Ceausescu. Piekło na ziemi

Prószyński i S-ka
2016-08-18
2016-08-18
Joanna Czudec
Joanna Czudec biografia historia Rumunii Ceausescu Rumunia komunizm kult jednostki dyktator dyktatura reżim totalitaryzm XX wiek historia XX wieku literatura faktu literatura niemiecka

Ceausescu to dość ciekawa postać i ta książka przybliża zarówno historię Rumunii, jak i postać jej najbardziej znanego dyktatora. Autor przywołuje sporo zewnętrznych źródeł, co warto docenić.

Jednak uważam, że nie jest to dobra książka. Autor zdecydowanie nie wybrał dobrego balansu pomiędzy suchymi datami i nazwiskami, a ciekawymi historiami. Książka jest bardzo 'poszatkowana', składa się z krótkich fragmentów, które próbują powiedzieć coś na jakiś temat, ale często nie łączą się one z sąsiadującymi fragmentami. Co więcej nie są one w porządku chronologicznym, więc nie raz w książce znajdzie się informacje o jakimś spotkaniu, żeby na kolejnej stronie cofnąć się o 5 lat. Te dwie cechy sprawiają, że ciężko jest poznać tę historię w sposób uporządkowany i ciężej jest powiązać fakty, które należy umieścić obok siebie.

Autor kilka razy stosuje też zabieg logiczny typu: "skoro to raczej nie ma sensu, to musiało być tak". Nie w każdym przypadku zgadzałem się z tym tokiem myślenia.

Ogólnie uważam, że nie jest to dobra książka - brakowało mi interesujących faktów, a sposób prezentacji treści pozostawia wiele do życzenia.

Książka ma różne etapy, nieco nierówne, ale takie jest też życie dyktatorów. Podobała mi się. Mam jednak uwagi do warsztatu pisarskiego. Należałoby polecić autorowi słownik wyrazów bliskoznacznych. Niekiedy rażą powtórzenia. Przykładowo enty raz na tej samej stronie pojawiają się ,,radzieccy doradcy".

Niemniej, generalnie jest to kolejne, udane ,,spotkanie" ze ,,złą" serią, która trzyma wysoki poziom. O dziwo, pomimo ciężkiego tematu, czyta się dość szybko. Dużo cytatów, źródeł, odniesień, bogatej bibliografii.

Zaczyna się klasycznie od dzieciństwa, młodości, początków w ideologii. Przyprawione to dużą dawką historii. Dość podobnie jak w przypadku Hitlera tej samej serii. Potem wchodzimy w arkana powojennej, komunistycznej polityki, z gąszczem nazwisk, partii. Prędkość czytania jakby zwalnia, by znowu przyspieszyć, jak nasz bohater staje się dyktatorem. Wtedy dostajemy to, na co czekaliśmy. Ciekawe smaczki, intymne historie, kryminał, sensacja, dyplomacja, szpiedzy, dwór ,,władcy". Nie można się oderwać. Zakrawa na 8/10, by potem znów zwolnić w żarnach rewolucji 1989 r., czyli w czasie przemian, który nigdy mnie specjalnie nie pasjonował. Dość krótkie zakończenie, jakby czegoś zabrakło. Może losu dzieci?

Wahałem się między 7 a 8. Daję naciągane 8, bo choć są wspomniane powtórzenia, to klimat ,,europejskiej Korei Północnej" i wielkoświatowej dyplomacji dobrze wpisał się w moje czytelnicze trendy. Błędy błędami. Braki brakami. zawsze jednak chodzi o emocje, a ta lektura niewątpliwie mnie poruszyła. Polecam.

Niemniej, generalnie jest to kolejne, udane ,,spotkanie" ze ,,złą"...

Biografia bardzo dobrze opisana. Mam zastrzeżenia do okoliczności towarzyszących rządom Ceausescu na arenie europejskiej i amerykańskiej. Trochę zbyt zideologizowane.

Bardzo dokładna, poparta rzetelnymi źródłami biografia rumuńskiego tyrana. Od jego dzieciństwa, po niechlubny koniec. Kolejny raz czytałam historię człowieka bez wykształcenia, raczej tępego, bez zdolności ale żądnego władzy. A kiedy ją zdobył, to jego priorytetem było tylko i wyłącznie jej utrzymanie. Żeby ją utrzymać tyle lat, trzeba bezwzględnego terroru i metod zastraszania, mając jednocześnie usta pełne frazesów o dobru narodu. Zgotował swojemu narodowi prawdziwe piekło za życia.

