Rok tysięczny

Cykl: Powieści Piastowskie (tom 3.1)
Wydawnictwo: Edition 2000
powieści piastowskie
historyczna

Inne wydania

Seria powieści piastowskich Karola Bunscha doskonale wprowadza nas w czasy dawnych dziejów Polski. Opowiadania w których skład wchodzą: Dzikowy skarb I i II, Ojciec i syn I i II, Rok tysięczny I i II, Bracia, Bezkrólewie, Imiennik śladem pradziada, Imiennik miecz i pastorał, Przekleństwo, Zdobycie Kołobrzegu, Psie Pole, Powrotna droga, Wawelskie wzgórze, Wywołańcy, Przełom oddają dość wiernie kawałek historii i nie pozwalają oderwać się od książek.

Trinity | 2015-01-09
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 06 stycznia 2015

Za każdym razem, gdy sięgam po książki tego autora, po kolejny tom serii piastowskiej Bunscha, nie mogę się nadziwić, że tak długo nie miałam pojęcia o tych powieściach; za każdym razem wciągają mnie one coraz bardziej, coraz bardziej jestem oczarowana niesamowitymi opisami, które wychodziły spod jego pióra, jestem oczarowana postaciami, które stworzył, to, z jaką precyzją tworzył kolejne charaktery... Jestem zaskoczona tym, jak znane mi już wydarzenia zostały przedstawione: w taki sposób, jakbym czytała o tym wszystkim po raz pierwszy, chociaż wiek X w Polsce mam w małym paluszku. To jest niesamowite, że tak wspaniały autor istniał i że pisał tak cudowne książki. Zaczęłam je nawet podsuwać swojemu chłopakowi, wiem, że i on się w nich zaczyta. Bo tak właśnie jest: jak już się zacznie, to nie sposób przestać. Osobom, które nie miały jeszcze w rękach pierwszego tomu te moje zachwyty mogą wydać się niezrozumiałe albo i śmieszne, ale uwierzcie, nigdy żadna książka tak mnie nie...

Czerwo | 2014-03-13
Na półkach: Z_2014 (16), Przeczytane
Przeczytana: 11 marca 2014

Akcja zaczyna się po śmierci Mieszka I i rozgrywa w ciągu kolejnych 3 lat (992-995). Autor przedstawia konflikt o sukcesję między Bolesławem, najstarszym synem Mieszka, a jego macochą Odą i przyrodnim rodzeństwem. Wewnętrzne spory skrzętnie wykorzystują zewnętrzni wrogowie (Czechy i Ruś).
Tom I powieści nie obfituje raczej w opisy bitew. Tym razem na pierwszy plan wysuwają się dyplomacja, intrygi, oczekiwanie na dogodny moment do działania. Jak dla mnie, jest troszkę gorzej niż w poprzednich częściach cyklu. Być może dlatego, iż czytelnik wie z historii, jak zakończył się opisany konflikt i czeka tylko na potwierdzenie tego faktu.

Ala | 2016-09-29
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 29 września 2016

Powieść z czasów Bolesława Chrobrego. Znane postacie historyczne , specyficzna stylizacja języka. Trudno się przyzwyczaić , szczególnie po przeczytaniu wcześniej prostej współczesnej książki. Pozazdrościć autorowi wyobrażni i odwagi poruszania się swobodnie w tak odległych czasach. Wymaga dużego skupienia . Czasami sami bohaterowie nie ogarniają zawiłości i zależnosci politycznych. Podnosi na duchu .

wielka_stopa | 2016-11-01
Przeczytana: 31 października 2016