Szczepionka śmierci

Tłumaczenie: Krzysztof Uliszewski
Cykl: Steven Dunbar (tom 6)
Wydawnictwo: Amber
Lazarus Strain
szczepionka, śmierć, wirus, epidemia

W 1918 roku rzadki wirus grypy zabił 40 milionów ludzi - cztery razy więcej, niż zginęło podczas I wojny światowej. W XXI wieku naukowcy pracują nad rekonstrukcją tego szczepu wirusa... Doktor Dunbar z inspektoratu naukowo-medycznego prowadzi śledztwo w sprawie zabójstwa w tajnym instytucie. I usiłuje dociec, nad czym naprawdę tam pracowano. Jeśli to tylko wirus grypy, dlaczego do akcji wkracza wojsko? Gdy giną kolejni ludzie, na jaw wychodzi przerażający plan. Globalna katastrofa może się powtórzyć. Tym razem jednak nie będzie to pandemia, tylko celowe działanie człowieka...

mariusz | 2014-10-20
Przeczytana: 20 października 2014

"Szczepionka śmierci" to thriller medyczny bardzo na czasie, niezwykle realistycznie napisany. Książka opisuje problem światowego terroryzmu z którym wzmaga się współczesny świat i możliwość ataku terrorystycznego przy użyciu broni biologicznej. Pisząc iż książka jest na czasie miałem na myśli obecną walkę służb medycznych z wirusem ebola który zawitał w ostatnim czasie także do Europy. Autor jak zwykle doskonale przygotowany w tematyce medycznej co czyni jego powieść bardzo wiarygodną.
Ken McClure nie zawodzi, kolejna bardzo dobra powieść tego pisarza, polecam!

Elle | 2018-12-08
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 08 grudnia 2018

Czy myślicie że grypą jest niebezpieczną chorobą? Większość odpowie że nie. Że owszem najczęściej uniemożliwi na krótki czas pójście do pracy, czy do szkoły, ale generalnie nie jest to choroba śmiertelna (chociaż w grupie osób z obniżoną odpornością, albo u starszych może być niebezpieczna). Ale czy wiecie jakie spustoszenie wywołała tzn. "hiszpanka"? To właśnie wirus grypy który w latach 1918-1919 doprowadził do śmierci kilkadziesiąt milionów ludzi na całym świecie. I nie były to osoby w teorii najbardziej narażone - największa śmiertelność panowała w grupie zdrowych, silnych 20-40-latków.

Kiedy laboratorium prowadzące pracę nad szczepionką przeciwko grypie zostaje zaatakowane przez grupę "ekologow", a jeden z naukowców brutalnie zamordowany do akcji wkracza dr Dunbar. Szybko odkrywa, że nic nie jest takie jak się wydaje, a bioterroryzm może okazać się grozniejszy niż konwencjonalna broń. Zwłaszcza jeśli w ręce terrorystów trafi najgroźniejszy szczep grypy podobny do tego który...

gwiazdka | 2013-06-23
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 23 czerwca 2013

Lekki i przyjemny thriller medyczny, przeczytałam w ciągu jednego wieczora. Rzecz polega na tym, że na jedno z laboratoriów dokonano napadu, wypuszczono zwierzęta i zamordowano naukowca. Oczywiście podjęte zostało śledztwo, które prowadziło do kilku wątków, jednak prawda okazała się czymś, czego żaden bohater się nie spodziewał. Mnie jednak zakończenie nie zaskoczyło, spodziewałam się tego już od połowy książki, chociaż rzadko umiem odgadnąć sprawcę. A tu nawet przewidziałam skutki. Pomimo to książka była bardzo przyjemną lekturą.

betina360 | 2015-10-09
Na półkach: Przeczytane, 2015, Mclure
Przeczytana: 09 października 2015

Nieznani sprawcy wlamuja sie do tajnego instytutu i wypuszczaja niebezpieczne malpy oraz bestialsko morduja naukowca. Policja mysli ze to ekolodzy. Jednak rzad wysyla specjaliste z Ministerstwa Zdrowia. Wojsko robi wszystko by znalezc zaginione zwierzeta bo zarazone sa niebezpieczna dla ludzi grypa ktora moze zabic. W 1918 r rzadki rodzaj grypy zabil 40 milionow ludzi. To wiecej niz zginelo podczas I wojny swiatowej.

emka | 2012-07-29
Przeczytana: 29 lipca 2012

Książka rewelacyjna, zakończenie jeszcze lepsze. Mimo że pozycje tego autora dotyczą tematów stricte medycznych, laik w tej materii nie zanudzi się podczas czytania i nie zagubi w gąszczu niezrozumiałych terminów. Polecam.

