspektywy. Pewnie wtedy musiałaby się ocena zamknąć w max 6.
Za całą historię i wpływ na mnie w dzieciństwie, za rozmiłowanie do przygód, książek - ocena może być tylko jedna.

Coś wspaniałego, historia życia :)

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Za dzieciaka zaczytywałem się w te książki. Postanowiłem zobaczyć czy i jak po wielu latach się zestarzały i jak odbiorę je po tak długim czasie. ;-) No zestarzały się. Przygody, narracja, dialogi i ogólnie cała historia wydaje się być mocno naiwna, taka prosta i dobroduszna jak stare westerny. ;-) Cóż...taki urok tych książek. Zabieram się więc za Old Surehanda. ;->

Ksiazka mojego dzieciństwa. Bylam zakochana w bohaterach, oraz płakałam gdy zgina glowny bohater. Dzieki autorowi uwielbialam dziki zachód, oraz powieści przygodowe. Jedna z najlepszych książek jakie czytałam. Zreszta 14 razy lub nawet więcej. Polecam kazdemu.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Dzielny, uczciwy, sprawiedliwy, prawdomówny, honorowy, najsilniejszy, najbardziej znany. Winnetou i jego biały brat Old Shatterhand. Przygody, które się pochłania jednym tchem (któż w dzieciństwie nie bawił się w Indian)... I nie ma tu nic z typowego westernu - biali są zachłanni, zadufani w sobie, ale również dobrzy i szlachetni, czerwonoskórzy również, dobrzy i źli, jak w życiu. Pochwyciła mnie w swoje szpony znów magia opowieści o Dzikim Zachodzie. To była przyjemność!

• Dzieciństwo
  • X02Y07