Mr. Penumbra's 24-Hour Bookstore

5 (5 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
Mr. Penumbra's 24-Hour Bookstore
angielski
Adriana

Recession has shuffled Clay Jannon out of his life as a Web-design drone and serendipity coupled with sheer curiosity has landed him a new job working the night shift at Mr. Penumbra's 24-Hour Bookstore. And it doesn't take long for Clay to realize that the quiet, dusty book emporium is even more curious than the name suggests. There are only a few fanatically committed customers, but they never seem to actually buy anything, instead they simply borrow impossibly obscure volumes perched on dangerously high shelves, all according to some elaborate arrangement with the eccentric proprietor. The store must be a front for something larger, Clay concludes, and soon he has plugged in his laptop, roped in his friends (and a cute girl who works for Google) and embarked on a high-tech analysis of the customers' behaviour. What they discover is an ancient secret that can only be solved by modern means, and a global-conspiracy guarded by Mr. Penumbra himself... who has mysteriously disappeared.

źródło opisu: http://atlantic-books.co.uk/

źródło okładki: http://atlantic-books.co.uk/

Mollinka_90 | 2017-08-11
Przeczytana: 11 sierpnia 2017

Lekturę sklasyfikowałabym w kategorii przygodowego fantasy, choć spodziewałam się tajemniczej opowieści o książkach. Z przygodówek troszkę już wyrosłam, za fantasy nigdy nie przepadałam, a jednak tutaj ten miks nie przeszkadzał mi aż tak bardzo.

"Całodobowa księgarnia Pana Penumbry" to niewielki lokal w San Francisco. Sprzedaż książek to w tym miejscu dodatek do tajemniczej działalności właściciela polegającej na wypożyczaniu dziwnych, jakby zaszyfrowanych książek, równie dziwnym ludziom. Kiedy nasz główny bohater zostaje tam sprzedawcą, do zakurzonego i staroświeckiego miejsca wnosi powiew świeżości i nowej technologii. Komputery mogą okazać się pomocne w rozwiązaniu wielu problemów, także w świecie księgarstwa, choć są ludzie, którzy postrzegają je jako wrogów tradycyjnego czytelnictwa.

Książka to opowieść o przyjaźni, pasji okraszona tajemniczą zagadką, którą nasi bohaterowie usiłują rozwiązać. Pomaga w tym znajomość pewniej sagi fantasy, wokół której osnuta jest fabuła....

allison | 2015-08-03
Przeczytana: 02 sierpnia 2015

Dobrze, że nie kupiłam tej książki, tylko wypożyczyłam ją z biblioteki, bo pewnie długo bym sobie pluła w brodę.

Spodziewałam się jakiejś niezwykłej opowieści, pewnie dlatego, że - jak wielu nałogowych czytaczy - bardzo lubię książki o książkach. Tymczasem dostałam przeciętną historyjkę, po którą można sięgnąć dla zabicia czasu, ale nie należy nastawiać się na wielkie przeżycia.

Na pewno wciąga tu tajemnicza aura, która pojawia się już na pierwszych stronach. Jednak potem robi się mało ciekawie, momentami pretensjonalnie i ostateczne rozwiązanie frapującej zagadki przynosi rozczarowanie swoją banalnością.

Ciekawy jest pomysł na zderzenie świata papierowych, tradycyjnych książek, które mają swój zapach i klimat, ze światem nowoczesności i szaleńczo rozwijającej się techniki, proponującej ekrany i monitory zamiast szeleszczących kartek.
Szkoda, że realizacja tego pomysłu okazała się nijaka i mało ekscytująca.

romeo | 2017-12-19
Przeczytana: 19 grudnia 2017

Tytuł tudzież nastrojowa okładka mogą sugerować, że to coś w rodzaju Cmentarza Zapomnianych Książek Zafona, że to kolejna urocza powieść o czytaniu i czytelnikach. I rzeczywiście książka jest urocz i wciągająca, czyta się ją z przyjemnością choć bez pośpiechu. Mimo wielu przygód, które stają się udziałem bohaterów akcja nie porywa szybkością lecz unosi jakby w podróż ku zagadce. Znajdziemy tu bardzo interesujące koncepty. Tajna sekta bibliofilów, poszukiwanie zagadki nieśmiertelności, najnowsze technologie komputerowe kontra piętnastowieczna sztuka drukarska. Pomysłowość Robin Sloan sprawiła, że te wątki łączą się w pasjonującą powieść. A zarazem ciepłą i przyjazną namiętnemu czytelnikowi. A jeśli chcecie się przekonać na czym polega sekret prawdziwej nieśmiertelności musicie przeczytać tę książkę do końca. Naprawdę warto

8_oclock | 2015-10-30
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 30 października 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Nie twierdzę, że jest podobna, ale mnie osobiście ta książka nasuwała na myśl klimat dawno temu czytanych powieści Chestertona: zagadka, przedziwne stowarzyszenie, inteligencja, pewne pytania między wierszami, przesłanie. Czytałam z prawdziwą przyjemnością.

