Rok tysięczny. Tom 2

Cykl: Powieści Piastowskie (tom 3.2)
Wydawnictwo: Edition 2000
powieści piastowskie
historyczna

Seria powieści piastowskich Karola Bunscha doskonale wprowadza nas w czasy dawnych dziejów Polski. Opowiadania w których skład wchodzą: Dzikowy skarb I i II, Ojciec i syn I i II, Rok tysięczny I i II, Bracia, Bezkrólewie, Imiennik śladem pradziada, Imiennik miecz i pastorał, Przekleństwo, Zdobycie Kołobrzegu, Psie Pole, Powrotna droga, Wawelskie wzgórze, Wywołańcy, Przełom oddają dość wiernie kawałek historii i nie pozwalają oderwać się od książek.

Samson Miodek | 2016-06-11
Przeczytana: 11 czerwca 2016

Właśnie dzisiaj skończyłem przemierzać z księciem Bolesławem bory, bagna i rzeki nowo powstałego państwa Polskiego, uczestniczyć w heroicznej obronie Niemczy, z niezwykle mądrym Stoigniewem, przeżywać trudne chwile zwątpienia ze św. Wojciechem, próbować zrozumieć rozdarcie Jaskotela, między służbę u księcia, a tęsknoty do żony i dziatków, ale przede wszystkim to była wspaniała lekcja historii i patriotyzmu.
Rok Tysięczny jest uwieńczeniem wspaniałego cyklu o narodzinach naszego państwa, Karol Bunsch znowu mnie zachwycił, znów wpakował mnie do wehikułu czasu, co nie każdemu powieściopisarzowi piszącemu o historii się udaje, świetnie łączy fakty historyczne i ludowe bajania, ale przede wszystkim potrafi sprawić że da się w jego powieściach zatopić!
Czekam na jakąś reedycję jego powieści, bo chciałbym żeby Bunscha poznało jak najwięcej czytelników, naprawdę warto!

anglers | 2014-06-04

Jak dla mnie super książka. Czytelnik potrafi wczuć się w klimat tamtych czasów i dzięki barwnym opisom oderwać się od obecnej rzeczywistości, przenosząc się w tamte czasy. Dialogi pisane starodawną polszczyzną jeszcze bardziej oddają klimat. I chyba rzecz najważniejsza: ta książka to podręcznik historii początków naszego państwa w której nie trzeba uczyć się na pamięć dat, ponieważ sam(a) wcześniej czy później będziesz chciał(a) je znać(wiem to z autopsji) :-). Treść sprawia, że nie możesz doczekać się kolejnych faktów i epizodów znanych z historii. Wielki plus i pozytyw dla takiej literatury.

Czerwo | 2014-06-26
Na półkach: Przeczytane, Z_2014 (16)
Przeczytana: 25 marca 2014

Akcja II tomu rozpoczyna się po wojnie domowej (995), w wyniku której Bolko zjednoczył ziemie, podzielone przez jego ojca Mieszka pomiędzy Bolka i jego przyrodnich braci (Mieszka i Lamberta). Niestety z walk o sukcesję skorzystali Czesi, zdobywając Śląsk, Morawy i kraj Wiślan (z Krakowem). Jedną z głównych postaci tej części jest Wojciech Sławkowic, biskup praski i późniejszy święty. Autor opisuje ostatnie lata jego życia i męczeńską śmierć. Dużo miejsca zajmuje również na kartach powieści osoba Ottona III - cesarza niemieckiego, któremu marzy się zjednoczenie chrześcijańskiego świata. Marzeń tych nie zdoła jednak zrealizować z powodu przedwczesnej śmierci. Akcja powieści kończy się w trakcie wyboru jego następcy w 1002 roku. Książka zawiera ponadto opowiadanie "Obrona Niemczy", którego akcja rozgrywa się w 1017 roku w trakcie bohaterskiej obrony Niemczy. Zdecydowanie jest to jeden z lepszych fragmentów książki.

macbull | 2015-04-10

Coraz lepszy Bunsch. Przy okazji przemycone mnóstwo prawd życiowych, które doceni dojrzalszy (wiekowo :-) czytelnik. Polecam.

Galfryd | 2017-02-21
Przeczytana: 19 lutego 2017

Drugi tom trzeciej części piastowskiej sagi Bunscha ma nietypowego bohatera - św. Wojciecha mianowicie. Większość powieści stanowi opis jego losów, w którym Autor idzie zdaje się trop w trop za jakimś żywotem świętych (łącznie z cała masą cytatów z mów Wojciecha). Opowieść wiedzie z Pragi, gdzie Wojciech popada w konflikt z możną rodziną Wrszowców, przez Rzym aż do Prusów, gdzie ostatecznie świętego dosięgła pogańska włócznia.
Niestety, nie jest to rozwiązanie nadzwyczajnie dobre dla powieści - o ile pierwszy tom "Roku Tysięcznego" porywał rozmachem fabularnym i żywą akcją, drugi momentami przynudza. Bunsch pisze praktycznie hagiografię Wojciecha - aż zaczynam się obawiać "Imiennika", w którym zajmie się on Bolesławem Śmiałym, przy takim oddaniu Autora dla tradycji Kościoła Autor gotów wysadzić laurkę zdrajcy Stanisławowi.
Po śmierci świętego mamy jeszcze opis zjazdu gnieźnieńskiego, gdzie apoteoza Potęgi Państwa Polan i Wielkiego Bolesława zbliża Bunscha niebezpiecznie do bajd o...

Ala | 2016-10-10
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 10 października 2016

Ostatnio tak popularne są książki osadzone w historii. Odkrywamy historię śledząc sekrety i tajemnice fikcyjnych bohaterów z zaciekawieniem i zdziwieniem. Próbuję nadrobić czas i sprawdzam naszych polskich pisarzy . Na razie lektura sprawia mi trochę trudu , chociaz czasami potrafi wciągnąć. W drugiej części Roku Tysięcznego opis obrony Niemczy całkiem dobry.

ewa | 2017-05-04
ewa | 2017-05-01