Nieświadomy mózg. Jak to, co dzieje się za progiem świadomości, wpływa na nasze życie

Tłumaczenie: Julia Szajkowska
Seria: Na ścieżkach nauki
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Subliminal: How Your Unconscious Mind Rules Your Behavior
rewolucja kwantowa, mózg, nauka
popularnonaukowa
Ag2S

Intensywne badania mózgu w ciągu ostatnich dwóch dekad wstrząsnęły światem naukowym tak silnie, jak rewolucja kwantowa. Badania, dzięki którym możemy – jak nigdy wcześniej – uzyskać wgląd w pracę mózgu dowiodły między innymi, że nasze wszystkie doświadczenia, sposób w jaki poznajemy rzeczywistość, a także zachowania są w ogromnym stopniu zdeterminowane przez procesy, przebiegające poza granicami naszej świadomości.

Leonard Mlodinow odkrywa przed czytelnikami zaskakujące i egzotyczne siły działające pod powierzchnią naszych umysłów oraz pokazuje, jak działają instynkty powstałe w nieświadomości, które zazwyczaj mamy za w pełni świadome i racjonalne przyczyny zachowań. Wyjaśnia, że jeśli chcemy naprawdę zrozumieć świat, a także pokonać przeszkody, które uniemożliwiają nam cieszenie się pełnią życia, musimy zrozumieć, jaki wpływ ma na nasze działania ten skryty przed naszymi oczyma, podprogowy świat.

źródło opisu: www.proszynski.pl

źródło okładki: www.proszynski.pl

Kwestia nieświadomości, czy też podświadomości najczęściej kojarzona jest z badaniami z dziedziny psychologi. Wraz jednak z coraz większym rozwojem technologii pozwalającej na badanie na żywo aktywności neuronalnej mózgu, możemy obserwować zaobserwować pracę mózgu, która pozostaje poniżej naszego progu świadomości. Pewne procesy, które często wpływają na naszą ocenę np. ocena bodźców, podejmowanie decyzji, czy też reakcja emocjonalna często pozostają poza naszym świadomym przetworzeniem. Książka w sposób łatwy i przystępny prezentuje badania i sytuacje, w których to, z czego nie zdajemy sobie sprawy często ma ogromne znaczenie zarówno dla naszego mózgu, jak i otoczenia.

glasscloud | 2018-12-13
Przeczytana: 13 grudnia 2018

Uwielbiam takie książki. Spora dawka naukowej wiedzy podana w bardzo przystępny sposób, bez zbędnego szarżowania niezrozumiałymi terminami. Autor dokładnie wie jak pisać, żeby zainteresować czytelnika. Polecam!

podolen | 2018-08-19
Przeczytana: 19 sierpnia 2018

Tak właśnie powinno się pisać! Całkiem zgrabna opowieść o nas samych.Książkę czyta się z prawdziwą przyjemnością, polecam.

kvr0lv | 2018-05-27

Świetna książka, pełna ciekawych faktów na temat działania nieświadomości. Książka o tym, jak duży wpływ nieświadomość ma na nasze życie, nasze decyzje, których nie jesteśmy nawet świadomi. Zadziwiająca i mądra, aczkolwiek również prosta w odbiór. Polecam zainteresowanym funkcjonowaniem ludzkiego mózgu.

Grzegorz | 2018-04-02
Przeczytana: 02 kwietnia 2018

Całkiem niezła książka o psychologii, pióra znanego fizyka trafnie poruszająca problematykę wpływu tej części mózgu odpowiedzialnej za działanie nieświadome i jej wpływ m.in. na nasze świadome myślenie, podejmowane decyzje czy myślenie stereotypowe. Oraz jak ta część nieświadoma mogła pomóc nam przetrwać w czasach prehistorycznych.
Byłem nastawiony na twardą wiedzę neurobiologiczną - ale tej jest jak na lekarstwo w "Nieświadomym umyśle" - której możemy odnaleźć co nieco w pierwszej części. Książka porusza głównie tematy psychologii behawioralnej, społecznej i kognitywnej oraz tzw. myślenia umotywowanego. Szczególnie w części drugiej można natrafić na dużą ilość "rzeczy oczywistych". Ale czy przed zagłębieniem się w lekturę tej książki uznalibyśmy, że odgrywa w nich rolę nasza nieświadoma część umysłu?
Polecam - bardzo ciekawa pozycja napisana przystępnym językiem (przez fizyka), nie tylko dla osób interesujących się psychologią.

