Wydawnictwo: Helion
poradniki
youstyna

W poszukiwaniu równowagi Tao jest bezdennym naczyniem; Używane przez Jaźń, nie jest napełnione światem; Nie może być cięte, wiązane, zaciemniane czy uciszane; Jego głębie są ukryte, wszechobecne i wieczne… Tao Te Ching Wiara tym się różni od wiedzy, że można przestać wierzyć, ale nie można przestać wiedzieć. mądrość taoistyczna Oto trzymasz w dłoniach kanon taoizmu....

W poszukiwaniu równowagi

Tao jest bezdennym naczyniem;
Używane przez Jaźń, nie jest napełnione światem;
Nie może być cięte, wiązane, zaciemniane czy uciszane;
Jego głębie są ukryte, wszechobecne i wieczne…

mądrość taoistyczna

Oto trzymasz w dłoniach kanon taoizmu. Pierwszą oświeconą księgę, pochodzącą z tajemniczego Państwa Środka. Interpretację legendarnego pergaminu Starego Mistrza Lao Tse. Dzieło, któremu początek dała symboliczna, rozpoznawalna na całym świecie figura Tai Gi — dwójnia zasad yin-yang.

"Jeżeli robisz coś dla siebie, to nie rób tego kosztem innych; jeżeli robisz coś dla innych, to nie rób tego kosztem siebie."
mądrość taoistyczna

Stworzona ponad dwa tysiące lat temu Tao Te Ching jest klasycznym dziełem literatury filozoficznej. Według jej mądrości żadna Twoja cecha nie różni się od cech doskonałego władcy, genialnego myśliciela czy wielkodusznego filantropa. Osiemdziesiąt jeden rozdziałów z dobrymi, przemyślanymi, choć czasem przewrotnymi radami pomoże Ci odnaleźć siebie nawet w dzisiejszym chaotycznym świecie. Wysiądź na chwilę z samochodu czy metra, zatrzymaj się w biegu i wkrocz na drogę tao — drogę pełną harmonii, emanującą siłą i spokojem. Idź nią, studiuj słowa księgi. Poczuj, jak odzyskujesz równowagę, doskonalisz umiejętności przywódcze i biznesowe, stając się przy tym osobą skromną, spontaniczną i wspaniałomyślną.

"Powrócić do korzeni to odnaleźć spokój."
Tao Te Ching

Szukaj harmonii między tym, co codzienne, a tym, co duchowe. Słuchaj swojego Mistrza i uwierz, że "wszystko wraca do swoich korzeni". Wyrównaj oddech, oczyść swoje myśli. Mocne uderzenie — przekonują taoiści — często zawodzi tam, gdzie wystarczy lekkie muśnięcie. Podążaj drogą tao, poznaj istotę wszystkich rzeczy, aby na końcu odnaleźć spokój.

Prawdziwa Mądrość szuka

w pracy — dzielności
w mieszkaniu — prostoty
w działaniu — odpowiedniej pory
Tao Te Ching

John C.H. Wu dokonał niezwykłego dzieła. Przełożył ten subtelny tekst na język angielski, nie ujmując nic ze świeżości i głębokości oryginału. Doktor Wu jest prawnikiem i uczonym. Słynie jako badacz taoizmu oraz tłumacz wielu tekstów z kanonu tao i zen, a także chińskiej poezji.

"Trudno o lepszego tłumacza Księgi Tao Te Ching niż dr John C.H. Wu. Jego przekład jest zaiste wyśmienity. Niezbędny nie tylko dla naszego rozwoju, ale wręcz dla przetrwania."
Thomas Merton

Wreszcie — naucz się odrzucać to, czego się nauczyłeś… mądrość taoistyczna

źródło opisu: http://www.empik.com/tao-te-ching-lao-tzu,p1125043271,ksiazka-p

źródło okładki: http://www.empik.com/tao-te-ching-lao-tzu,p1125043271,ksiazka-p

Miałam nadzieje, że czytając Tao odzyskam jakiś wewnętrzny spokój płynący z treści, a tymczasem narastał we mnie niepokój z pewnego rodzaju zaprzeczeń w tekście. Generalnie jest to filozofia oparta na etyce i na bezdyskusyjnym akceptowaniu rzeczy takimi jakie są. Jednak w wielu miejscach chciało by się dyskusje podjąć, ale wtedy nie było by się już na ścieżce Tao.

Beryl | 2019-03-02
Przeczytana: 02 marca 2019