Podpalacz

Cykl: Jakub Mortka (tom 1) | Seria: Ze Strachem
Wydawnictwo: Czarne
literatura polska
Ag2S

Warszawa, środek mroźnej zimy. W spalonym domu leży ciało zamor­dowanego biznesmena, a jego ciężko poparzona żona walczy o życie w szpitalu. Komisarz Jakub Mortka ma nadzieję, że to gangsterskie porachunki albo przypadkowe zaprószenie ognia. Niestety wkrótce wie już, że trafił na seryjnego podpalacza, który krąży po mieście z koktajlami Mołotowa. Mortka musi odłożyć na bok osobiste problemy i z całą energią poświęcić się śledztwu. Trzeba powstrzymać szaleńca, zanim zginą następni ludzie… Świetny policyjny kryminał ze współ­czesną Warszawą w tle.

źródło opisu: http://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/podpalacz-2016

źródło okładki: http://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/podpalacz-2016

Paco | 2017-03-12
Przeczytana: 12 marca 2017

Tango zacząć czas.
Mamy ich dwóch. I co z tego, że brzydkiej płci ?
Zatańczyć mogą. De facto już to robią.
A my pląsamy z nimi. Chmielarzem i Miłoszewskim.
Na deskach Teatru Śmierci. Teatr to polski. Bez udziału kapitału zagranicznego. Nowa Europa, nim się u nas rozgościła, zabrała od metra, tego co tubylcze. Młodych pisarzy, głównie Zachód podnieca. Bondy, Supermeny i Avengersy, stali się dla nich synonimami kokosowego interesu. Wystarczy kota ogonem obrócić, ubrać w strój Batmana, i już nad Polską śmiga. Czeredy do książnic werbując. Dwójka wymieniona się oparła. Okoniem stanęła. Kapitanowi Ameryce figę pokazała. Polska Szkoła Kryminału istnieje. Za ich sprawą. Kiedy miałem wykonać pierwszy lot, na pokładzie Miłoszewski Airlines, poczułem pietra. Obecnie wsiądę na Jego pokład z zawiązanymi oczami. Podobnie ma się sprawa z ChmielarzAir. Staliśmy chwilę w holdingu, na lądowanie czekając. W końcu wychylił lotki i pięknym skoordynowanym zakrętem do desantu podszedł.
Podoba mi się...

Kiwi_Agnik | 2016-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2016

Miałam obawy przed przystąpieniem do czytania "Podpalacza" autorstwa pana Chmielarza - ten frasunek wziął się głównie stąd, że ostatnio trafiam na mało przekonujące i frapujące powieści kryminalne, a że je lubię nie potrafię z nich na dłużej zrezygnować - jak się okazało obawy były całkiem niesłuszne.

Kryminał bardzo dobry, a nawet więcej niż bardzo dobry, świetny.
Świetny kryminał głównie ze względu na głównego bohatera Jakuba Mortkę, którego polubiłam za czupurność, upór, ambicję i za to, że nie jest idealny.

Pan Chmielarz skonstruował bardzo ciekawą, nieprzekombinowaną fabułę, "okrasił" ją rewelacyjnymi dialogami, uatrakcyjnił bohaterami z krwi i kości, nadając każdej postaci swoisty charakter "wyciągając" z nich nie tylko zalety, ale i wady, nie tylko wzloty, ale i upadki, "wyłuszczając" ludzkie słabości.
Dodatkowym plusem jest też język, autor włada tak normalnym językiem przeciętnego "zjadacza" chleba, że książkę wprost pochłonęłam mimo natłoku zajęć.

