Ceausescu. Piekło na ziemi

Nicolae Ceausescu: Eine Biographie
historia
literatura faktu
Ag2S

W grudniu 1989 roku świat obiegły zdjęcia z egzekucji dyktatora Nicolae Ceausescu. Zanim obaliła go krwawa rewolucja, przez ponad dwadzieścia lat rządził Rumunią, otaczany kuriozalnym kultem jednostki na wzór Stalina i komunistycznych przywódców krajów Dalekiego Wschodu. Reżim owładniętego manią wielkości Conducatora, pragnącego stosować w środku Europy wzorce zaczerpnięte z...

Reżim owładniętego manią wielkości Conducatora, pragnącego stosować w środku Europy wzorce zaczerpnięte z północnokoreańskiego komunizmu, uczynił z Rumunii prawdziwe piekło na ziemi. Rumunia Ceausescu stała się krajem powszechnej nędzy, a osławiona tajna policja Securitate – symbolem krwawego terroru nawet dla socjalistycznych sąsiadów.

Biografia Ceausescu autorstwa Thomasa Kunzego jest powszechnie uznawana – również w Rumunii – za pozycję klasyczną. Dwadzieścia lat po obaleniu Nicolae Ceausescu ukazało się najnowsze, trzecie wydanie książki.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Ceausescu__Pieklo_na_ziemi-p-32846-1-30-.html

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Ceausescu__Pieklo_na_ziemi-p-32846-1-30-.html

Izabela Pycio | 2016-12-17
Przeczytana: 17 grudnia 2016

"Towarzyszyła mu w życiu ogólna, niejasna, rozmyta nienawiść... nie potrafił zawierać przyjaźni ani okazywać koleżeństwa. Był twardy jak kamień i - poza godną uwagi nienawiścią - niezdolny do żadnych uczuć." Pavel Câmpeanu

Uszczegółowiona relacja z życia prywatnego i politycznego Nicolae Ceaușescu. Publikacja interesująca, warta przeczytania, przypomina i systematyzuje wiedzę o rumuńskim działaczu komunistycznym przez wielu określanym jako "Drakula Karpat". Obłudny kłamca, bezwzględny dyktator, zwolennik reżimu totalitarnego, stalinizmu i terroru. Otoczony zafałszowanym kultem jednostki, w autorytatywny sposób rządzący Rumunią od tysiąc dziewięćset sześćdziesiątego siódmego roku, aż do obalenia i stracenia podczas krwawej rewolucji tysiąc dziewięćset osiemdziesiątego dziewiątego roku. Chłopski syn, z miernym wykształceniem, kompleksem niższości, napędzany naturą bojownika, instynktem władzy, talentem politycznym, umiejętnością wyczekiwania, kiedy to konieczne, wyrabiania...

anetapzn | 2016-10-11
Przeczytana: 11 października 2016

Ceausescu. Piekło na ziemi, to kolejna z doskonałych pozycji biograficzno-historycznych słynnych dyktatorów, katów, które wydaje konsekwentnie Wydawnictwo.
Rumunia, kraj daleki, a jednocześnie bliski. O Stalinie, Hitlerze, nawet Pol Pocie wiemy, okrutni tyrani, ludobójcy, wcielenia zła. O rumuńskim dyktatorze wiemy zdecydowanie mniej. Wiedza ta jest na tyle ograniczona, iż spora grupa osób może w sumie się dziwić, iż rumuńskie wcielenie zła, stracony w grudniu 1989 roku Conducatora jest uznawany za jednego z najokrutniejszych ludzi XX wieku.
O Ceausescu powstało stosunkowo niewiele książek. Nic więc dziwnego, iż niniejsza (wydana w 2000 roku) pozycja uznawana jest na całym świecie za klasykę.
Kunze serwuje czytelnikowi prawdziwy szok i wyprawę do czystego zła. Zagłębiając się w lekturę poznajemy Rumunię zupełnie inną od tej, w której 30-40 lat temu niektórzy z nas mieli okazję spędzać urlop.
Rumunia czasów Nicolae Ceausescu, to bez mała europejski odpowiednik północnokoreańskiego...

eR_ | 2016-10-25
Na półkach: Przeczytane, Współpraca
Przeczytana: 19 października 2016

Oblicza zła to seria Wydawnictwa Prószyński i s-ka, która ukazuje oblicza największych zbrodniarzy, jakich nosiła ziemia.Poczynając od Stalina, Hitlera, na Pol Pocie kończąc.
Znakomicie wydane, zajmująco przedstawione, przybliżają nam historię dojścia do władzy, a także, w niektórych przypadkach spektakularne upadki.

Ceausescu. Piekło na ziemi, to kolejny tytuł z tej serii, tym razem skupiający się na osobie władcy absolutnego Rumunii.Człowiek, który opływał w luksusy, jednocześnie doprowadzając swoich obywateli niemal do śmierci głodowej.Otoczony niemal boską czcią, za nic miał to, czym powinien zajmować się prawdziwy wódz.W swoim mniemaniu, jego czyny sprowadzały na jego obywateli dobrobyt, jednak różnica była kolosalna.Mimo swoich jawnych i niejawnych zbrodni, których się dopuścił, przez niemal 20 lat swoich rządów, zapisał się w historii, także jako ten, kto otwarcie sprzeciwił się interwencji zbrojnej w Czechosłowacji, a nawet potępił ta interwencję.Bolączką władz w Moskwie,...

Katarzyna_Es | 2017-03-11

"Synu słońca", "najdumniejsza jodło Rumunii", "trybunie godności", "geniuszu Karpat", "ukochany przywódco i drogowskazie skutecznego działania", "tytanie tytanów", "najsłodszy pocałunku ojczystej ziemi" - niech ci ziemia ciężką będzie.

