Nieświadomy mózg. Jak to, co dzieje się za progiem świadomości, wpływa na nasze życie

Tłumaczenie: Julia Szajkowska
Seria: Na ścieżkach nauki
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Subliminal: How Your Unconscious Mind Rules Your Behavior
rewolucja kwantowa, mózg, nauka
Ag2S

Intensywne badania mózgu w ciągu ostatnich dwóch dekad wstrząsnęły światem naukowym tak silnie, jak rewolucja kwantowa. Badania, dzięki którym możemy – jak nigdy wcześniej – uzyskać wgląd w pracę mózgu dowiodły między innymi, że nasze wszystkie doświadczenia, sposób w jaki poznajemy rzeczywistość, a także zachowania są w ogromnym stopniu zdeterminowane przez procesy, przebiegające poza granicami naszej świadomości.

Leonard Mlodinow odkrywa przed czytelnikami zaskakujące i egzotyczne siły działające pod powierzchnią naszych umysłów oraz pokazuje, jak działają instynkty powstałe w nieświadomości, które zazwyczaj mamy za w pełni świadome i racjonalne przyczyny zachowań. Wyjaśnia, że jeśli chcemy naprawdę zrozumieć świat, a także pokonać przeszkody, które uniemożliwiają nam cieszenie się pełnią życia, musimy zrozumieć, jaki wpływ ma na nasze działania ten skryty przed naszymi oczyma, podprogowy świat.

źródło opisu: www.proszynski.pl

źródło okładki: www.proszynski.pl

GZal | 2016-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2016

Nowa książka Leonarda Mlodinowa! Pod koniec roku trafiam na fantastyczne książki popularnonaukowe. Więc, gdy zobaczyłem, że ukazała się nowa pozycja Mlodinowa i to jeszcze o mózgu kupiłem ją bez zbędnego zastanawiania się. Szczególnie, że serię “Na ścieżkach nauki” wydawnictwa Prószyński i S-ka bardzo cenię. Od razu polecam jego wcześniejszą książkę Matematyka niepewności. Jak przypadki wpływają na nasz los. No więc jeszcze raz: Leonard Mlodinow – fizyk – pisze książkę Nieświadomy mózg.

Zacznę od pochwał. To jak pisze Mlodinow to esencja interesujących książek popularnonaukowych. Nie ma znaczenia, czy dotyczą medycyny, finansów, fizyki czy psychologii. Napisane z lekkością, humorem, a do tego będące przekrojem najnowszych lub najciekawszych badań i trendów w danej dziedzinie. Do tego podlane osobistymi anegdotkami i doświadczeniami. Absolutne przeciwieństwo tego co zrobił Manfred Spitzer w książce Dopamina i sernik, która jest raczej zestawem recenzji badań i prac...

Carmel | 2017-07-30
Przeczytana: 30 lipca 2017

Leonard Mlodinow ma dar pisania ciekawie i popularnie o nauce, czego według mnie dowiódł w pięciu książkach, które przeczytałem. Nie ponosi go zapał moralizatorski i co najważniejsze, trzyma równy poziom wywodu. Ponieważ nie jest psychologiem, w "Nieświadomym mózgu. Jak to, co dzieje się za progiem świadomości, wpływa na nasze życie " nie groziła mu maniera przeładowania tekstu slangiem, czy technicznymi detalami.

Czytelnicy książek z psychologii, poradników o ludzkiej emocjonalności, świadomym życiu czy relacjach interpersonalnych, znajdą tu zapewne częściowe powtórzenie znanych im ustaleń. To, co jednak wyróżnia "Nieświadomy mózg" w warstwie treściowej, to pozbieranie w jednym miejscu najnowszych i fascynujących ustaleń dotyczących nieświadomej i podprogowej pracy naszego mózgu z licznymi konsekwencjami widzenia siebie i innych ludzi. Przytłaczająca większość naszego wewnętrznego świata, to odbywający się poza naszą świadomością proces zbierania danych, skutkujący ostatecznie...

Magdalena | 2017-01-04

Sięgnęłam po tę książkę z dwóch powodów. Napisał ją fizyk, który współpracował z Hawkingiem przy popularnonaukowej pozycji, którą czytało się świetnie. Drugim powodem były polskie korzenie autora, zawsze warto poznawać ludzi polskiego pochodzenia, którzy dużo osiągnęli. Dodatkowo mózg to bardzo interesujący i zupełnie niezgłębiony twór, a o świadomości wiedziałam naprawdę niewiele.
Ta książka zmieniła moje życie.
chociaż jestem zachwycona i przerażona zarazem, namawiam każdego do sięgnięcia po Nieświadomy mózg. Szokujące, że niemal na każdą naszą decyzję ma wpływ coś, o czym nie mamy bladego pojęcia. Nasze decyzje wcale nie są świadome! To jacy jesteśmy wynika ze wszystkiego co widzimy i słyszymy, nawet nie mając o tym pojęcia.
Fascynujące!

