Holokaust. Prawdziwe historie ocalonych

Wydawnictwo: RM
Forgotten Voices of the Holocaust
literatura faktu
Adm_Lütjens

Książka Smith jest poruszającą opowieścią o wymordowaniu przez nazistów ponad sześciu milionów ludzi, w przeważającej części Żydów. Na ponad 300 stronach czytelnik znajdzie historie opowiedziane przez ponad sto osób. Ich wspomnienia, tak realistyczne i niczym nie ubarwione, ukazują prawdziwy świat getta. Świat, który przedstawiony jest oczami tych, którzy przeżyli. Opowiedzenie historii z perspektywy świadka nierozerwalnie wiąże się z tym, że wszystko to, o czym wspominają bohaterowie książki, ukazywane jest w sposób subiektywny. Co więcej, należy podkreślić, że wspomnienia osób, które przetrwały piekło, są niekiedy sprzeczne ze znanymi ludzkości ustaleniami historyków. Spowodowane jest to tym, że celem napisania książki przez Smith była nie tyle próba zrekonstruowania wydarzeń Holocaustu, ale ukazanie osobistych przeżyć człowieka, chęć zajrzenia w ludzką psychikę.

źródło opisu: http://www.rm.com.pl/

źródło okładki: http://www.rm.com.pl/

| 2014-10-21
Przeczytana: 21 października 2014

Książka jest zbiorem wstrząsających wspomnień ludzi, którzy przeżyli holokaust. Autorka ułożyła te wspomnienia w sposób chronologiczny dzięki czemu otrzymujemy pełny obraz początku, trwania i zakończenia okrucieństwa jakiego dokonano na ludziach w okresie II wojny w europie.
Pozycja ta jest wstrząsającą i przerażającą relacją naocznych świadków którzy zdołali przeżyć na temat tego do czego zdolny jest człowiek i jak zmienna jest nasza natura.
W dużym stopniu poszerzyła ona moją wiedzę na temat holokaustu. Ludzkie wspomnienia ukazują wydarzenia, które już znałem oraz zupełnie nowe nieznane pojedyncze jednostkowe tragedie. Właśnie z powodu tych małych pojedynczych historii ta książka jest niesamowita i warta uwagi. Są to wstrząsające relacje niejednokrotnie nacechowane okrucieństwem oraz ludzkim dramatem, które ukazują prawdziwe piekło na ziemi (chyba tak trzeba to nazwać). Nie będę przytaczał przykładów ale myślę że po przeczytaniu wielu ludzi mogło by zmienić swoje podejście do...

Amara_Nomad | 2011-11-09
Na półkach: Przeczytane, Wojenne, Posiadam
Przeczytana: 08 listopada 2011

Pierwsza, z czytanych przeze mnie książek tej tematyki, przedstawiająca obraz życia ludzi, a nie obozy jako oderwaną od całości przeżyć człowieka kartę z życiorysu. Poznajemy ich przed wojną. Mieszkają w Niemczech, w Czechach, Polsce, a nawet Grecji. Mają rodziny i domy, przyjaciół, szkoły, dzieciństwo, młodość. Niektórzy już uporządkowane życie rodzinne. Patrzymy ich oczyma na zbliżające się czarne chmury. Z każdego zakątka Europy widać je inaczej, ale zawsze niosą ze sobą narastający niepokój.

Krótkie notki, na pół strony, czasem na stronę, pokazują co działo się jednocześnie w wielu miejscach Europy i jak odbierali to ludzie znajdujący się wewnatrz. Przechodzimy z nimi kolejno przez czas przed wojną, jej wybuch i zaostrzenie represji, getta, wreszcie obozy. Później marsze śmierci, wyzwolenie. Poznajemy nieznane fakty, by w końcu poznać ich wspomnienia i spojrzenie na miniony czas.

Książka rzetelna, dobra i bardzo potrzebna. Ciężka, ale doskonale się czytająca. Przypisy...

