Jak czytać kościoły. Krótki kurs architektury chrześcijańskiej

Okładka książki Jak czytać kościoły. Krótki kurs architektury chrześcijańskiej Denis R. McNamara
Okładka książki Jak czytać kościoły. Krótki kurs architektury chrześcijańskiej
2016-01-01
2016-01-01
Krzysztof Bednarek
architektura kościoły

Raczej poradnik, dużo ciekawostek, czasami zbyt podstawowe stwierdzenia. Chyba lepiej jest zaglądać do książeczki dorywczo sprawdzając dane hasło lub element architektury, niż czytać od deski deski.

Troszkę nie rozumiem bardzo krytycznych i oburzonych recenzji poniżej, nie wiem, czego się spodziewaliście. Nie sądzę, aby to miał być podręcznik profesjonalny dla adeptów architektury i historii sztuki. Jeśli to ma być pierwszy kontakt domownika z hasłem "wykusz" albo ciekawymi kościołami w Niemczech, to czemu nie. Warto mieć takie książeczki w biblioteczce. Dla mnie iskrą do wyższego wykształcenia biologicznego była książka dla dzieci o zwierzętach z koszmarnie narysowanymi lwami i bardzo podstawowymi informacjami. Tak się rodzą medycy!

Cała seria mnie zaciekawiła i zamierzam ją skompletować. :)

Nie lubię leksykonów, słowników terminów architektonicznych etc. Bo zazwyczaj to takie książki nie za bardzo wiadomo do kogo skierowane. Fachowcy i tak terminy i ich znaczenie znają, a laicy dostają wiedzę w dość paskudnej formie. Ale ten cykl jest wyjątkowy.
Okraszony kapitalnymi szkicami fragmentów, elementów, detali i całości budynków, podzielony na krótkie tematyczne rozdziały. A do tego niewielki format i dzięki temu można zawsze włożyć do torebki przy zwiedzaniu i błysnąć wiedzą w odpowiednim momencie.
Mnie porwało.

Nie jest to to, czego się spodziewałem. Książka zawiera tylko rysunki i może nie przeszkadzało by mi to, gdyby było inaczej podane. Potraktowane bardzo pobieżnie. Problem w tym, że za bardzo. Przeważnie banalne ogólniki. Najbardziej irytowało mnie określenie "tego kościoła", albo " w tym kościele" - czyli w którym - konkretnie z nazwy i miejsca - nie zawsze jest to bowiem podane.

Doskonała Książka,aby zafascynowac się temat. Jest to mocne streszczenie potężnego tematu.

Książka z serii "koszmarek".
Po książce napisanej przez doktora historii architektury należało by spodziewać się czegoś więcej niż ubogich opisów np. dotyczącego puplpitu gotyckiego "Zazwyczaj w chórze stał taki wymyślny stojak na duże księgi liturgiczne.".
Zdecydowanie brakuje podziału na style architektoniczne i czym różniły się między sobą. Autor analizę przeprowadził na paru kościołach.
Po książkę nie warto sięgać.
2 gwiazdki tylko ze względu na ładne rysunki.

Książka z serii "koszmarek".

• Architektura
  • Chcę mieć
  • Mam
  • W mojej biblioteczce
  • Sztuka/architektura/kultura

Dodaj cytat z książki Jak czytać kościoły. Krótki kurs architektury chrześcijańskiej