żydzi i chrześcijanie - wspólne dziedzictwo wiary

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Mikołaja Kopernika
historyczna

Niniejsza książka powstała na bazie nowo opracowanego, broszurowego zapisu wykładów otwartych, prowadzonych w Wyższym Seminarium Duchownym w Toruniu (1997/1998). Wykłady te zostały zainspirowane tekstem zaczerpniętym z Deklaracji soborowej ‘‘Nostra aetae’‘ i mogą stanowić także jego specyficzny komentarz: ‘‘Kościół Chrystusowy uznaje bowiem, że początki jego wiary i wybrania, stosownie do zbawczego misterium Boga, znajdują się już u patriarchów, Mojżesza i proroków. Wyznaje, że wszyscy wierzący w Chrystusa, synowie Abrahama w porządku wiary, objęci są powołaniem tego patriarchy, a zbawienie Kościoła mistycznie wyobrażone jest w wyjściu narodu wybranego z ziemi niewoli. Dlatego Kościół nie może zapomnieć, że poprzez ten lud, z którym Bóg w swoim niewysłowionym miłosierdziu zechciał zawrzeć dawne przymierze, otrzymał Objawienie Starego Testamentu i czerpie pokarm z korzenia szlachetnej oliwki, w ktorą wszczepione są gałązki oliwnej dziczki pogan. Kosciół wierzy bowiem, że Chrystus, nasz Pokój, poprzez krzyż pojednał żydów i pogan oraz jednych i drugich w sobie uczynił jednością’‘.

Kobieta | 2011-02-26