6 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Sasha

Paweł | 2016-11-12
Na półkach: Przeczytane, Studia, 2016
Przeczytana: 08 listopada 2016

Profesor UW Kazimierz Brodziński i jego zdania na temat teorii literatury romantycznej w Polsce bardziej przypadły mi do gustu, niż wywody w rozprawach Mochnackiego. Bardzo ciekawe przyrównanie cech literatury do gościńca i ścieżki. Gościniec reprezentował sobą stałość elementów w klasyczności, a ścieżka wydawała się być kręta, porywcza i skłaniająca do nagłych decyzji, podejmowanych w powiewie romantyczności. Brak stronnictw w podejściu do badań sprawiał, że wizje i obrazy powstającej literatury romantycznej były nieskazitelne i wolne od ustalanych ,,z góry" schematów.