Może ocena trochę...

gwiazdka | 2016-08-03
Na półkach: Przeczytane, Rok 2016
Przeczytana: 03 sierpnia 2016

Nowa książka, nowa seria, nowy autor, wszystko zasługuje na pozytywne opinie. Kryminał w polskim wydaniu, który napisany jest bardzo sprawnie i z polotem. Sprawa „ma ręce i nogi” , przebieg zbrodni i śledztwa jest logiczny, policjanci mają cechy ludzkie, ale na szczęście Chmielarz nie wpada w bardzo teraz popularne trendy i nie robi swojego głównego bohatera chamem, pijakiem i dziwkarzem. Owszem, Mortka nie jest wzorem cnót, ale jego postać mnie w miarę przekonała. Na dzień dzisiejszy mogę uznać, że seria z Mortką będzie kolejna do zaliczenia. I z czystym sumieniem mogę ją polecić zwolennikom kryminałów.

Marzena | 2016-04-22
Przeczytana: 21 kwietnia 2016

Znajomy w swojej opinii napisał, że po przeczytaniu "Podpalacza" odkrył dla siebie kolejnego autora kryminałów. Jak się okazało, nie tylko dla siebie, bo i dla mnie także! Zachęcona opinią, zasiadłam wygodnie na spotkanie z komisarzem Jakubem Mortką.

Zawsze jak zdarzy się coś pozytywnego, uda mi się zrobić co zamierzałam, osiągnę cel, albo po prostu jest dobrze - śpiewam. A teraz to nawet pieje z zachwytu!
Po przeczytaniu ostatniego zdania, ochłonięciu i wchłonięciu powieści całą sobą, zaczęłam śpiewać...
tego chciałam...
wielowątkowej akcji...
właśnie to dostałam (niczym Ania Dąbrowska)...
nie będę gdybać o tym co jest dalej...druga część potwierdzi (mam nadzieję)kto rządzi w polskim kryminaleeeeee...troszkę zmieniłam słowa ;)

Saudyjskie-Wielbłądy | 2016-12-22
Przeczytana: 22 grudnia 2016

To pierwszy tom przygód komisarza Jakuba Mortki, oficera Komendy Stołecznej Policji, funkcjonariusza Wydziału do Walki z Terrorem Kryminalnym i Zabójstw. Prestiżowy przydział, który potrafi całkowicie zrujnować życie osobiste. Tak też się stało i w przypadku Kuby. Ola - piękna prawniczka, również robiąca karierę (tylko w jej przypadku kariera ma wymierny efekt finansowy) niecały rok temu wypowiedziała kontrakt małżeński. Jak to bywa u policjantów pracujących w „zabójcach” z powodu stałej nieobecności męża, zbyt zajętego kolejnymi śledztwami, aby być poważnym partnerem w wychowaniu dwóch synów.
Komisarz Mortka uniósł się honorem i opuścił wspólne mieszkanie jak stał, przyznając byłej już żonie połowę swoich dochodów jako alimenty. Tylko jak chce się mieć gest, to trzeba zarabiać, a pensje w tym biznesie powalające nie są. Jakubowi na życie zostaje jakieś półtora tysiąca złotych polskich, co przy braku zamożnych rodziców skutkuje koniecznością wynajęcia współlokatorskiego pokoju w...

Jacek | 2017-01-02
Przeczytana: 31 grudnia 2016

To moja ostatnia przeczytana w 2016 roku książka. I dobrze, że właśnie ta. Ale po kolei.
Z opinii czytelników wynika, że Chmielarz potrafi pisać. Miałem na liście do przeczytania jego utwory i wreszcie zdecydowałem się na "Podpalacza". Dobrze, że nie sugerowałem się okładką, bo pewnie bym zrezygnował - jest okropna i absurdalna.
Nie spodziewałem się, że po przeczytaniu wielu kryminałów coś mnie wciągnie tak bardzo, jak "Podpalacz". A jednak! Książka okazała się sprawnie napisanym tomem i choć objętościowo dość znacznym, to lektura była szybka i z ogromnym zaciekawieniem. Oczywiście braki są, ale tym razem nie zamierzam ich przedstawiać. Podobnie jak fabuły - zrobili to inni w swoich opiniach. Tu tylko chcę zauważyć, że autor ma dar sugestywnego pokazywania ludzi i sytuacji, umie tworzyć tło i pisać dialogi. I to wszystko pozwala z przyjemnością oddać cię lekturze. Do tego wyraziste postacie, szczególnie komisarza Mortki, ale także innych bohaterów. Oczywiście polski policjant musi...

