Zaspać na Sąd Ostateczny

Tłumaczenie: Janusz Szczepański
Cykl: Bobby Dollar (tom 3)
Wydawnictwo: Rebis
Sleeping Late on Judgement Day
9788380620315
raven

Anioł Doloriel – dla przyjaciół Bobby Dolar – jak zwykle ma parę kłopotów. Był już w Piekle, próbując wyciągnąć swą ukochaną ze szponów arcydiabła Eligora, ale nic nie wskórał. Piękna Caz (demonica zresztą, ale miła osóbka) nadal jest więźniem w miejscu wiecznej kary; Bobby’ego jeden po drugim opuszczają i kumple, i infomatorzy; a na dodatek w jego mieszkaniu... straszy. Jakby tego było mało, ktoś wysoko postawiony w niebiańskiej hierarchii dybie na jego życie. Doczesne i wieczne.

Dodajmy do tego rozjuszonych neonazistów, potwory z innego wymiaru i najbrzydszy samochód świata, a sytuacja stanie się wprost beznadziejna. Jak się okazuje, dla Doloriela nie ma ucieczki nawet w Trzeciej Drodze, nielegalnej pozagrobowej alternatywie tandemu Niebo-Piekło.

Bobby Dolar zakasuje rękawy i robi, co się da. Czasu, sił i sprzymierzeńców ma coraz mniej. Czy zdoła ocalić choćby własną skórę (o Caz nie wspominając) i nie wywołać przy tym kataklizmu na miarę Sądu Ostatecznego?

źródło opisu: https://www.rebis.com.pl/pl/book-zaspac-na-sad-ost...(?)

źródło okładki: https://www.rebis.com.pl/pl/book-zaspac-na-sad-ost...»

vampireheart | 2016-10-21
Przeczytana: 18 października 2016

Poległam. Poległam. Poległam. Przyznaję się. Tad Williams mnie zaczarował, aby Bobby Dolar mógł porwać moje serce. No ale może od początku...

Bardzo wysoko oceniłam dwie pierwsze części serii o aniele Dolorielu - szerzej znanym jako Bobby D. Trzecia część została napisana w 2014 roku, jednak polski wydawca przespał tę sprawę. Straciłam wiarę i nie sądziłam, że jednak ukaże się ona w naszym kraju. Aż stał się boski cud! Trzecia część, czyli "Zaspać na Sąd Ostateczny", pojawiła się na księgarnianych półkach w tym roku. Mojej radości nie było końca.

I wciąż nie widzę nawet zapowiedzi schyłku tej euforii. Widziałam, że tak będzie, opierając się na tym, co przygotował dla mnie autor w poprzednich częściach. Jego mistrzowski styl stał się moim niedoścignionym wzorem, a głównego bohatera mam ochotę wyciągnąć z literackich stron i uczynić moim zaufanym przyjacielem. Ale co się stało,...

eR_ | 2016-09-06
Na półkach: Przeczytane, Współpraca
Przeczytana: 01 września 2016

Angelologia, to część dogmatyki, która zajmuje się bytami duchowymi, jakimi są anioły.Jednak te"byty", z tejże angelologii, nijak mają się do aniołów z książki pana Williamsa.Do cna zepsute, nie brakuje im ludzkich słabości i bolączek, z jakimi boryka, się praktycznie każdy.

Weźmy na ten przykład takiego Bobby'ego Dolara, który, jako"cyngiel" boży, broni dusze, przed zakusami upadłych aniołów i zapewnia im Raj, lub ewentualnie Czyściec.Na dokładkę, jego ukochana, to półdiablica, uwięziona w Piekle, przez jednego podłego księcia ciemności.Jakby tego było mało, tworzy się ruch, który od podstaw postanawia urzeczywistnić wyobrażenie Edenu, a jednym z wiernych tego ruchu jest najlepszy przyjaciel naszego anioła.Rozpoczyna on śledztwo, mające doprowadzić go do pewnego znaczącego artefaktu, która to rzecz, może znacząco mu pomóc w uwolnieniu ukochanej, a jednocześnie, może uda się utrzeć nosa pewnej anielicy, która nie ustaje w wysiłkach, aby napsuć krwi naszemu stróżowi.

