Klucz do oznaczania polnych i ogrodowych chwastów w fazie początkowego wzrostu

Wydawnictwo: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne
Athoualia

Rolnicy na ogół mają trudności z rozpoznawaniem gatunków chwastów, zwłaszcza gdy są one w początkowej fazie wzrostu, tj. gdy wytworzyły liścienie i kilka pierwszych liści. A zwalczanie chwastów w tym okresie jest najbardziej skuteczne. Obecnie coraz powszechniej do odchwaszczania roślin uprawnych stosowane są preparaty chemiczne — herbicydy, których działanie zależy od doboru właściwego preparatu do gatunków występujących chwastów oraz od zastosowania go w okresie, gdy chwasty są najbardziej wrażliwe.
W kluczu tym uwzględniono ważniejsze chwasty występujące wśród roślin uprawianych na polach i w ogrodach oraz kilka gatunków rosnących na nieużytkach, przydrożach i w rowach, będących żywicielami grzybów chorobotwórczych lub szkodników roślin, przenoszących się następnie na rośliny uprawne, a więc chwasty zaliczane do bardzo szkodliwych.
Sporządzając opisy morfologiczne młodych chwastów i rysunki posługiwano się roślinami, które wyrosły w warunkach naturalnych; w nielicznych tylko wypadkach uzyskano egzemplarze wzorcowe z wysiewu nasion w szklarni, bądź posłużono się przy opracowywaniu różnymi publikacjami.

źródło opisu: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1976

źródło okładki: Autorski