macias | 2014-03-07
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki, 2014
Przeczytana: 07 marca 2014

Świetna, trzymająca w napięciu książka debiutującego pisarza i zarazem wielkiej nadziei literatury kryminalnej w naszym kraju. Sporo dobrego czytałem i słyszałem o tej powieści i jej autorze i rzeczywiście moje wysokie oczekiwania zostały w pełni zaspokojone. Bardzo gorąco polecam!!

Anna | 2015-11-27
Przeczytana: 27 listopada 2015

Ach! Takiego kryminału szukałam!

Gdyby nie to, że z definicji za kryminały daję maksymalnie 7 gwiazdek, to tym razem dałabym chyba 9.

To jest po prostu kryminał. Nic więcej, nic mniej. Autor nie sili się na pisanie powieści społeczno-obyczajowej. Nie udaje, że ta książka ma być czymś więcej niż jest. Bo niczym więcej być nie musi.

Mamy kawał bardzo solidnie skonstruowanej zagadki kryminalnej - bez epatowania okrucieństwem i przemocą. Mamy bardzo dobrego śledczego, któremu rozwiązanie z nieba nie spada - sam do niego dochdzi. Ciężką pracą i logicznym myśleniem. Być może jest przy tym nieco przerysowany, ale tylko nieco.

No i dałam się zrobić w konia aż miło. Wszystkie niezbędne informacje miałam podane na tacy, a i tak je przegapiłam, zlekcewazyłam, nie wyczułam, że istotne. Love it!

Lilian | 2017-04-17
Na półkach: Przeczytane, H_Chmielarz
Przeczytana: 17 kwietnia 2017

Początek przeciętny i policjanci z początku irytujący.
Z każdą stroną jest jednak coraz lepiej a na końcu nawet bardzo dobrze.

I nie tylko zagadka jest interesująca, ale ciekawie autor przedstawił bohaterów w ich prywatnym życiu.
Ludzie z krwi i kości, ze wszystkimi swoimi zaletami, ale też mniejszymi lub dużymi wadami.
To duży plus stworzyć takie postacie.

wiejskifilozof | 2015-04-26

Ha, bardzo szybko przysłali mi książkę.Zamówiłem przez bibliotekę i po tygodniu już jest.
Szybko :-)
Ja już czytałem książkę Chmielarza.To była Farma Lalek.
Niestety Podpalaczem jestem rozczarowany.
No bo fabuła była dobrze pomyślana :-)
Jakiś psychopata podpala w Warszawie ludziom domy.
Są ofiary, czyli wydaje się,że chyba dobry pomysł ?
Ale nie do końca.
Otóż oprócz tej akcji,są też momenty nudy.
Tak nie waham się tego napisać,nudziłem się przy czytaniu.
Chyba ta książka to nie będzie to co uwielbiam.
Dam ocenę dobra.Ale tylko tyle.

Pięć kryminałów idealnych na wakacje

Tak się składa, że ta piątka ukaże się w pierwszą wolną niedzielę po zakończeniu roku szkolnego. Część Państwa już wyjechała na zasłużony urlop, część dopiero się szykuje. Pomyślałem, że to dobra okazja, żeby polecić coś do czytania na bliższych i dalszych wojażach.

Pięć reportaży, które czyta się jak najlepszy kryminał

Pytanie, skąd czerpię inspirację, należy do tych pojawiających się najczęściej na spotkaniach autorskich. Jednym ze źródeł są książki. Jednak nie tyle kryminały innych autorów, ale pozycje w jakiś sposób powiązane z tematyką przestępczości, zbrodni i kary. Pozycje fachowe, prawnicze, wspomnienia, ale także – reportaże.