tuvok | 2018-03-25
Przeczytana: 10 stycznia 2018

Genialna książka napisana w gwiazdorskim stylu. Autor przytacza liczne przykłady badań nad działaniem mózgu wraz z wnikliwymi wnioskami jakie z nich wypływają. Niektóre wnioski dla mnie były szokujące - np. to, że świadomie przetwarzamy zaledwie kilkadziesiąt z około miliona bitów danych jakie w każdej sekundzie trafiają do naszego mózgu.
Pozycja zdecydowanie warta polecenia dla każdego kto choć raz w życiu zastanawiał się czym jest intuicja

wintermute | 2018-02-19

bardzo dobra pozycja popularno-naukowa koncentrująca sie w wiekszym stopniu na osiągnięciach i eksperymentach raczej nauk społecznych niźli neurobiologi przez co nie popada zbytnio w „techniczne” szczegóły działania układu nerwowego co czyni ją zdatną do czytania przez nie-biologów, z drugiej skupując sie w dużej mierze na opisach i wnioskach eksperymentów behawioralnych naświetla nieco zawiłości ludzkiego postępowania, ocen i postrzegania.
Krótko mówiąc jak ktoś uważa się za istotę racjonalna winien zapoznać się z tą lekturą. Może wówczas nieco zweryfikować swą opinię :)

Vincent | 2018-02-04

Autor podjął się próby wyjaśnienia, jak nieświadomość wpływa na nasze świadome postrzeganie. W relacjach międzyludzkich odnoszących się do grup oraz jednostek, tych bliskich oraz obcych, bądź rywalizujących. Uświadamia, jak wiele w codziennym postrzeganiu, manipulacji naszego umysłu. Bardzo ciekawe treść odnosząca się do ludzkiej pamięci i jak bardzo różni się od powszechnego poglądu na jej temat.
Książka nie tylko napisana przystępnie, ale i z humorem. Nie tracąc przy tym charakteru popularnonaukowej. Zaciekawia i pobudza do przemyśleń.

tyagaraja | 2017-10-22
Przeczytana: 22 października 2017

Fantastyczna opowieść o tym, jak nasza nieświadomość pomaga nam przetrwać, utrudniając jednocześnie obiektywizm. Pozwala nabrać dystansu do własnych poglądów i przy kolejnej dyskusji wykazać nieco więcej pokory niż dotychczas.

MateM | 2017-10-07
Przeczytana: 06 października 2017

Wydawać by się mogło, że książka zatytułowana „Jak to co dzieje się za progiem świadomości, wpływa na nasze życie” niesie za sobą wyjaśnienie funkcjonowania fascynującego świata nieświadomości, jednak jak sam autor przyznaje w zakończeniu rozdziału „O wadze relacji międzyludzkich”, „To zaś, jak pozostające poza świadomością programowanie wpływa na nasze życie, na sposób, w jaki jesteśmy postrzegani, czy metody komunikowania się i zasady oceniania innych (…) pozostaje ciągle tematem do odkrycia.”
Nie ma jednak powodów do niezadowolenia, gdyż lektura „Nieświadomego mózgu” jest pełna przykładów zbadanego już oddziaływania nieświadomości na różne dziedziny życia, jest jak fascynująca podróż przez świat nie do końca poznany, dziwny i zaskakujący.
Tak właśnie powinna wyglądać dobra książka popularnonaukowa, dla laika nietrudna i przyjemna w odbiorze. Choć w pozycji pełno odniesień do naukowych badań, czytelnik bynajmniej nie czuję się nimi przytłoczony, a zamiast skomplikowanych wzorów...