Strażnicy Marca Polo

2016-07-06
2016-07-06
Joanna Dobkowska
sensacja kryminał

Książka ciekawa, koncepcja interesująca ...ale czasem pewne kwestie są zbyt szybko powiedziane przez narratora ;)

Z wizytą w Państwie Środka…
„Szczęśli¬wy jest naród, które¬go his¬to¬ria jest nudna” – pisał Monteskiusz, a stwierdzenie to doskonale oddaje sytuację wielu państw, nie tylko Polski. Również Chiny doświadczyły w swojej przeszłości wielu traumatycznych momentów, również tamte ziemie spływały krwią. Co więcej, również w historii Państwa Środka kryje się wiele wydarzeń, które po dziś dzień pozostają tajemnicą. Zagadką jest choćby to, w jaki sposób potężne państwo, któremu przypisuje się wynalezienie prochu, papieru i jedwabiu, a także broni palnej, druku i papierowych pieniędzy, na wiele lat popadło w zapomnienie, zżerane od środka przez organy władzy niczym rak.
Chińską kulturę, skomplikowane losy państwa, przybliża nam Czesław Szarycz w swojej debiutanckiej powieści sensacyjno-przygodowej „Strażnicy Marca Polo”. Opublikowana nakładem wydawnictwa ARKADY książka to prawdziwa gratka nie tylko dla entuzjastów historii, ale i dla wszystkich wielbicieli tajemnic, którzy z zapałem śledzili wydarzenia, których bohaterem był Indiana Jones. Papirusy, tajne organizacje, mroczna przeszłość państwa oraz zapowiedź wielkich skarbów, ukrytych w grobowcu o nieznanej lokalizacji – czy może być lepiej?
Wraz z autorem przenosimy się do przeszłości, do czasów, kiedy władzę w Bagdadzie sprawował kalif Al-Mustasim, przywódca zakochany bardziej w swych skarbach i haremie niż interesujący się strategią wojenną czy losami państwa. Słabość władcy i rozleniwienie armii wykorzystuje Hulagu-chan, wnuk słynnego Czyngis-chana, jednego z największych wodzów w dziejach świata. Przepowiednia szamana utwierdziła go w przekonaniu, że jego przeznaczeniem jest podbicie świata muzułmańskiego i przesunięcie granic panowania mongolskiego do Morza Śródziemnego. Teraz przyszedł czas na realizację planu – podporządkował sobie już Persję, zaś kolejna na jego liście jest stolica kalifatu abassydzkiego. Armia niewiernych wdzierających się do miasta kończy pewną epokę w dziejach Bagdadu, a żołnierze mordują nie tylko mieszkańców miasta, ale i samego kalifa. Również bramy skarbca stoją przed nimi otworem, zaś wśród niezwykłych skarbów znajduje się tajemnicza relikwia, przesłana dziadkowi Al-Mustasima przez samego Saladyna. Hulagu postanawia dostarczyć ów artefakt na dwór swojego brata, Kubiłaja, cesarza Chin…

(...)
Pełna treść recenzji znajduje się na stronie:http://qulturaslowa.blogspot.com/2017/01/czesaw-szarycz-straznicy-marca-polo.html

Z wizytą w Państwie Środka…

Jakiś czas temu słyszałem audycję z cyklu Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego właśnie o tej książce. Audycja była bardzo ciekawa i wiele obiecywałem sobie po książce. Cóż... uważam, że to świetny materiał na przygodowy film akcji z ambicjami historycznymi, ale gdy się czyta, to już nie jest tak fajnie. Początek, rozgrywający się daaaaawno temu, jest super! Ale potem, gdy przenosimy się już do współczesności... nie jestem krytykiem literackim, ale IMHO problemem jest warsztat. Ok, tyle.

• Przeczytane w 2021 r.
  • Uratowane od zapomnienia