Zioła w medycynie naturalnej. Napary, kąpiele, diety

Tłumaczenie: Patrycja Montusiewicz
Wydawnictwo: Martel
Das grosse der Volksheilkunde. Heilen mit den Kraften der Natur
zdrowie, medycyna
Athoualia

„Przeciw każdej dolegliwości wyrosło zioło lecznicze”. Już nasi praprzodkowie doceniali prawdziwość tej wypowiedzi wielkiego, późnośredniowiecznego lekarza Paracelsusa (1493-1541). W lecznictwie i profilaktyce zioła stosuje się, odkąd istnieje ludzkość. Znaczenie ziół w historii medycyny – od starożytności do czasów współczesnych – wspaniale dokumentują rozliczne zielniki. Do początku XX w. doświadczenia w wiedza ówczesnych uczonych i zielarzy były przekazywane ustnie i pisemnie. W XIX wieku aż 90% leków wymienianych w europejskich wykazach było pochodzenia roślinnego. Z początkiem industrializacji zaprzestano niemal zupełnie zajmowania się wiedzą o ziołach. Zarówno w lecznictwie ludowym, jak i w medycynie naukowej zamiast ziół zaczęto stosować na co dzień leki syntetyczne.

źródło opisu: Wydawnictwo Martel, 2009

źródło okładki: www.inbook.pl