Wieczna wojna

Tłumaczenie: Krzysztof Uliszewski
Cykl: Wieczna wojna [komiks] (tom 1-3) | Seria: Science Fiction (Egmont)
Wydawnictwo: Egmont Polska
La Guerre éternelle
komiksy
Pierek

Drugie polskie wydanie zbiorcze słynnej trylogii komiksowej autorstwa klasyka literatury fantastycznej Joego Haldemana i belgijskiego grafika Marvano. Seria jest graficzną adaptacją bestsellerowej powieści science fiction Haldemana, która w latach 70. XX wieku zdobyła dwie najważniejsze amerykańskie nagrody literackie branży fantastycznej - Hugo i Nebula. Zainspirowany przeżyciami autora w Wietnamie przejmujący głos przeciwko wojnie, który na początku XXI wieku znów brzmi aktualnie. Jest rok 2010. Grupa specjalnie wyselekcjonowanych żołnierzy szkoli się w warunkach kosmicznych, by utworzyć pierwszy oddział gwiezdnych wojowników. Jednym z rekrutów jest szeregowy Mandella, który wcale nie miał zamiaru zostać żołnierzem, tylko fizykiem... W tym samym czasie ziemski statek zostaje zniszczony przez nieznanych wcześniej obcych. Wybucha galaktyczna wojna, która potrwa ponad tysiąc lat... Wydanie w większym formacie i twardej oprawie.

źródło opisu: Egmont 2016

źródło okładki: http://www.swiatkomiksu.pl/katalog/wyszukiwanie/komiks,1974.html

PolishPopkulturę | 2017-03-08
Przeczytana: 08 marca 2017

Bardzo mądry komiks. Muszę koniecznie sięgnąć po literacki pierwowzór, bo to właśnie scenariusz stanowi o sile tej pozycji (ilustracje nieco się już zdezaktualizowały, choć to wciąż kawał solidnej rzemieślniczej roboty). Jedyne, co nie do końca mi tu zagrało, to brak głębi psychologicznej większości postaci pierwszo- i drugoplanowych - przez to czytelnik nie ma szans się do tych postaci przywiązać, i w rezultacie ich zgony nie robią na nim najmniejszego wrażenia. Także główny bohater jest potraktowany trochę jakby po macoszemu - niewiele się o nim dowiadujemy; poza tym mamy wgląd w jego myśli, ale nie w jego uczucia. Bardzo podobał mi się za to pacyfistyczny wydźwięk całości i to zaskakujące słodko-gorzkie zakończenie. Ogółem: dobry tytuł, któremu naprawdę niewiele brakowało, by stać się dziełem wybitnym.

Więcej o komiksach piszę na fb.com/polishpopkulture

sfizohremja | 2014-05-28
Na półkach: Przeczytane, 2014, Komiks 2014
Przeczytana: 27 maja 2014

Wspaniały komiks, do którego byłam nastawiona bardzo sceptycznie- nie moja bajka. Historia wciąga, przeraża bezdusznością, niekiedy 'bawi' i łagodzi poczucie bezsensu gorzką ironią. Przedstawiona historia nie napawa optymizmem, tym bardziej, że większość akcji toczy się z dala od cywilizacji, na odległych planetach- miałam wrażenie niemożności ruchu załogi czy dokonywania przez nich wyborów; bardzo klaustrofobiczny klimat. Kiedy 'schodzimy' na ziemię też nie jest lepiej, bo też niejako staje się ona nowym nieodkrytym lądem, który wymaga eksploracji i przystosowania się do nowych zasad i polityki. Historia z drugim dnem, głębokim znaczeniem, licznymi metaforami i analogiami, bardzo 'mądry' komiks. Rysunki przyjemne dla oka, ciekawa kolorystyka, która potęguje specyficzną atmosferę komiksu. Pozycja obowiązkowa, do której wrócę nie raz. Mocno zapada w pamięć. Polecam.

talkingroot | 2016-06-18
Przeczytana: 16 czerwca 2016

Bardzo porządny komiks, bardziej stojący obok powieściowego oryginału niż będący jego wierną adaptacją.

Sylwia Zimowska | 2016-09-02

Wydanie przepiękne, opatrzone listami autorów. Scenariusz porusza - ze względu na zawarte prawdziwe przeżycia żołnierzy Wietnamu, jak też i wątek romantyczny. Wizja przeraża, dusi, daje do myślenia. Wspaniały, emocjonujący komiks.

Ksiądz Pistolet | 2018-11-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Komiksy