Zgłosuj na książki roku 2017

Moje królestwo. Rozmowa z Edwardem Dwurnikiem

Wydawnictwo: Czarne
Tania

Edward Dwurnik: malarz celebryta, ulubieniec mediów, właścicieli galerii i koneserów sztuki, którzy chętnie inwestują w jego dzieła. Artysta przewrotny, po witkacowsku ukrywający się za maską błazna i prowokatora. Tytan pracy doceniony w Polsce i na świecie. Wreszcie humanista, przenikliwy komentator życia społecznego, który czasami z sarkastyczną ironią, a czasami z głębokim zrozumieniem portretuje ludzkie niedoskonałości i ograniczenia.

Wywiad Małgorzaty Czyńskiej jest jak zbiór obrazów malarza – na kolejnych stronach pojawiają się migawki z jego bogatego życia, opowieści o sobie, przyjaciołach, autorytetach, sztuce i kobietach. Balansuje na granicy zmyślenia i prawdy, nie boi się wyznań ani kontrowersji, rozmawia poważnie, by za chwilę puścić do czytelnika oko. I każdy sam musi sobie odpowiedzieć na pytanie: czy król jest nagi?

źródło opisu: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/moje-krolestwo

źródło okładki: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/moje-krolestwo

chiave | 2017-07-27
Przeczytana: 27 lipca 2017

Nie, nie i jeszcze raz nie. Po raz kolejny przekonuję się, że każdy powinien robić to, co wychodzi mu najlepiej, malarz powinien malować, a piszący (mówiący?) z sensem artysta to wyjątek, potwierdzający regułę. Edward Dwurnik też ją potwierdza, jednak nie na zasadzie wyjątku.
Jego wywiad – a raczej monolog – kojarzy mi się z opowieściami snutymi po kilku głębszych przez wujka-gawędziarza, w których kombatanckie wspomnienia mieszają się ze zgrywą, nie istnieje żadna hierarchia ważności ani żadna tama dla samozadowolenia. Wujaszek, rad że znalazł się w centrum uwagi, co rusz puszcza race elokwencji i dowcipu, czasem zaklnie, czasem beknie - towarzystwo przy stole się nie nudzi, wszyscy zadowoleni, impreza udana.
A mnie żal – bo co jakiś czas zdarzają się jednak w tym słowotoku frapujące chwile, gdy artysta naprawdę uchyla drzwi do swojego królestwa: uwagi warte zatrzymania się, podjęcia z pietyzmem, obejrzenia pod światło. Nic się jednak takiego nie dzieje, ulotna chwila mija,...

Andrzej | 2016-09-24
Przeczytana: 24 września 2016

Z Dwurnikiem mam to co z Vetulanim. Nieważne co opowiada - opowiada inteligentnie. Z wdziękiem. Czasem plecie trzy po trzy. Trochę wciska kit. I jako narrator i jako malarz. Jest jednak – jak wspomniałem – inteligentny i pogodny. Książka w sam raz do pociągu. Można ją potem przeczytaną zostawić w przedziale. Jak zajmujące weekndowe wydanie gazety.

Iwona | 2017-03-05

Król jest nagi, niestety. Dwurnik próbuje być zabawny, niegłupi, ironiczny, ba, miejscami nawet zamierza wzbić się na wyżyny myślenia. Na próbie się kończy, i to bełkotliwej, a żeby ewentualny czytacz nie uznał go za totalnego głupka, podkreśla, że wszystkich wkręca, bo lubi patrzeć jak ludzie nie mają do siebie dystansu i się denerwują. Cóż, denerwować Dwurnikiem mogą się co najwyżej krytycy sztuki i inni artyści malarze, czytelnik książkę przeczyta i zostawi na ławce albo odda na przemiał. Nie ma w niej niczego wartego przemyślenia.

sztuka | 2017-07-05
Przeczytana: luty 2017

Długi wywiad z malarzem Edwardem Dwurnikiem. Bardzo znany, współczesny, polski malarz. Jego prace cieszą się popularnością wśród kolekcjonerów. Wywiad przybliża postać artysty, który wypowiada się bardzo bezpośrednio o swoim życiu i twórczości. Żadnego koloryzowania rzeczywistości. Zdziwiło mnie, że korzysta z "pomocników" przy tworzeniu.

muminek630 | 2018-01-22
czytambochce | 2017-08-24