Cyganeria Młodej Polski

Średnia ocen

6,7 6,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
6 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
306
209

Na półkach: , , ,

,,Najwyższą wartość stanowi dla bohemy sztuka, główny zaś cel życiowy cyganów - tworzenie dzieł sztuki''. Autor książki przedstawia obraz cyganerii krakowskiej okresu Młodej Polski a więc przełomu wieków XIX i XX.

Z każdej strony bije konflikt ideowo-światopoglądowy pomiędzy dwoma światami. Z jednej strony cygan: artysta, marzyciel, nie skrępowany normami moralnymi, wolny ale biedny, często w szponach nałogu, negujący wszelkie obowiązki a nierzadko i w ogóle przynależność do społeczeństwa. Z drugiej tzw. filister: bogaty mieszczanin, żyjący swoim uporządkowanym i pełnym dóbr materialnych życiem nie potrafiący zrozumieć jakim ,,pokarmem duchowym'' może być sztuka.

Autor charakteryzuje obyczaje cyganerii, postawy i ideały jej członków wykorzystując literaturę z epoki. W zasadzie cały czas mamy odniesienia do poszczególnych dzieł: dramatów Kisielewskiego czy Wyspiańskiego ale też i pamiętników. Na ich podstawie Weiss tworzy portrety psychologiczne poszczególnych bohaterów bohemy. Najważniejszą postacią która towarzyszy nam od pierwszej do ostatniej strony jest Stanisław Przybyszewski nazwany tutaj archicyganem. Jego osobowość została najbardziej wnikliwie przeanalizowana i jawi się nam on jako swoisty król bohemy -niewątpliwie interesujący ale i kontrowersyjny.

Książka ma już swoje lata i mimo naprawdę ciekawego tematu czuć ją PRL - em. Spora liczba cytatów z literatury z epoki też nie ułatwia odbioru pracy. Miałem wrażenie, że autor zapętlał się czasem w narracji wracając kilkukrotnie do tych samych zagadnień - troszkę chaotycznie. Miejscami jednak można odpłynąć myślami i znaleźć się w Jamie Michalika bądź to innej popularnej wtedy kawiarni w której bezustannie dyskutowano o sztuce.

,,Najwyższą wartość stanowi dla bohemy sztuka, główny zaś cel życiowy cyganów - tworzenie dzieł sztuki''. Autor książki przedstawia obraz cyganerii krakowskiej okresu Młodej Polski a więc przełomu wieków XIX i XX.

Z każdej strony bije konflikt ideowo-światopoglądowy pomiędzy dwoma światami. Z jednej strony cygan: artysta, marzyciel, nie skrępowany normami moralnymi,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    9
  • Przeczytane
    8
  • Posiadam
    1
  • TEMAT: Historyczne
    1
  • 2023
    1
  • Lektury na studiach
    1
  • Historia
    1
  • TEMAT: Literaturoznawstwo
    1
  • FORMA: Podręczniki i opracowania
    1
  • Przeczytane w 2013
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Cyganeria Młodej Polski


Podobne książki

Przeczytaj także