Na szczęście...

comboometga | 2016-12-31
Przeczytana: 31 grudnia 2016

Pamiętałam, że dwie pozostałe części mnie zachwyciły, ale nie wiedziałam, czego spodziewać się po tej. Byłam co prawda dobrej myśli... i lepiej założyć nie mogłam, bo książka naprawdę mnie urzekła.
Od pierwszych stron wiedziałam, czemu tak bardzo zakochałam się w serii, jak i głównym bohaterze, któremu nie brak humoru, ale również rozsądku (z czym pewnie sam autor mógłby się kłócić). Cudowna, polecam.

deerman22 | 2017-10-08

Zaspać na sąd ostateczny... Ostatni? Mam nadzieję, że nie tom serii Bobiego Dollara czyli pechowego anioła, który pakuje się ciągle w jakieś problemy, zakochuje się w nieodpowiedniej kobiecie i jego przyjaciele pojawiają się jak deszcz, by tak samo szybko wyparować.

Mamy rozwijane niemal wszystkie wątki. Postacie się rozwijają w przeciwieństwie do poprzedniego tomu i to nawet dość sporo. W teorii jest to ciekawy koncept. W praktyce są wzloty i upadki.

Fabuła momentami się zapętla i zaczyna przynudzać. Kolejny propotwór atakujący bohatera, znowu fabuła w formie retrospekcji. Kolejny tajemniczy informator, który nie wiadomo do końca kim jest. Sam finał jednak jest... Zawodem. Przynajmniej dla mnie. Dlatego chcę kolejnego tomu, który zamknie WSZYSTKIE wątki.

Damian | 2016-04-09
Przeczytana: 07 kwietnia 2016

Pozycja obowiązkowa dla każdego kto poznał Bobby'ego.
Nasz znajomy anielski adwokat ma w głowie cały czas jeden cel. Odzyskać Caz. Tym razem chce zrobić to na chłodno - planując każdy krok. Zbiera do tego nawet mały oddział uderzeniowy!
Mnóstwo naszego ulubionego czarnego humoru bohatera. Pojawia się nawet słowiański akcent. Rozkwit romantycznej miłości niebiańsko-piekielnej. Naświetlenie roli jednego z Arcyaniołów w budowie "Trzeciej drogi". Dalsze kwestionowanie nieomylności Najwyższego. Czego chcieć więcej?

książek: 2001

Okładka: 7,25/10
Treść: 6,75/10

W sumie im bardziej o niej myślę, tym bardziej dochodzę do wniosku że ta część cyklu podobała mi się najmniej. Do połowy książki akcja zupełnie mnie nie porwała, czytałam bo czytałam, ale bez szału i bez tego uczucia niecierpliwości aż tylko będę miała chwilę by znów sięgnąć po książkę.

Gustibus był bardzo interesującą postacią, ale jak się ostatecznie okazało, wprowadzenie go do książki niewiele dało a wątki z nim były bardzo ograniczone. Trochę zmarnowany potencjał.
Dwie Ukrainki, organizacja neonazistowska… kurcze, no jakoś mnie te wątki nie do końca przekonały, trochę je traktowałam jak wprowadzone na siłę.

Druga połowa książki pod względem akcji i wydarzeń była już nieco ciekawsza, ale finał nieco mnie rozczarował. Było jakoś tak… za prosto. Choć przyznam, że były również momenty trzymające w napięciu (byłam np. ciekawa, jak Dolar zdoła wybronić się na procesie).

Książka pozostawia wiele wątków otwartych, wyraźnie widać, że miała powstać...

Magdalena Laszczyk | 2019-02-15

Strasznie gruba ta ksiakza:(