Andrzej | 2017-09-10
Przeczytana: 10 września 2017

Książka napisana w lekkim stylu, b. zajmująca z idiotyczym zdaniem w posłowiu zrównującym utopię socjalizmu z wczesnym chrześcijaństwem. Na taką mądrość mógł wpaść tylko Niemiec.

Zabrakło mi refleksji ma temat istoty zła. Jego metafizycznej strony. A spodziewałem się tego po nawiązaniu autora we wstępie do Hannah Arendt. To co mnie uderzyło to subtelna uroda niezwykle prymitywnej żony dyktatora - Eleny. Nie mogę się zgodzić z pasażami dotyczącymi cech narodowych Rumunów nawet gdy są formułowane przez nich samych. Ustrój totalitarny powoduje zbydlęcenie prawie każdego a oportunizm może zrobić z każdego bestię. Żal mi tego narodu traktowanego jak pariasi. A przecież dal on swiatu wspaniałych Eliadego, Ciorana czy Ionesco.

Szkoda, że upadek komunizmu skutkował we wszystkich krajach komunistycznych zainstalowaniem się komunistów w nowej rzeczywistości co zauważył niemiecki autor, co widzi wielu a czego nie chce przyjąć do wiadomości polska elita a na pewno jej wiekszosc. Jak widać...

wasilewicz | 2017-04-17

Kim był ten niewykształcony jąkający się człowieczek z głębokiej prowincji, który doprowadził dwudziestomilionowy naród na skraj głodu? Jakim sposobem będąc wiernym druhem Chruszczowa i Breżniewa jednocześnie był przez niemałą część Zachodu uważany za konia trojańskiego sowieckiej części żelaznej kurtyny? Odpowiedź na te pytania ( i wiele innych) jest w tej książce. Polecam!

Monika | 2017-08-26
Na półkach: Przeczytane, Pożyczone
Przeczytana: 2017 rok

Solidnie napisana biografia rumuńskiego dyktatora, który przez ponad 20 lat dzierżył absolutną władzę w okresie rozkwitu komunizmu. Autor doskonale zaprezentował lata młodości Ceauşescu, jego działania w okresie powojennym i początki panowania. Do końca z niezwykłą szczegółowością czytelnicy mogą zapoznać się z polityką zagraniczną dyktatora oraz kadrową wewnątrz kraju. Zbyt powierzchownie potraktowano jednak według mnie wpływ działań Ceauşescu na zwykłych obywateli, życie w Rumunii w ówczesnych czasach. W porównaniu do wczesnych lat panowania w bardzo ograniczony sposób opisano lata końcowe oraz chwile dyktatora i jego żony po rewolucji, tuż przed egzekucją. Niemniej dla osób zainteresowanych historią współczesną i najsłynniejszymi dyktatorami to pozycja z którą warto się zapoznać.

Grzybek | 2016-11-10
Przeczytana: 08 listopada 2016

Komunizm jako ustrój wyrządził olbrzymie szkody na całym świecie przez kilkadziesiąt lat. Ale tym, co najbardziej przeraża to to, iż w tym nieludzkim ustroju co jakiś czas pojawiali się niezrównoważeni psychicznie dyktatorzy, którzy to ustrój jeszcze bardziej wynaturzali. I takim właśnie dyktatorem był Ceausescu. Prostak, który doszedł do władzy, a potem robił wszystko, by ją utrzymać. Kilkanaście la temu byłem w Timiszoarze i tam nadal ludzie pamiętają o początku rumuńskiej rewolucji, która zaczęła się na ulicach tego miasta. Nie potrafię tylko zrozumieć, dlaczego w Rumunii nie udało się obalić dyktatora pokojowo, jak miało to miejsce choćby na Węgrzech czy w NRD?

Mecha_Kulturacja | 2016-08-30

Wydawnictwo Prószyński S-ka zaprasza na kolejną odsłonę biograficznej serii Oblicza Zła, w której prezentowani są najwięksi zbrodniarze ubiegłego wieku. Do tej pory czytelnicy mogli zapoznać się z historią m.in. Stalina, Hitlera, Pol Pota, Mussoliniego, Goebbelsa, Himmlera czy Bormana. Najnowsza jej odsłona prezentuje sylwetkę człowieka, który na tle wyżej wymienionych może być mniej znany, choć dyktatura, którą wprowadził była jedną z najbardziej bezwzględnych i krwawych po II wojnie światowej. Mowa tu oczywiście o Nicolae Ceausescu, który w Rumuni zgotował prawdziwe piekło na ziemi.

Autorem tej niecodziennej biografii jest Thomas Kunze, niemiecki historyk i publicysta, autor wielu historycznych publikacji o Niemczech, Rosji i krajach Europy Wschodniej. Jego biografia Ceausescu nie jest nową publikacją. Premiera miała miejsce w 2000 roku i w chwili obecnej uznawana jest za pozycję klasyczną. Teraz, ponad dwadzieścia pięć lat po śmierci rumuńskiego dyktatora, trafia także na...

Iwona_C_ | 2016-09-20

Książka, podobnie jak inne pozycje z serii „Oblicza zła” jest dość pokaźną pozycją napisaną typowo naukowym językiem, z obszernymi przypisami, które pozwalają nam jeszcze lepiej zrozumieć opisywane wydarzenia. Pokaźna bibliografia umożliwia odszukanie innych książek związanych z tą tematyką.

Ceausescu. Piekło na ziemi to propozycja dla osób, które są zainteresowane tematyką, ale mogą po nią sięgnąć również osoby dopiero rozpoczynające swoją przygodę z książkami historycznymi.