Kulturowa teoria literatury. Główne pojęcia i problemy

Wydawnictwo: Universitas
7 (22 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
8324206728

Prezentowany tom jest pierwszym efektem realizacji szerszego projektu poświęconego rozwijaniu koncepcji kulturowej teorii literatury. W tej fazie celem naszym było po prostu uchwycenie zmian zaszłych we współczesnej refleksji teoretycznoliterackiej oraz ukazanie ich skutków dla rozumienia zarówno kluczowych kategorii, jak terytorium i statusu obecnej(i przyszłej) kulturowej już faktycznieteorii literatury. Jest ona kulturowa, ze względu na osadzenie jej założeń, narzędzi i przedmiotu tyleż w historycznym polu kultury, co i w antropologicznej wiedzy o niej jest teorią, bo zachwouje ambicje formułowania prawidłowości o badanych zjawiskach, ich tendencjach rozwojowych oraz naturze relacji między(a zwłaszcza trans-) kulturowych (i trans-dyscyplinowych) pozostaje też teorią literatury, gdyż jej obiekt centralny (czy prototypowy) stanowi dalej literatura i w wielości swych dotychczasowych znaczeń, i w postaciach oraz sensach nowych, aktualnie urzeczywistnianych.

Kamasz | 2017-06-19
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 19 czerwca 2017

Jak na unoszący się smrodek akademickich dyskursów, to ten zbiór tekstów jest zaskakująco przyswajalny i pożyteczny.

galahardema | 2016-10-18
Przeczytana: 05 listopada 2016