Fałszywy Da Vinci

Wydawnictwo: Amber

z Biblioteki Królewskiej zamku Windsor znikają oryginalne szkice Leonarda da Vinci Od pierwszych stron Thomas Swan wciąga nas w sensacyjną przygodę...

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

| 2013-11-22

"Fałszywy Da Vinci" - rozczarowanie, pewien niesmak, to dwa słowa, które przychodzą mi na myśl, w sytuacji, kiedy mam określić uczucia, jakie towarzyszyły mi podczas czytania tej książki.
Mam wrażenie, że to autor nas oszukał, obiecując ciekawą fabułę, w rezultacie dając marną historię, pozbawioną wrażeń, emocji, jak dla mnie to wręcz podróbka książki sensacyjnej..
Być może surowa to ocena, ale odzwierciedlająca moje subiektywne odczucie, jakie miałam po przeczytaniu tej pozycji wydawniczej.

rbj | 2014-09-18
Przeczytana: 16 września 2014

„Fałszywy da Vinci” był pierwszą książką Thomasa Swana po którą sięgnąłem. Zachęcające do lektury obietnica: „Świetne połączenie zagadki historycznej i wciągającej sensacyjnej przygody od Londynu przez Nowy Jork po Florencję”, okazała się niemającym pokrycia wabikiem. Owszem, była przygoda, ale jakoś nie za bardzo wciągająca, historii też raczej tutaj nie uświadczymy, jedynie miasta w pełni się zgadzają. Akcja ciągnie się leniwie, mimo że pierwsze strony, a nawet rozdziały na to nie wskazują – są wciągające, od samego początku zapoznajemy się z knutą intrygą. Później jest tylko gorzej. Szkoda, bo pomysł miał potencjał. Niestety został zmarnowany. Negatywnie na odbiór tytułu wpłynął fakt, że nie sposób wyróżnić głównego bohatera, co dla mnie jest dużym minusem. Gdy nie ma choć jednej głównej postaci, to dużo ciężej jest wczuć się w książkę i świat w niej przedstawiony. Bardzo nie podobało mi się, że większość zdarzeń, w tym prawie całe śledztwo, opierała się o zwykły fart i łut...

burlesque90 | 2014-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2014

Ciekawa książka w zasadzie sensacyjna z wplecionym wątkiem historycznym. Dobrze napisana, dobrze się czyta, ale czegoś mi w niej brakowało;)

Marta | 2011-09-03
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 03 września 2011

Nijaka, a spodziewałam się czegoś w stylu Dana Browna. Dobrze, że to tylko 255 stron. Nie polecam.

moi-folle | 2011-07-21

Do przeczytania na pewno zachęcił mnie tytuł i okładka, w takim stylu jaki lubię. Oczywiście od razu skojarzyła mi się, jak pewnie większości czytelników, z "Kodem da Vinci".

Artysta, który zostaje zwerbowany do małego zespołu pewnego bogacza, chcącego stworzyć idealne falsyfikaty nieistniejących szkiców, największych dzieł Leonarda da Vinci i sprzedać je za ogromne pieniądze.

Tak w wielkim skrócie można stworzyć zarys fabułu. W istocie, przedstawionych jest kilka punktów widzenia, z perspektywy różnych bohaterów. Jesteśmy świadkami wydarzeń, oraz odkrywamy, kierujące nimi motywy.

Myślę że takie ukazanie fabuły, z jednej strony jest ciekawe, bo czytelnik nie obserwuje tylko jednego wątku i może poznać przyczyny oraz dowiedzieć się jak dokładnie wyglądała ta czy inna zbrodnia.

Z drugiej strony nie jest to jednak na dłuższą metę dobry pomysł, gdyż od początku książki mamy jasno wyznaczoną granicę pomiędzy "dobrymi" i "złymi" i gdy tylko ma miejsce jakieś przestępstwo, od razu...

JoAn | 2014-11-24
Przeczytana: listopad 2014

Bardzo sypmatyczna historia z wątkiem detektywistycznym skupiona na działalności Leonarda Da Vinci.

rafalwis | 2015-08-16
Przeczytana: 15 maja 2015

Może być. Nieźle się czyta, chociaż akcja średnio ciekawa.

pole_minowe | 2012-03-01
Przeczytana: 12 marca 2012

Nie jestem w stanie tego wymęczyć...

kina | 2012-07-14
Przeczytana: 01 marca 2007