Anna | 2018-09-04
Przeczytana: 04 września 2018

Książka ważna i potrzebna, książka, która nie pozwala na oderwanie się od czytanych historii, książka, która wprowadza czytelnika w osłupienie i rozpacz. O obozach koncentracyjnych napisano wiele, wiedzę o nich czerpiemy choćby z lektur szkolnych, ale zgromadzenie w jednym miejscu dziesiątek opowieści czyni głos poniżanych, odzieranych z godności, torturowanych fizycznie i moralnie jeszcze głośniejszym. Na uwagę zasługuje język ofiar, które skupiają się na przedstawianiu wydarzeń, rzadko nazywając emocje, mówiących jedynie, że nie da się żyć normalnie po przeżyciu gehenny i nieustannego widoku potworności obozowych. Destrukcyjne przeżycia ofiar holokaustu uwidacznia konstrukcja książki, która dzieli je na te przed wojną, wzmaganie się prześladowań Żydów, Cyganów, homoseksualistów, niepełnosprawnych, aż do ich "zniknięcia". Potem były getta, obozy, marsze śmierci, wyzwolenie i czas po wyzwoleniu, który dla wielu nadal był koszmarem.Propaganda nazistowska w połączeniu z...

Ivonne | 2013-04-27
Przeczytana: 27 kwietnia 2013

Porażające historie widziane oczami ocalałych, którzy mieli zginąć, a to co przeżyli, widzieli mieli zabrać ze sobą. Opowiada o zamordowaniu milionów ludzi, głownie Żydów przez reżim nazistowski. Historie mówiące o niewyobrażalnych potwornościach (zbrodniach)a także te o przetrwaniu.

Prawdziwa, wzruszająca, momentami przerażająca, wywołuje mnóstwo emocji, każe przystanąć i zastanowić się, nad życiem, przeszłością.

Warto, a wręcz trzeba przeczytać.

kuleczka91 | 2017-03-25
Przeczytana: 25 marca 2017

Nie spodziewałam się tak dobrze napisanej książki. Było to dla mnie świetne uzupełnienie informacji po odwiedzeniu Auschwitz i Auschwitz-Birkenau. Większość informacji potwierdzała się z tym co opowiadała przewodniczka w muzeum, ale i zdarzyły się nowe historie i sytuacje, o których nie przeczytałam w żadnej poprzedniej książce o tej tematyce. Jest bardzo dużo różnych opowieści więźniów i informacji. Wszystko jest ułożone chronologicznie. Polecam :)

ROSE | 2013-08-07

Coz nie wiem czy nalezy oceniac ta ksiazke. Bo niby jak mozna ocenic wspomnienia ludzi, ktorzy przezyli pieklo?
Moge jedynie ocenic sposob wydania i bardzo latwe czytanie. Historie ladnie zwiezle posegregowane. Historie przepiekne, ale bardzo trudne i ciezkie. Uwielbiam ksiazki o tej tematyce dlatego dla mnie ksiazka super.

kuba37l | 2015-08-30
Przeczytana: 16 sierpnia 2010

Książka inna niż wszystkie,są to krótkie wypowiedzi,sytuacje osób które były prześladowane i przeżyły wojne w różnych tragicznych miejscach,jak obozy,getta i inne.Książkę czyta się jednym tchem,polecam gorąco aby zetknąć się z historią i świadectwem wielkiego okrucieństwa faszystów.

nieidentyczna | 2013-05-25
Przeczytana: 24 maja 2013

Książka trafiła do mnie całkowicie przypadkowo. Nie miałam jej w planach czytelniczych, ale nie żałuję czasu spędzonego na jej lekturze.

Jest ona podzielona na kilka rozdziałów składających się z krótkich, bo zwykle nie przekraczających strony, wspomnień ofiar Holokaustu posegregowanych tematycznie. Można więc otworzyć ją w dowolnym miejscu i czytać. Ich świadectwo dramatyczne i przerażające rodzi wiele pytań, ale jedno najwalniejsze to: dlaczego? Historie ocalałych przesiąknięte są brutalnością, sadyzmem i zatwardziałością zbrodniarzy; przynoszą wielkie współczucie i szacunek dla ofiar...

Jestem podobnego zdania, co tytułowi świadkowie - trzeba czytać i mówić o Holokauście, by nigdy nikomu nie przyszło na myśl powtórzyć tej zbrodni.

Anna Grochal | 2012-06-25
Przeczytana: 25 lutego 2012

Książka, której opisać się nie da - brak słów... Trzeba o tym wiedzieć, pamiętać...

Alicja Wydmańska | 2016-09-28
Przeczytana: 10 września 2016

Bardzo poruszająca książka, bardzo mądrze podzielona na działy. Żyje się tymi historiami i się o nich nie zapomina. Nie wiem czy nie wolałabym czytać po kolei relacji każdego świadka, aby znać jego historię od początku do końca. Rozbijanie wątków może tu przeszkadzać