Do przybliżenia sobie postaci tego dyktatora, jak najbardziej. Jednak, gdy zaczyna się ją czytać zaczynają wychodzić nieścisłości w narracji autora. Pojawiają się teksty jak "wszyscy wiemy co się wtedy wydarzyło" i nie ma wspomnianego wydarzenia, które wtedy się wydarzyło. Pojawia się też np zapis w jednym z akapitów, że ludziom żyło się lepiej, po czym jest wypisane, że w Rumunii szalał głód i ubóstwo. Początek się ciągnie, środek trochę nadrabia, ale gdy zaczyna się ją świadomie czytać okazuje się, że autor trochę gubi się w tekście. O wiele bardziej polecam "Stalinizm na każdą okazję. Polityczna historia rumuńskiego komunizmu" napisana przez Rumuna, ze świetną narracją i dobrym tłumaczeniem niektórych typowo rumuńskich zachowań.

Rwelacyjnie opowiedziana historia rodziny Ceaucescu. Od biednych poczatkow, przez krwawe rzady do tragicznego konca.
Pamietam mgliscie te wydarzenia z 1989 i jakos w ogole nie bylo mi zal. Jedna z ksiazek, ktore warto i nalezy przeczytac.

8/180/2023
Bardzo solidna biografia. Przez to, że taka solidna, to jej pierwsza połowa (czyli ze 200 stron) była trochę nudnawa. Ale tylko trochę! Przebrnęłam! To dlatego, że połowa książki jest o tym, jak Ceausescu wdrapywał się po szczeblach kariery na szczyt. A wdrapywał się z mozołem. Na przykład zaliczające cztery klasy podstawówki. Ale jak już się z 1965 r. wdrapał, to akcja rozkręca się na całego. Permanentna inwigilacja, gospodarka niedoboru i zwariowane inwestycje wodza narodu. Warto przeczytać. Wprawdzie zdjęć jest malutko i tylko czarno-białe, ale za to na jednym Ceausescu występuje z Jaruzelskim Wojciechem.
„Wkrótce już wyrazy czci, takie jak „syn słońca”, „najdumniejsza jodła Rumunii” czy „trybun godności”, weszły do codziennego języka.” Jodła Rumunii? Kurdupel miał niecałe metr siedemdziesiąt, chyba raczej kosodrzewina!
„Rok 1974 wyznacza osiągnięcie pełni władzy, której Ceausescu nie mógł już dalej rozszerzać, nawet jeśli bardzo by się starał. Sprawował już urząd prezydenta państwa, przewodniczącego Rady Państwa, przewodniczącego Rady Obrony Narodowej, przewodniczącego Frontu Jedności Socjalistycznej, przewodniczącego Najwyższej Rady Rozwoju Gospodarczego i Społecznego, sekretarza generalnego KC RPK [Komitetu Centralnego Rumuńskiej Partii Komunistycznej], przewodniczącego Egzekutywy Komitetu Politycznego, przewodniczącego Stałego Biura Egzekutywy Komitetu Politycznego i przewodniczącego Komisji Ideologicznej RPK.” To gapa, zapomniał ogłosić, że jest też Kopernikiem!
Nie mogę sobie podarować, żeby nie wymienić części jego określeń. Poza jodłą, oczywiście. Może się komuś do czegoś przyda… Wielki Komendant. Ukochany przywódca i drogowskaz skutecznego działania. Tytan tytanów. Pierwszy sługa ojczyzny. Budowniczy wszystkiego, co dobre i sprawiedliwe. Chwalebny dąb ze Scornicesti (dąb chyba bardziej pasuje, niż jodła…). Gwarant dostatku Rumunii. Obrońca naszych najcenniejszych skarbów. Strateg szczęścia. Twórca epoki nigdy nieoczekiwanej odnowy. Najsłodszy pocałunek ojczystej ziemi. Trofeum narodowej dumy. Niezłomny obrońca mocnej jak granit jedności partii. Syn słońca. Miód świata. Źródło wody żywej. Książę czarodziej. Gwiazda poranna. Wielki maszt (pominę wzgardliwym milczeniem, już się wypowiedziałam przy okazji jodły). Góra wznosząca się nad krajem (pagórek raczej). Droga do przyszłości. Najcenniejszy herb ludu. Szerokolistny orzech, w którego cieniu rozkwita niewinna konwalia. Wybraniec. Nasz ziemski Bóg.
I na koniec, z posłowia: „Przykład Ceausescu pokazuje, jak przypadkowy może być awans do najwyższych urzędów w państwie i jak mały ma to związek z wykształceniem."

8/180/2023

Warta lektury z racji dość bliskiej nam historii. Biografia solidna, aczkolwiek bez większych smaczków i fajerwerków.

Typowa biografia polityczna. Za mało społeczeństwa, za mało smaczków z bogatego życia dyktatora.

Znakomita. Szczegółowa, ale daleka od banału!

Znakomita. Szczegółowa, ale daleka od banału!

Pokaż mimo tovideo - opinia

• Biografie