Look Both Ways

Wydawnictwo: Delacorte Press
Look Both Ways
angielski
Marika

The story of a girl hoping she’s found a place to belong . . . only to learn that neither talent nor love is as straightforward as she thinks. A summer away from the city is the beginning of everything for Brooklyn Shepard. Her theater apprenticeship at Allerdale is a chance to prove that she can carve out a niche all her own, surrounded by people who don’t know anything about her or her...

A summer away from the city is the beginning of everything for Brooklyn Shepard. Her theater apprenticeship at Allerdale is a chance to prove that she can carve out a niche all her own, surrounded by people who don’t know anything about her or her family of superstar performers.

Brooklyn immediately hits it off with her roommate, Zoe, and soon their friendship turns into something more. Brooklyn wants to see herself as someone who’s open to everything and everyone, but as her feelings for Zoe intensify, so do her doubts. She’s happier than she’s ever been—but is it because of her new relationship? Or is it because she’s finally discovering who she wants to be?

Marika | 2016-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2016

Brooklyn od najmłodszych lat była zaznajomiona z teatrem – większość jej rodziny jest z nim związana w jakiś sposób. Ale bycie aktorką i występowanie nie jest do końca jej marzeniem... mimo to postanawia dać temu szansę i sprawdzić, czy uda jej się to pokochać, wybierając się na specjalny, letni obóz.
Przez kilka tygodni będzie odkrywać nie tylko swój talent, ale też zacznie zauważać zmianę w uczuciach do swojej współlokatorki, Zoe. Wkrótce zacznie chcieć od niej czegoś więcej niż tylko przyjaźni... choć nigdy nie podobały jej się dziewczyny, a Zoe ma chłopaka.

Jestem mile zaskoczona, że tak bardzo mi się podobało. Styl pisania autorki jest łatwy i lekki, nie ma żadnych niejasności i niepotrzebnych zawiłości, a historia wciąga od samego początku.
Szczerze polubiłam Brooke i w pewnych momentach mogłam się z nią nawet utożsamiać. Doskonale zostało uchwycone to, jak czuje się ktoś, kto myśli, że nie pasuje do swojej rodziny. Ta niepewność, czy sprosta ich oczekiwaniom, czy będzie...