Wyznanie. Prawdziwa historia polskiej prostytutki

Okładka książki Wyznanie. Prawdziwa historia polskiej prostytutki Janka Szczęsna
Okładka książki Wyznanie. Prawdziwa historia polskiej prostytutki
Janka Szczęsna Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza "Promocja" biografia, autobiografia, pamiętnik
Oficyna Wydawnicza "Promocja"
2016-01-01
2016-01-01
9788378201144

Interesuję się tematyką pracy seksualnej, toteż podczas wymiany książek na jednej z imprez literackich z zaciekawieniem sięgnęłam po tę pozycję. Nie wiedziałam, czego się spodziewać, bo okładka nie wydawała mi się zachęcająca, jednak postanowiłam zaryzykować. I okropnie się zawiodłam. Styl pisarski pozostawia dużo do życzenia, a częstotliwość użycia słowa "kurwa" może przyprawić o ból głowy. Rozumiem, że dla autorki bycie prostytutką mogło być nieprzyjemnym przeżyciem, jednak traktuje ona ten typ pracy jako coś, co zawsze i dla każdego jest czymś złym. Ponadto jest ona rasistką, homofobką i nacjonalistką, więc ciężko było mi przebrnąć przez niektóre fragmenty, bo współczułam osobom dyskryminowanym przez nią. Jej relacja z partnerem również nie jest do końca zdrowa. Cieszy mnie przynajmniej to, że pod koniec bohaterka postanawia zapisać się na terapię i zaczyna uczyć się, jak nie oceniać ludzi po pozorach.

Książka napisana prostym językiem, gdzie główna bohaterka na siłę próbuje przekonać wszystkich że musiała się sprzedawać. Mnie nie przekonała a brak zasiłku chorobowego nikogo nie popycha do prostytucji ! Jest wiele innych sposobów, wątpię w jej wyższe wykształcenie i pracę w korpo.

"Wielkie przygody" lenia, któremu nie chce się iść do pracy tylko prościej jest rozłożyć nogi.

Okładka trochę tandetna, ale zawartość jest w porządku. Książka opowiada, jak zdesperowana kobieta, na którą nałożyło się dużo przeciwności losu, postanawia zarobić duże pieniądze w najprostszy możliwy sposób- zostając prostytutką. Wydarzenia przedstawiane są w formie retrospekcji, Janka opisuje swoje przeżycia, otaczający ją świat, a także chwilami wstrząsające wydarzenia. Wyjaśnia też, dlaczego, kiedy już wsiąknie się w świat prostytucji, tak ciężko z nim zerwać.

Liczyłem na dużo lepszą książkę, która dotknie ważnego problemu jakim jest prostytucja. Niestety ale śmiem twierdzić, że przez swoje mankamenty autorka zaszkodziła tej sprawie i (zapewne nieświadomie) pogłębiła tylko stereotypy o świecie prostytucji.
Dużym problemem była dla mnie nierealna linia fabularna - niby jakim cudem bohaterka, która przedstawia się jako business women, która prowadzi własną firmę, nie potrafi zawalczyć o swoje racje z ZUS-em? Jak to jest możliwe, że państwowa placówka medyczna odsyła bohaterkę bez udzielenia jej pomocy?
Kolejny mankament to sama kreacja bohaterki. Nie budzi sympatii, traktuje innych z góry, siebie natomiast wybiela i tłumaczy (dodam że w stylu ociekającym grafomanią). Drażniły mnie wstawki dotyczące homoseksualistów i osób innych religii i etniczności (kolejny utrwalony stereotyp, tym razem dotyczący Polaków).
Nie polecam, zapewne są dużo lepsze książki na ten temat.
Żeby było jasne, współczuję temu co przeszła bohaterka, nie oceniam jej, ale książka jest momentami katastrofalna.

Szybko się czyta, jest dość ciekawa, chodź nie wciąga jakoś dogłębniej. Od prosta książka bohaterki która zostaje prostytutką. Prawdziwa. Strasznie współczuję wyboru jaki musiała dokonać. Nie oceniam, chodź nie lubię ku*estwa. Trochę się pogubiła w życiu, jeden wypadek w pracy, który zrujnował kolorowe życie. Gdyby nie P.O.S.O podejrzewam że książka mogłaby się skończyć tragiczniej. Na szczęście watek końcowy pokazuje że Janka jednak dała radę wyjść z tego całego bagna.

1920

Początek trochę nudzi, po 50 stronach wzbudza szacunek. Środek szybko się czyta. Przed 200 stroną szokuje, dołuje i budzi odrazę. Pod koniec wszystko się wyjaśnia i nie wiadomo jak ocenić książkę. Co o niej myśleć.

Sięgnęłam po tą książkę tak naprawdę z ciekawości. Chciałam się dowiedzieć co zmusza człowieka do takich radykalnych decyzji jak prostytucja, która wpływa na całe życie i to nie tylko twoje a wszystkich bliskich Ci osób i jakie bariery w głowie trzeba pokonać żeby odważyć się na taki krok.
Jak wywnioskowałam to niewielki krok dzieli człowieka od upadku na dno. Wystarczy brak wsparcia od państwa w trudnej chwili i chęć zapewnienia bytu rodzinie, by zwyczajnie mieć co włożyć do garnka.
Przedstawiona jest okrutna ale realna historia Polki, która by mieć za co żyć była zmuszona sprzedawać swoje ciało. Z wszystkimi detalami poznałam wszystkie emocje, uczucia, ból psychiczny i niestety fizyczny. Wyczerpująco jest wszystko opisane i wiem jedno - nigdy nie zapomnę tej historii. Bezwzględny potrafi być ludzki los i konsekwencje podejmowanych decyzji, ale takie jest życie i ta książka nam to przedstawia.

Ślę ukłony w stronę Pani Janki, jest Pani bohaterką. Mimo wszystko.

Mocna historia pewnej polskiej kobiety, której sytuacja życiowa zmusiła do podjęcia się pracy jako prostytutka. Ktoś kto szuka tutaj opisów jak wygląda takie życie w domie publicznym to nie znajdzie dużo szczegółów. Tutaj raczej są to wielkie wojny toczone w głowie Janki. Moim zdaniem praca ta na swój sposób musiała jej się podobać. Wracała kilkukrotnie i za każdym razem nie dopuszczała do siebie myśli, że jest jedną z nich. Ciekawy przypadek psychologiczny - typowe wyparcie. Nie zgadza się z tym co robi, bo się tego wstydzi, ale tak na prawdę wcale nie jest jej bardzo źle. Nie chcę zdradzać szczegółów, bo polecam książkę, ale i romantycy znajdą tutaj coś dla siebie :)

Trudno jednoznacznie ocenić tą książkę, ponieważ z jednej strony poruszają rozterki głównej bohaterki, ale z drugiej jakoś tak brakuje mi w tym prawdziwości. Ciężko mi uwierzyć, czy decyzja o takim zarobieniu na życie była do końca ostatnią deską ratunku dla niej. Dodatkowo nie przekonuje mnie postawa głównej bohaterki, jej wewnętrzna niby walka nie ma odzwierciedlenia w zachowaniu.

• 2017
  • 2016