Prusy a handel solą w latach 1775-1795

Wydawnictwo: DiG
historyczna

Książka opisuje perturbacje na polskim rynku solnym po pierwszym rozbiorze kraju. Rzeczpospolita utraciła wówczas na rzecz Austrii własne zasoby soli. Kłopoty z solą w Polsce usiłowali wykorzystać wszyscy zaborcy. Najbardziej ekspansywne Prusy próbowały całkowicie zmonopolizować polski handel solny. Mimo usilnych prób obrony własnych interesów gospodarczych Rzeczpospolita nie zdołała się temu przeciwstawić. Monopol Pruskiej Kompanii Solnej przełamali Austriacy, zyskując dostęp do polskiego rynku solnego.