Krakow i Sankt-Peterburg (wersja rosyjska)

Wydawnictwo: Międzynarodowe Centrum Kultury
historyczna

Fenomen stołeczności to szczególny przypadek złożonych relacji pomiędzy miastem a polityką. Proces narodzin i budowania stolicy jest od wieków immanentnie związany z historią państw i narodów, a jednocześnie historia państw i narodów odcisnęła charakterystyczne piętno na kształcie i atmosferze miast stolic. Problem dziedzictwa stołeczności Krakowa i Sankt Petersburga, które mimo różnic skali i charakteru tak doskonale ilustrują złożoność syndromu aupadłych stolica, stał się głównym tematem międzynarodowej konferencji zorganizowanej przez Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie we współpracy z Instytutem Polskim / Konsulatem Generalnym RP w Petersburgu w dniach 3a4 października 2008 r. Książka Kraków i Sankt Petersburg to zapis owych rozważań i próba odpowiedzi na pytanie, czy królewski Kraków i carski Petersburg są dzisiaj miejscami nostalgii i kompleksów, czy raczej fermentu i aspiracji, gdzie dziedzictwo stołeczności stanowi ważny potencjał dla ekspansjiaWersja rosyjska