rozwiń zwiń

Bura i szał

Okładka książki Bura i szał
Aleksandra Zielińska Wydawnictwo: W.A.B. Seria: ...archipelagi... literatura piękna
320 str. 5 godz. 20 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
...archipelagi...
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2016-08-31
Data 1. wyd. pol.:
2016-08-31
Liczba stron:
320
Czas czytania
5 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788328027350
Tagi:
literatura polska
Inne
Średnia ocen

                6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 2 (74) / 2024 Marta Hermanowicz, Magdalena Kicińska, Tomasz Kontny, Zuzanna Kowalczyk, Błażej Kurowski, Karolina Lewestam, Katarzyna Nandzik, Edward Pasewicz, Michał Potocki, Redakcja magazynu Pismo, Michael Schulman, Andrzej Sosnowski, Aleksandra Zielińska, Sylwia Zientek
Ocena 7,3
Pismo. Magazyn... Marta Hermanowicz, ...
Okładka książki Znak nr 817 (6 / 2023) Justyna Bargielska, Maciej Bobula, Wojciech Bonowicz, Iwona Boruszkowska, Barbara Brzezicka, Diana Dąbrowska, Bartłomiej Dobroczyński, Olga Gitkiewicz, Maria Karpińska, Karol Kleczka, Dominika Kozłowska, Anna Mateja, Kuba Mikurda, Łukasz Najder, Piotr Oczko, Janusz Poniewierski, Paweł Śpiewak, Władysław Stróżewski, Karolina Sulej, Ola Szmida, Redakcja Miesięcznika ZNAK, Aleksandra Zielińska, Sławomir Jacek Żurek, bell hooks
Ocena 6,3
Znak nr 817 (6... Justyna Bargielska,...
Okładka książki Inne nieba Ewa Białołęcka, Krystyna Chodorowska, Agnieszka Hałas, Anna Hrycyszyn, Aneta Jadowska, Aleksandra Janusz, Anna Kańtoch, Magdalena Kubasiewicz, Anna Nieznaj, Martyna Raduchowska, Milena Wójtowicz, Aleksandra Zielińska
Ocena 6,7
Inne nieba Ewa Białołęcka, Kry...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
225 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
98
97

Na półkach:

Trauma i uleczenie

Temat traumy z dzieciństwa i jej rezonowania w dorosłym życiu nie jest tematem nowym dla literatury. W czasach gdy problem ten rozłożony jest na czynniki pierwsze przez psychologię i psychiatrię, literatura może jeszcze coś na ten temat odkrywczego powiedzieć? I właściwie czy to dobry temat dla literatury, która chce być czymś więcej niż tylko rozrywką? O ile literatura popularna bazuje na ogranych motywach, przetwarza je, czasem podaje w znanej formie, to czy literatura wyższych lotów może sobie na takie ogrania pozwolić? Te i wiele innych pytań wywołuje lektura powieści Aleksandry Zielińskiej „Bura i szał” (tak, już tytuł zdradza o czym będzie rzecz, zupełnie nie pozostawiając miejsca na interpretację, a przecież po ambitnej literaturze raczej spodziewamy się tytułu metaforycznego i wieloznacznego).

Zaczyna się schematycznie, bo ileż to razy czytelnik miał do czynienia z sytuacją, gdy bohater wraca w rodzinne strony, aby rozliczyć się z własną przeszłością. Tytułowa Bura powraca więc do rodzinnej wsi, bliżej nieokreślonej geograficznie, ponadto że znajduje się gdzieś u zbiegu Wisły i Sanu. W domu rodzinnym została tylko siostra z mężem i dzieckiem. Rodzina ani wieś nie chce powrotu Burej, choć o ile niechęć siostry i szwagra jest wyraźnie zarysowana, o tyle trochę brakuje wyraźniejszego obrazu mieszkańców niechętnie nastawionych do dziewczyny, co zdecydowanie ubarwiłoby obraz wsi oraz podkreśliło wyobcowanie i odtrącenie Burej. A tak zdajemy się tylko na słowa Lulu, siostry.

