Wyznanie. Prawdziwa historia polskiej prostytutki

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza "Promocja"
9788378201144
Michelle

Wyznanie to powieść biograficzna, opowiadająca historię dojrzałej, wykształconej kobiety, mieszkanki Małopolski, która w następstwie nieszczęśliwego wypadku, porzucenia przez męża oraz bezdusznego orzeczenia ZUS-u o zdolności do pracy mimo kalectwa, w czterdziestym roku życia podejmuje rozpaczliwą decyzję o wyjeździe do niemieckiego domu publicznego. Nie zna języka ale zna swoją wartość. Nie...

Nie zna języka ale zna swoją wartość. Nie zna specyfiki zawodu ale mimo wszelkich przeciwności, dzięki dążeniu do perfekcji w każdej dziedzinie życia staje się profesjonalną prostytutką. A kiedy już osiąga cel i pracując w nowym zawodzie, jest w stanie utrzymać rodzinę, pojawia się On miłość życia, a wraz z Nim największa egzystencjalna rozterka: mieć czy być?
Mieć pieniądze czy być kochaną?
Wyznanie to pasjonująca powieść, pełna niezwykłych postaci i zdarzeń. Wątek biograficzny staje się punktem wyjścia do wielkiej literatury. Jesteśmy świadkami do bólu autentycznej spowiedzi, próby oczyszczenia się po upadku kobiety, której szczerość, inteligencja i zmysł obserwacji wywołują nasz podziw.
Zarysowujący się w tle obraz tajemniczego świata zachodnioeuropejskiej prostytucji w dobie globalizacji zaskakuje swoimi mechanizmami i szerokością zasięgu. Dotyka postacie z wielu środowisk, w tym polityki, które obnażają przed nami swoje ukryte oblicze w fascynujących epizodach i dialogach.

źródło opisu: http://bookmaster.com.pl/ksiazka-wyznanie,prawdziw...(?)

źródło okładki: http://bookmaster.com.pl/ksiazka-wyznanie,prawdziw...»

awiola | 2016-08-15
Przeczytana: 15 sierpnia 2016

"(…) kurwa uśmiecha się szczerze tylko dwa razy – wtedy, gdy płacą, i wtedy, gdy wychodzą".

To jak mawiają niektórzy, najstarszy zawód świata – biznes, który opłacał się zarówno kilka stuleci temu, opłaca się dzisiaj i będzie opłacał się w przyszłości. Zawód, dzięki któremu w godzinę można zarobić czasami tyle, na ile normalny człowiek musi pracować przez cały miesiąc. Zawód, który wzbudza zarówno odrazę, potępienie, ale także swego rodzaju podziw. Lektura "Wyznania" wzbudziła we mnie wszystkie te uczucia jednocześnie.

Janka Szczęsna to wykształcona kobieta, pochodząca z Małopolski, która w wieku czterdziestu lat, w wyniku nieszczęśliwego wypadku, pozostaje bez środków do życia. Porzucona przez męża, mająca dwójkę dzieci na utrzymaniu, niespodziewanie otrzymuje orzeczenie ZUS, które pozbawia ją złudzeń. Tragiczna sytuacja prowadzi ją do podjęcia trudnej decyzji – bohaterka wyjeżdża do niemieckiego domu publicznego, by swoim ciałem zapewnić rodzinie byt.

"Wyznanie" to...

mclena | 2017-03-17
Na półkach: Przeczytane, 2017 ✔
Przeczytana: 17 marca 2017

"Tak wygląda świat oglądany przez kurewskie okulary."

Przypadek sprawił, że "Wyznanie" wpadło w moje ręce i przeleżało chyba miesiąc zanim stwierdziłam, że przeczytam, że potrzebuję czegoś innego co do tej pory. Nie spodziewałam się, że "Wyznanie" będzie tak szczerą i bolesna spowiedzią, rozliczeniem autorki ze wszystkim co przeżyła i jak bardzo będzie to trudne dla mnie samej jako czytelniczki.

Janka jest fenomenalną narratorką, choć troszkę na początku przeszkadzało mi czytanie teraźniejszości w pierwszej osobie a wspomnień w trzeciej, to jednak szybko się przyzwyczaiłam a biografię przeczytałam na jednym wdechu.
Temat trudny, kontrowersyjny, dlatego pewnie nie każdemu przypadnie do gustu, zwłaszcza, że my Polacy jesteśmy znani z tego, że lubimy czuć się lepsi od innych i bardzo łatwo przychodzi nam krytyka drugiego człowieka - co jest niestety bardzo przykre, bo nie wszyscy tacy są.

Raziła mnie w oczy mnogość słowa "kurwa" i jego odmian, ale później kiedy bliżej poznałam...

