Zaraz po wojnie. Korespondencja z pisarzami 1945-1950

Jazir

źródło okładki: http://www.antykwariatpodkarpacki.pl

betelgeuze | 2016-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2016

Bardzo ciekawa rzecz. Po pierwsze zdecydowanie polecam do czytania listy. W moim przypadku takie lektury okazały się smakować dopiero w pewnym wieku. Może faktycznie trzeba do nich nieco dojrzeć, tzn. do listów, dzienników. Może to kwestia dojścia do stanu, w którym docenia się ciepło, intymność, albo chociaż kulturę kontaktu listownego. Bo utwierdzam się w tym, że czytając listy część tych wartości przechodzi na czytelnika, a przecież są to rzeczy, których dziś dookoła jakby nieco brakowało. Po drugie chciałbym szczególnie polecić książki, które zbierają w jedną listy zróżnicowane, tzn. do wielu adresatów i od wielu autorów. To ogromnie uatrakcyjnia lekturę. Oczywiście "Zaraz po wojnie" jest taką właśnie propozycją. Ale to nie koniec jej zalet. Doskonałe, bezcenne poznawczo dla młodszych czytelników będą wstępne szkice Miłosza o osobach, z którymi korespondował. Pisane już z perspektywy czasu, zawierają obserwacje pozwalające lepiej zrozumieć historię i osobowości. Sam przedział...

Belbo | 2016-11-06
Przeczytana: 06 października 2016