12 pułk piechoty ziemi Wadowickiej 1775-1939

Wydawnictwo: AJAKS
historyczna

Książka jest monografią 12 pp. Ujęto w niej dzieje pułku, od Regimentu pieszego XII (1775-1793), poprzez: 12 Pułk piechoty Księstwa Warszawskiego (1806-1813), Pułk 12 piechoty liniowej (1830-1831), aż do czasu utworzenia 12 Pułku Piechoty ziemi Wadowickiej, dla którego Wadowice stały się macierzystym garnizonem do wybuchu wojny w 1939 r. Szczególną uwagę poświęcono udziałowi pułku w kampanii wrześniowej. 12 pp wraz z całą 6 DP wszedł w skład GO aBielsko’‘, prowadząc działania wojenne od zachodniej granicy państwa, aż po Lubelszczyznę. W pracy podkreślono również związek z pułkiem, a przede wszystkim z garnizonem zmarłego niedawno papieża Jana Pawła II.

apor | 2013-12-31