Tajniki języka JavaScript. Wskaźnik this i prototypy obiektów

Tłumaczenie: Robert Górczyński
Seria: Tajniki języka JavaScript
Wydawnictwo: Helion
7 (4 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
You Don't Know JS: this & Object Prototypes
javascript
macias

JavaScript uchodzi za język lekki, łatwy i przyjemny — początkujący programista bardzo szybko może zacząć tworzyć w nim proste aplikacje. Aby osiągnąć prawdziwą biegłość w tym języku, trzeba jednak przyswoić sobie pewne zaawansowane, złożone mechanizmy. Nauka tych zagadnień wymaga sporego wysiłku, ale dzięki niej można zyskać umiejętność wykorzystywania ich w praktyce, co znacząco poszerza możliwości programisty.

Niniejsza książka jest częścią serii w całości poświęconej językowi JavaScript. Autor skupia się właśnie na tych złożonych, głębszych aspektach JavaScriptu i dogłębnie, wnikliwie je analizuje, a następnie bazując na takich solidnych podstawach, pokazuje praktyczne zastosowanie opisanych koncepcji. W książce tej omówiono wskaźnik this oraz prototypy obiektów. Autor wyjaśnia sposób działania tych mechanizmów, pokazując, w jaki sposób korzysta się z delegacji — wzorca projektowego, w którym obiekty są połączone, a nie klonowane.

Dzięki tej książce:

* Dowiesz się, jak wiązanie this wskazuje obiekty na podstawie sposobu wywołania funkcji.
* Spojrzysz na naturę obiektów JavaScript i przekonasz się, dlaczego powinieneś je wskazywać w innych obiektach.
* Zobaczysz, jak programiści używają wzorca domieszek, aby emulować klasy w JavaScript.
Przeanalizujesz, jak mechanizm prototypów w JavaScript tworzy połączenia między obiektami.
* Dowiesz się, jak przejść z projektu opartego na klasach i dziedziczeniu do projektu bazującego na delegacji.
* Zobaczysz, jak tworzenie kodu w stylu OLOO (obiekty połączone z innymi obiektami) pozwala w naturalny sposób zaimplementować mechanizm delegacji.

Sprawdź, jakie zagadki kryje w sobie ten stary, dobry JavaScript!

źródło opisu: http://helion.pl/ksiazki/tajniki-jezyka-javascript...(?)

źródło okładki: https://static01.helion.com.pl/global/okladki/326x466/tajejs.jpg

macias | 2016-06-30
Przeczytana: 20 czerwca 2016

Najpierw może o plusach — treść jest poprawna, autor nie robi błędów, można się czegoś dowiedzieć i do tłumaczenia na polski także nie mogę mieć zastrzeżeń. Hmm, i to koniec plusów. Minusów jest więcej — zarówno pyszałkowate nastawienie autora ("nie znasz JS") a co za tym idzie wywindowana nadmiernie cena (a i tak kupowałem ją z obniżką 50%), nie nauczanie czytelnika, tylko pouczanie (manieryzm komentowania, że dany kod musiał zaskoczyć czytelnika, albo że jest na pewno niezrozumiały), nadmiar przykładów ilustrujących błędy. Przykłady są napisane na odczepnego, non-stop jak nie "foo", to "bar", jak nie "myObject" to "anotherObject". Chyba jedynymi rodzynkami jest raz użyta nazwa "Widget" i "Vehicle".

Od strony, powiedzmy, technicznej — całość zamiast w jednym tomie jest rozbita na kilka książek — ta została zminiaturyzowana, aby licznik dobił jakoś w okolice 200 stron. Czcionka użyta do prezentacji bloków kodu jest czytelna, ale mniejsza niż na ogół używana w tego typu...

Wookash | 2018-04-04
Na półkach: Pożyczona, Przeczytane