Ewelina229 | 2017-05-04
Przeczytana: 04 maja 2017

Nie mam prawa ocenić gwiazdkami książkę, czy też autorkę. Pozycja ta, to wyznanie kobiety, która w wieku 40 lat podjęła decyzję o zostaniu prostytutką, żeby zarobić pieniądze dla siebie i swoich dzieci.
Trudno jest odnieść się to tego, co zostało w książce zawarte, moje uczucia są sprzeczne i od kilku dni zastanawiam się nad opinią.

Absolutnie nie potępiam, każdy z nas ma swój bałagan w życiu... aczkolwiek chyba nie do końca przekonuje mnie jakoby powodem miała być niesprawna ręka, czy też Komornicy...
Przepraszam, wiem nie mam prawa...
Życzę autorce wszystkiego dobrego.

Książkę czyta się szybko i sprawnie, zachęcam do zapoznania się z historią Janki.

Książkowo_czyta | 2017-01-13
Przeczytana: 10 grudnia 2016

Książka, o której dzisiaj nieco napiszę z całą pewnością jest publikacją kontrowersyjną oraz budząca w czytelniku bardzo wiele różnych, czasem nawet skrajnych emocji. Dzieje się tak między innymi dlatego, iż „Wyznanie…” jest książką opisującą autentyczne wydarzenia.

Bohaterką, a jednocześnie narratorką historii jest Joanna, wykształcona i ambitna kobieta, której świat najpierw w wyniku wypadku, a następnie na skutek fatalnego splotu okoliczności, w jednej chwili legnie w gruzach.

W efekcie ta notabene dojrzała już kobieta zmuszona jest podjąć dramatyczną decyzję, aby mieć za co utrzymać siebie i swoje dzieci postanawia wyjechać do Niemiec, by rozpocząć pracę w jednym z wielu działających tam domów publicznych.

Tak oto wraz z bohaterką wchodzimy do zupełnie innego świata, za którego kulisami nic nie jest takie, jakie dotąd znaliśmy. Joanna toczy nie tylko wewnętrzną walkę z samą sobą, gdyż miota się pomiędzy poczuciem obowiązku, by zapewnić rodzinie byt, a obrzydzeniem do tego,...

izabela81 | 2016-08-04
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016 rok
Przeczytana: 02 sierpnia 2016

Jak wiemy najstarszy zawód świata nigdy nie cieszył się wielkim szacunkiem. Kobiety zarabiające ciałem często nazywane kurtyzanami, szmatami, dziwkami, k***ami - kim tak naprawdę są? I co skłania je do parania się tą profesją?

"Co takiego musi się wydarzyć, żeby upaść tak nisko, na poziom zero, jakim jest prostytucja?"

Bohaterkę tej książki, Jankę Szczęsną skłania do tego wypadek, przez który jej kariera zawodowa legła w gruzach, w następstwie czego pojawiała bieda i ogromne długi. Nikt nie wyciąga do niej pomocnej dłoni, załamuje się. W związku z czym wyjeżdża do Niemiec, aby zapewnić godne życie swojej rodzinie. Na początku wcale nie miała zamiaru pracować jako prostytutka. Ale życie okazało się przewrotne. I bynajmniej nie robiła tego dla przyjemności, z lenistwa czy innych niskich pobudek. Za godzinę pracy w domu publicznym może dostać tyle co przeciętny Polak zarabia przez miesiąc. Ale czy jest to wystarczająca rekompensata za całe to piekło, jakie musi przejść? Czy to cale...

KobieceRecenzje365 | 2016-08-04

Książka ta wpadła w moje ręce całkowicie przypadkowo i szczerze mówiąc, nie wiedziałam jakie mam mieć do niej nastawienia. Historie pisane na faktach są najczęściej ckliwe, wyciskają łzy i źle się kończą, a przynajmniej ja mam takie doświadczenia z tego typu literaturą. Dlatego w tym przypadku było dokładnie tak samo, ale... No właśnie, jest jedno wielkie ALE, bo tutaj zamiast historii nieszczęśliwej skrzywdzonej przez los kobiety dostałam coś więcej, ale o tym w mojej recenzji. Zapraszam!

Janka trafia do burdelu. Od razu przepraszam za słownictwo, ale tak, jak prawdziwa jest ta historia, ja użyję dosadnych słów, by tą autentyczność podkreślić. Janka zostaje dziwką, kurwą, dupodajką. Zmusza ją do tego życie i wiem, wiem... Teraz każdy pomyśli, że to takie proste, że to pójście na łatwiznę: iść do burdelu i zarabiać na życie tyłkiem, ale ta książka nie jest po to, by oceniać Jankę. Kobieta zostaje zmuszona do tej decyzji, gdyż życie z niej zakpiło. Nasza bohaterka ulega wypadkowi...

