Rok tysięczny. Tom 2

Cykl: Powieści Piastowskie (tom 3.2)
Wydawnictwo: Edition 2000
powieści piastowskie
historyczna

Seria powieści piastowskich Karola Bunscha doskonale wprowadza nas w czasy dawnych dziejów Polski. Opowiadania w których skład wchodzą: Dzikowy skarb I i II, Ojciec i syn I i II, Rok tysięczny I i II, Bracia, Bezkrólewie, Imiennik śladem pradziada, Imiennik miecz i pastorał, Przekleństwo, Zdobycie Kołobrzegu, Psie Pole, Powrotna droga, Wawelskie wzgórze, Wywołańcy, Przełom oddają dość wiernie kawałek historii i nie pozwalają oderwać się od książek.

Samson Miodek | 2016-06-11
Przeczytana: 11 czerwca 2016

Właśnie dzisiaj skończyłem przemierzać z księciem Bolesławem bory, bagna i rzeki nowo powstałego państwa Polskiego, uczestniczyć w heroicznej obronie Niemczy, z niezwykle mądrym Stoigniewem, przeżywać trudne chwile zwątpienia ze św. Wojciechem, próbować zrozumieć rozdarcie Jaskotela, między służbę u księcia, a tęsknoty do żony i dziatków, ale przede wszystkim to była wspaniała lekcja historii i patriotyzmu.
Rok Tysięczny jest uwieńczeniem wspaniałego cyklu o narodzinach naszego państwa, Karol Bunsch znowu mnie zachwycił, znów wpakował mnie do wehikułu czasu, co nie każdemu powieściopisarzowi piszącemu o historii się udaje, świetnie łączy fakty historyczne i ludowe bajania, ale przede wszystkim potrafi sprawić że da się w jego powieściach zatopić!
Czekam na jakąś reedycję jego powieści, bo chciałbym żeby Bunscha poznało jak najwięcej czytelników, naprawdę warto!

anglers | 2014-06-04

Jak dla mnie super książka. Czytelnik potrafi wczuć się w klimat tamtych czasów i dzięki barwnym opisom oderwać się od obecnej rzeczywistości, przenosząc się w tamte czasy. Dialogi pisane starodawną polszczyzną jeszcze bardziej oddają klimat. I chyba rzecz najważniejsza: ta książka to podręcznik historii początków naszego państwa w której nie trzeba uczyć się na pamięć dat, ponieważ sam(a) wcześniej czy później będziesz chciał(a) je znać(wiem to z autopsji) :-). Treść sprawia, że nie możesz doczekać się kolejnych faktów i epizodów znanych z historii. Wielki plus i pozytyw dla takiej literatury.

Czerwo | 2014-06-26
Na półkach: Z_2014 (16), Przeczytane
Przeczytana: 25 marca 2014

Akcja II tomu rozpoczyna się po wojnie domowej (995), w wyniku której Bolko zjednoczył ziemie, podzielone przez jego ojca Mieszka pomiędzy Bolka i jego przyrodnich braci (Mieszka i Lamberta). Niestety z walk o sukcesję skorzystali Czesi, zdobywając Śląsk, Morawy i kraj Wiślan (z Krakowem). Jedną z głównych postaci tej części jest Wojciech Sławkowic, biskup praski i późniejszy święty. Autor opisuje ostatnie lata jego życia i męczeńską śmierć. Dużo miejsca zajmuje również na kartach powieści osoba Ottona III - cesarza niemieckiego, któremu marzy się zjednoczenie chrześcijańskiego świata. Marzeń tych nie zdoła jednak zrealizować z powodu przedwczesnej śmierci. Akcja powieści kończy się w trakcie wyboru jego następcy w 1002 roku. Książka zawiera ponadto opowiadanie "Obrona Niemczy", którego akcja rozgrywa się w 1017 roku w trakcie bohaterskiej obrony Niemczy. Zdecydowanie jest to jeden z lepszych fragmentów książki.

macbull | 2015-04-10

Coraz lepszy Bunsch. Przy okazji przemycone mnóstwo prawd życiowych, które doceni dojrzalszy (wiekowo :-) czytelnik. Polecam.

Ala | 2016-10-10
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 10 października 2016

Ostatnio tak popularne są książki osadzone w historii. Odkrywamy historię śledząc sekrety i tajemnice fikcyjnych bohaterów z zaciekawieniem i zdziwieniem. Próbuję nadrobić czas i sprawdzam naszych polskich pisarzy . Na razie lektura sprawia mi trochę trudu , chociaz czasami potrafi wciągnąć. W drugiej części Roku Tysięcznego opis obrony Niemczy całkiem dobry.

wielka_stopa | 2016-11-01
21pieczarek | 2016-10-20