Liczne retrospekcje, rekonstruowanie przeszłości powoli daje nam całościowy obraz losów Burej, historię jej dorastania, edukacji, a przede wszystkim szaleństwa. Trzeba przyznać, że choroba dziewczyny jest dobrze umotywowana – jej prawdziwy ojciec był chory psychicznie i właściwie Bura po nim odziedziczyła skłonność do choroby, która potrzebowała jedynie impulsu, aby się ukazać w pełnej krasie. Taki impuls pojawia się już w dzieciństwie, dodajmy do tego fakt, że Bura była zawsze tą gorszą córką, źle traktowaną, wyobcowaną i mamy już podłoże do rozwoju co najmniej zaburzeń psychicznych.

Cała narracja prowadzona jest z punktu widzenia Burej oraz w pierwszej osobie. I jakaż ona jest niesympatyczna! Przy całym współczuciu dla jej sytuacji – nie da się tej postaci lubić. Skupiona całkowicie na sobie i swoich traumach, nie ma zrozumienia dla tych, którzy starają się żyć normalnie, wywyższa się, widząc w codziennych sprawach i rytuałach zwykłych ludzi coś godnego pożałowania. Trudna osobowość, która chyba tak naprawdę nie potrafi nikogo do siebie dopuścić, poza terapeutą, ale i tu relacja zaczyna być trochę chora.

W powieści mamy też nawiązania literackie, muzyczne, filmowe. Ale dla czytelnika nawet średnio wyrobionego erudycyjnie są oczywiste. W porządku, może nie wszystkie, ale z pewnością większość. A jak już są, to wplecione w tok narracji, zupełnie nie są zaskakujące, finezyjne, lecz użyte w dość prosty sposób, jak choćby nawiązywanie do Świetlickiego.

Mam duży problem z książką Zielińskiej, bo z którejkolwiek strony chciałabym ją „ugryźć”, to zawsze wypada niesatysfakcjonująco. Gdyby podejść do niej czysto fabularnie, czytać tylko dla samej akacji, to schemat goni schemat, powieść nie wciąga, jakoś zbytnio nie zaskakuje. Gdyby czytać ją jak prozę ambitną, to też nie do końca wszystko leży na właściwym miejscu. Czegoś jest za mało. Dla samego języka? Jest coś oryginalnego w sposobie wypowiadania się Zielińskiej, ale nie na tyle wyjątkowego, aby chcieć do tej prozy powrócić. No i tak jak w przypadku nieskomplikowanego tytułu, tak w symbolice występującej w powieści jest coś prostego i niewyrafinowanego. Bo czy ogień i wodę można przedstawić bardziej oczywiście niż jako symbole odnowy, zniszczenia tego co wywoływało traumy? Po książkę sięgnęłam, bo czekała na swoją kolej już kilka lat. Niestety, autorka nie zdobyła mojej uwagi na tyle, abym zapragnęła sięgnąć po jej kolejne książki.

Ewelina Dyda

Blog:
http://poczytajnia.wordpress.com/

Facebook:
https://www.facebook.com/recenzjeliterackie

Instagram:
https://instagram.com/poczytajnia/

Trauma i uleczenie

Temat traumy z dzieciństwa i jej rezonowania w dorosłym życiu nie jest tematem nowym dla literatury. W czasach gdy problem ten rozłożony jest na czynniki pierwsze przez psychologię i psychiatrię, literatura może jeszcze coś na ten temat odkrywczego powiedzieć? I właściwie czy to dobry temat dla literatury, która chce być czymś więcej niż tylko rozrywką?...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    347
  • Przeczytane
    269
  • Posiadam
    75
  • 2018
    13
  • Ulubione
    7
  • 2021
    6
  • 2019
    5
  • Literatura polska
    5
  • Literatura polska
    5
  • 2017
    4

Cytaty

Więcej
Aleksandra Zielińska Bura i szał Zobacz więcej
Aleksandra Zielińska Bura i szał Zobacz więcej
Aleksandra Zielińska Bura i szał Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także