Nowe | 2016-08-19
Przeczytana: 16 sierpnia 2016

Najciekawsze, najbardziej poruszające i dające do myślenia historie to te, które pisze samo życie i dotykające tematu tabu, typu: narkomania, alkoholizm, pedofilia, przemoc, prostytucja. Dlatego dostając propozycję zrecenzowania książki Wyznanie, długo się nie wahałam nad podjęciem decyzji. Każdy zdaje sobie sprawę z tego, że prostytucja była od zawsze, jest i będzie nadal. Jak wiadomo to jeden z najstarszych i najbardziej opłacalnych zawodów świata, dla niektórych również najbardziej haniebny. W godzinę można zarobić pieniądze, na które inni muszą pracować cały miesiąc. Prawda, że oferta brzmi kusząco? Jednak nie zapominajmy, że sprzedając ciało, poniekąd sprzedaje się duszę diabłu. Kobieta, kiedy staje się kur*ą zostaje przez innych wytykana palcami, oceniana i wyśmiewana. Jednakże czy zasmakowanie raz łatwo zarobionych pieniędzy, pomoże w skończeniu z tym? W końcu bycie kur*ą to zawód, jak każdy inny, o czym przekonała się Janka Szczęsna.

„Drzwi prostytucji raz otwarte na...

Milena | 2017-01-18
Na półkach: Przeczytane, 2017

Czasem bywa tak, że lubię sięgać po książki, które napisane są na faktach autentycznych, a szczególnie te które sam autor pisze o swoich przeżyciach. Z tym właśnie mamy do czynienia w tej pozycji.

Prostytucja jest dla mnie ciężka do zrozumienia. Jak wiadomo różne są powody kobiet, które pracują w tym zawodzie. Jednak bądź co bądź przecież sprzedają swoje ciało.
Pewnie nie raz już wam mówiłam, że ciężko jest mi oceniać tego typu książki, w końcu opowiadają o czyimś prawdziwym życiu. Nie chcę więc oceniać głównej bohaterki, jej postępowania, bo jak wiadomo ja się w jej sytuacji nie znalazłam i nie mam pojęcia jak bym się zachowała.

Książka ta nie jest zbyt długa, dzięki czemu nie potrzeba wiele czasu, żeby się z nią zapoznać. Napisana przede wszystkim w formie pierwszoosobowej, choć również są momenty kiedy opowiada narrator. Również okładka nawiązuję do tematu. Autorka w swojej historii przybliża nam sytuacje, które dzieją się w domach publicznych. Jak traktują się nawzajem...

Grazia_czytaninka_ | 2016-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2016

Długo siedziałam i się zastanawiałam czy mogę oceniać czyjeś prawdziwe życie przedstawione w książce? Prawdę powiedziawszy ciężko oceniać kogoś. Każdy w życiu kieruje się swoimi myślami, ideałami czy też pomysłami. Czasem życie stawia nas w sytuacjach bez wyjścia, przez co podejmujemy się czegoś, czego nigdy byśmy w życiu nie zrobili, gdyby nas sytuacja do tego nie zmusiła.

Janka znajdując się w trudnej sytuacji, postanawia wyjechać do Niemiec do domu publicznego, by zostać prostytutką. Czy jej wybór był świadomy? Czy właśnie takiego życia pragnęła dla siebie?
Książka jest próbą oczyszczenia po upadku kobiety, kobiety, która swoją inteligencją oraz spostrzegawczością potrafi nas zadziwić.

"Stojąc pod prysznicem, już wiem, że kurestwa nie da się z siebie zmyć. Niczym. Ani detergentami, ani jakimkolwiek drapakiem. Mimo wszystko szoruję się aż do bólu. Prawie do krwi. Duszy jednak umyć nie można."

Książki biograficzne są niezwykłymi pozycjami, które zawsze czytam z zapartym...

Natalia | 2016-09-23
Przeczytana: 22 września 2016

Rewelacyjna książka opisująca realia życia prostytutki. Problematyka niezwykle kontrowersyjna i przerażająca. Rangę książki podnosi dodatkowo fakt, że autorka sama jest główną bohaterką i opisuje swoje własne przeżycia i trudności.
Autorka pisze swobodnym językiem, nie boi się nazywać rzeczy po imieniu. Polecam tę lekturę ze względu na jej autentyczność, brak w niej zakłamania, więc czytelnik wprowadzany jest w wydarzenia, które na prawdę miały miejsce. Książka jest też z pewnością przestrogą przed wplątaniem się w sponsoring itp.

Sport 2