Trochę niejasny jest opis na okładce. Być może czytelnicy oczekujący sensacyjnej powieści w stylu "Kodu"... lub opowieści o literaturze i jej czytelnikach poczują się zawiedzeni.

miete | 2015-09-30

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Ze zdziwieniem czytałam wiele negatywnych opinii o tej książce a mnie się ona niezmiernie spodobała. Na początku tak jak większości czytelników niesamowicie zauroczyła mnie idea małej , tajemniczej księgarni czynnej całodobowo, taka księgarnia to odpowiedź na modły każdego mola książkowego który nagle o 2.30 nad ranem czuje, że musi przeczytać "Konrada Wallenroda" albo chociaż "Ballady i romanse" i choć zdecydowanie nie jestem "nocnym markiem" to żeby móc odwiedzić taką księgarnię w środku nocy na pewno wiele razy zmieniałabym swoja aktywność dobową. Kolejny atrakcyjnym w moim mniemaniu tematem jest wątek związany z komputerami i nowoczesnym technologami to dość newralgiczny moment bo właśnie od wprowadzeniu tego wątku powieść przestała się podobać wielu czytelnikom- zupełnie nie rozumiem dlaczego? Nawet by mi przez myśl nie przeszło ustawiać komputery i tradycyjne książki na przeciwstawnych biegunach, w moim mniemaniu nie są to antagoniści i wręcz jak obrazuje tak książka...

Ania | 2015-08-28
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 28 sierpnia 2015

"Całodobowa księgarnia pana Penumbry" łączy ze sobą dwa światy.
Wiekową księgarnię, przepełnioną zapachem starych książek, odwiedzaną przez tajemniczych klientów, ze światem nowoczesnych technologii. Połączenie oryginalne i intrygujące. Początkowo byłam nim zachwycona.
Im bardziej oddalałam się od biblioteki w stronę programowania, pracy w google i zagadkowego szyfru, tym mniej mi się podobało. Jedynym interesującym bohaterem był pan Penumbry, reszta okazała się nudna i jednowymiarowa. Zakończenie również mnie rozczarowało.
Liczyłam na relaks i ciekawą rozrywkę, zawiodłam się.

magfre | 2015-07-25

Fabuła nie jest skomplikowana i toczy się spokojnym tempem. Nie ma tu zawrotnej akcji, strzelania, śmierci, ciągłego napięcia, wampirów czy innych zombiaków. Jest za to normalne życie - praca, spotkania z przyjaciółmi, zauroczenia, rozwój. Czasem w tej codzienności wydarzy się coś, co odbiega od zwyczajowego rytmu, dziwi, zaskakuje. Może to być nietypowe zdarzenie, spotkanie ciekawych osobowości, czy natknięcie się na tajemnicze stowarzyszenie, jak to przydarzyło się głównemu bohaterowi.

W książce pojawiają się osoby, których do przeciętnego obrazu społeczeństwa zaliczyć nie można. Jest grupa starszych postaci, nieco dziwacznych, oderwanych od rzeczywistości. Są i młodzi, niezwykle utalentowani, przebojowi, z umysłami przepełnionymi wspaniałymi wizjami, którzy uważają, że nie ma czegoś takiego jak ograniczenia, wszystko jest możliwe. Wszystkich ich łączy pasja porywająca umysły niezależnie od wieku - to, co robią pochłania ich całkowicie, wkładają w to serce, jest ich miłością i...

Katarzyna | 2018-01-03
Na półkach: Posiadam, 2018, Przeczytane
Przeczytana: 03 stycznia 2018

Jest to książka wielu "nie". Jest nienadęta, niespektakularna, niefilozofująca, nienachalna. Jako wierna czytelniczka wręcz przeciwnych opcji znam momenty, kiedy mój umysł mówi dość!. I wtedy pora na inne czytanie. Nie na wielką powieść, nie na rozdarcie emocjonalne, nie na zadumanie nad przemijaniem, lecz na poczytanie. Dla przyjemności, dla wartkiej akcji, dla porywających bystrych dialogów. A temat? Całkiem przyjemny, niewymagający ale i ciekawy.
Odkąd technologia wdarła się na zastrzeżone wcześniej poletko literackie, trwa spór o prawdziwość przekazu, zapach papieru i ilość książki w e-booku. Od lat też samoreklamują się bądź opłacają chwalących wielkie loga technologiczne, w tym Google. Otóż jest tu i Google, są i e-booki i jest prawdziwa (stara!) księgarnia. Są też zakochani w czytaniu, podobni do nas książkoholicy, związani dodatkowo pewnym zadaniem, tajemnicą nieśmiertelności ukrytą w starej księdze, może wręcz sekciarskim szaleństwem lub naiwną wiarą. Jest wola...

Zakładka | 2015-07-08
Przeczytana: 08 lipca 2015

Połączenie nowoczesnych technologii oraz tajemniczej scenerii księgarni okazało się bardzo dobrym połączeniem. Zaczynając od fabuły, która jest dość oryginalna i momentami wciągająca. Co prawda miałam chwilę zwątpienia, gdy akcja się lekko rozjechała i mnie troszkę nudziła. Jenak chęć poznania rozwiązania zagadki była o wiele większa. Był nawet jeden moment grozy! Wystąpił też wątek miłosny i początkowo bałam się czy nie przeważy w całej akcji, lecz autor sprytnie ograniczył go do minimum. Bohaterowie okazali się dość dobrze wykreowani, choć liczyłam na lepsze ukazanie klientów sklepu, gdyż momentami myliłam ich. Okładka nie powala, choć idealnie oddaje klimat księgarni, jednak nie całej powieści. Ogólnie autor bardzo się postarał, szczególnie z zakończeniem, którego się wcale nie spodziewałam.

Krzysiek88 | 2016-09-20

Przeciętnie słaba książka.Niby książka o tajemnej księgarni,ale jakoś nie wciągnęła i czekałem tylko na koniec.