Książka intryguje od pierwszych stron. Co prawda pojawia się mnóstwo informacji na których trzeba się mocno skupić (nie polecam czytania w komunikacji miejskiej), jednak dzięki przytoczonym przez autora historiom wszystko staje się jasne i klarowne. Również podział książki na części tematyczne i poddziały pozwala poznać intrygujące nas tematy, a nie trzeba zagłębiać się w całość.
Co ważne, książka została napisana dla statystycznego czytelnika (brawo dla redakcji wydawnictwa). Nie musimy być po specjalistycznych studiach lub czytać książki z laptopem na kolanach, by wyszukiwać tłumaczeń w Google.
Więcej znajdziesz tutaj: http://pierwszadamaoksiazkach.blogspot.com/2017/06/nieswiadomy-mozg-czyli-jak-to-na-prawde.html
Zapraszam! Będzie mi bardzo miło :)

Kerszi | 2016-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2016

Ile można się dowiedzieć o naszym zachowaniu przez podświadomość a nie świadomość? Dużo. Nie będę książki opisywać, ale poleca ją kolega autora sam Stephen Hawkins, a to już powinno dać do myślenia, że warto po nią sięgnąć. Książka ma parę błędów i nie wiem czy to wina autora czy tłumacza. Nie wiem czy dobrze zrozumiałem ale jakim cudem Albert Einstein był kolegą autora? Drugi błąd, to że wszyscy pochodzimy od małpy. Powinno być raczej, że ludzie i małpy pochodzą od wspólnego przodka który żył setki tysięcy czy tam miliony lat temu.

wooojt | 2017-08-15
Przeczytana: 12 sierpnia 2017

Dobra książka dla tych, którzy jeszcze nie mieli okazji zetknąć się ze światem neuronauki, a chcieliby do niego wejść. Bardziej doświadczonym w temacie może się wydać mało odkrywcza. Nie zmienia to jednak faktu, że Mlodinow w interesujący, momentami zabawny sposób prowadzi czytelnika przez gąszcz naukowych publikacji prezentując meandry ludzkiego umysłu.
"Nieświadomy mózg" nie jest wyłącznie próbą zebrania dotychczasowej wiedzy na temat funkcjonowania najmniej poznanego ludzkiego organu. Jest także doskonałym przykładem na społeczną użyteczność nauki. Wierzę, że każdy z analizy przytaczanych danych wyciągnie solidną lekcję pokory. Skoro nasz mózg intuicyjnie buduje obraz otaczającej nas rzeczywistości, to na jakiej podstawie jesteśmy tak pewni swoich poglądów i ocen? Na jakiej podstawie tak ochoczo potępiamy, krytykujemy i klasyfikujemy?
Może gdyby informacje zawarte w tej książce były wiedzą powszechną, żylibyśmy w nieco mniej napuszonym, bardziej zdystansowanym wobec swoich...

roadrunner | 2016-10-13

Tematyka książki bardzo wciągająca. Autor przedstawia poszczególne zagadnienia w sposób bardzo przystępny, klarowny, z poczuciem humoru. Jednocześnie wykazuje się dużą wiedzą i zrozumieniem tematu, nie przytłacza jednak Czytelnika nadmiarem danych. Treść książki jest dobrze skoncentrowana, brak w niej rozwlekłych wywodów i zbędnych powtórzeń, przez co przyjemnie się ją czyta.

Dla osób interesujących się już psychologią ewolucyjną i zagadnieniami pokrewnymi może stanowić ugruntowanie poznanych wcześniej treści, sama w sobie nie stanowi jednak przełomu w nauce.

Podsumowując, książka warta polecenia.

elka2012 | 2017-05-09

Książka nie rzuciła mnie na kolana. Po kims , kto wspóltworzy książki ze Stephenem Hawkingiem spodziewałam sie więcej.Oraz po książce, na która w bibliotece czeka 24 osoby.
Poza prawdą - może fundamentalną, której nie znałam, że nieświadome działania sa warunkowane pracą mózgu a nie jakąś wyższą energią, intuicja czy in.,żadnych wiecej rewelacji - wyniki doświadczeń potwierdzaja dośc oczywiste prawdy, że człowiek jest jednostką społeczną, jak wygladaja relacje w grupie, że mowa ciała ma duze znaczenie w komunikacji itp.
Owszem, lekki język, fajny humor i fakt, że to Polak z pochodzenia.

Kuba | 2017-09-16
Przeczytana: 14 września 2017