Nortstar | 2018-10-11
Na półkach: Medyczne, Przeczytane
Przeczytana: 11 października 2018

Jak większość książek tego autora i ta wciągnęła mnie całkowicie. Ma interesującą, szybko płynącą akcje, sympatycznych bohaterów i mrożąca krew w żyłach intrygę.
Fabuła jest tak zbudowana, że stopniowo odkrywa przed nami zamiary antagonisty ale jego ostateczny plan poznajemy dopiero na ostatnich stronach. Cały spisek jest doskonale zbudowany i co najlepsze, niezwykle realistyczny. Opisany w książce scenariusz jest możliwy i pozostaje tylko mieć nadzieję, że nikomu nie wpadnie do głowy go realizować.

Dora | 2012-09-07
Przeczytana: sierpień 2012

Rewelacyjna książka. Nie tylko czyta się ją bardzo szybko, do tego zawiera dużo ciekawie przedstawionych informacji związanych z badaniami nad wirusem grypy oraz wytwarzaniem szczepionek zapobiegających temu wirusowi. Polecam!

zosia zoia | 2010-12-18
Przeczytana: grudzień 2009

To trzecia książka tego autora i coraz bardziej mi się podoba tematyka prawdopodobna i poparta doświadczeniem medycznym twórcy tej pełnej grozy wizji ataku terrorystycznego.

Esme | 2014-09-01
Przeczytana: 01 września 2014

Ilość naukowych informacji zawartych w tej książce jest jedynie na tyle duża (lub raczej mała), aby można było zrozumieć fabułę. Dialogi są proste i nieskomplikowane. Nie ma tu też dużej ilości wątków, ale występują częste zwroty wydarzeń. Choć książka jest momentami dość przewidywalna, to jednak czyta się ją z zaciekawieniem. Bez wątpienia plusem jest to, iż zadbano, aby wydarzenia brzmiały wiarygodnie. Można też co nieco dowiedzieć się, na czym polega produkcja szczepionek, co już samo w sobie jest ciekawe. Głównemu bohaterowi nie można też niczego zarzucić - jest po prostu zwykłym człowiekiem, a nie superbohaterem. Drobnym minusem jest momentami pisany na poziomie dziecka (przewidywalny lub nienaturalny) dialog, jednak występuje to na tyle rzadko, że można wybaczyć autorowi. Ot, typowa pozycja do poczytania w hamaku czy bujanym fotelu dla odpoczynku.

ennkaa | 2011-12-12
Przeczytana: 12 grudnia 2011

Trochę się dziwię ,ze ta pozycja mi się nie podoba. Teoretycznie ma wszystko co lubię. To thriller medyczny (czyli to co tygrysy lubią najbardziej:) ), lekko katastroficzna wizja, bezradnego wobec terroryzmu, świata. Wątki wyważone, dość ciekawe...
Czyli niby wszystko jest ale ducha...nie ma.
Książka mi się jakoś ciągnęła, nie potrafiłam się przejąć, nie potrafiłam się dać zaskoczyć, nie dałam się zaciekawić. Może to ze mną coś nie tak, ale nie mogę recenzować czytelnika więc recenzuję książkę.
Ostatecznie ją zmęczyłam. W między czasie przeczytałam kilka innych a do tej wracałam bardziej z poczucia obowiązku niż zaciekawienia.
Ogólnie nie polecam. Kolejny dowód na to,że dobre pisarstwo to nie tylko dobre rzemiosło, którego w tej książce na pewno nie zabrakło.