Informator statystyczny do dziejów społeczno-gospodarczych G

Wydawnictwo: Historia Iagellonica
historyczna

Ukazuje się 13-sty tom serii informatorów do dziejów społeczno-gospodarczych Galicji . Dotychczasowe objęły znaczny obszar podstawowych zagadnień głównych dziedzin życia społecznego i gospodarczego Galicji doby autonomicznej, (ludność, rolnictwo,przemysł, transport wodny). Niniejszy tom stanowi kolejny i ważny, trzeba to podkreślić, krok naprzód. Powstanie bowiem i rozwój kolei żelaznej wywarło jak udowodniono to w literaturze naukowej przedmiotu, ogromny wpływ na przemiany w życiu społeczno gospodarczym Europy i innych krajów świata w XIX w. Był to wpływ dynamiczny, a równocześnie wielostronny, szczególnie w zakresie rozwoju cywilizacyjnego wielu krajów. Proces ten objął też choć w różnym stopniu ziemie podzielonej Polski, to jest poszczególne zabory. Jeśli chodzi o Galicję, powstanie i rozwój kolei żelaznej na jej terenie (do r. 1914) mimo niezwykle bogatej dokumentacji źródłowej oraz wielu drobniejszychprac z literatury epoki nie został dotychczas naukowo opracowany.Trud ten podjął autor niniejszego tomu Stanisław Szuro w swojej pracy doktoskiej pt.: Powstanie i rozwój kolei żelaznych na terenie Galicji w latach 1847 1914 . Niemniej bogactwo zachowanego i zebranego przez autora materiału źródłowego, (w tymgłównie statystycznego) wykroczyło znacznie poza ramy pracy doktorskiej i to właśnie zdecydowało o słuszności opublikowania go w przyjętej dotąd formie Informatorów statystycznych. Całość tomu zgodnie z dotychczasową praktyką publikacji Informatorów została podzielona na dwie części. Na wstępie (p. I) autor zaznajamia czytelnika z zagadnieniem kolei żelaznych jako problemem badawczym ważnym dla historii społeczno-gospodarczej Galicji. Szczegółowe i krytyczne omówienie podstawy źródłowej publikacji zawiera kolejny punkt II części pierwszej, a punkt III-ci informuje