Hürrem. Słowiańska odaliska. Tom 1

Cykl: Tajemnice dworu sułtana (tom 1) | Seria: Wspaniałe Stulecie
Wydawnictwo: W.A.B.
Moskof Cariye Hürrem
Melanie

Saga, która stała się inspiracją dla twórców serialu "Wspaniałe stulecie". Miłość, władza i intrygi. Za każdym, nawet najsilniejszym mężczyzną musi stać kobieta, która będzie wiedziała, jak nim pokierować. Początek XVI wieku. Kilkuletnia córka ruskiego duchownego zostaje porwana podczas barbarzyńskiej napaści na wioskę. Co zaskakujące, porywacz Aleksandry okazuje się jej wybawcą, który...

Saga, która stała się inspiracją dla twórców serialu "Wspaniałe stulecie".

Miłość, władza i intrygi.

Początek XVI wieku. Kilkuletnia córka ruskiego duchownego zostaje porwana podczas barbarzyńskiej napaści na wioskę. Co zaskakujące, porywacz Aleksandry okazuje się jej wybawcą, który zastępuje jej ojca. Życie u boku tatarskiego olbrzyma nie jest jednak dobrym rozwiązaniem dla dorastającej piękności. Wkrótce Aleksandra trafia do pałacu chana krymskiego i z miejsca zdobywa serce sułtanki Guldane. Staruszka przepowiada Rusince wielką przyszłość. Aleksandra wyrusza na drogę swojego przeznaczenia. Wysłana jako prezent od chana krymskiego dla osmańskiego sułtana Sulejmana trafia do haremu potężnego władcy imperium. Ruska odaliska przyjmuje imię Rusłana i tygodniami wyczekuje spotkania z sułtanem. Jej marzeniem jest zdobyć nie tylko serce Sulejmana, ale także władzę i potęgę. Oczarowany rudowłosą odaliską Sulejman nadaje jej imię Hürrem. Tak rozpoczyna się historia kobiety, która nie cofnie się przed niczym, by zostać zapamiętaną.

źródło opisu: http://www.empik.com/tajemnice-dworu-sultana-tom-1...(?)

źródło okładki: http://www.empik.com/tajemnice-dworu-sultana-tom-1...»

Nie oglądałam "Wspaniałego stulecia", ale ta książka wciągnęła mnie bardzo!
Życie w haremie Sulejmana było zadziwiające. Myślę, że obok urody i postępowania zgodnie z przyjętą etykietą, trzeba było mieć pewne cechy charakteru, żeby żyć tam powyżej standardów. Intrygi, niedopowiedzenia, nieszczerość, kontrolowanie własnych słów i emocji były na porządku dziennym. Bardzo swoisty świat.
Miałam to szczęście odwiedzić Stambuł w ubiegłym roku. Byłam w miejscach, gdzie duch Sulejmana i Roksolany jest wciąż wyczuwalny, między innymi w meczecie Sulejmana i w mauzoleach znajdujących się tuż obok, gdzie spoczywają osoby opisane w książce. Chodziłam po pałacu Topkapi, gdzie po dziś dzień czuć potęgę Sulejmana i przepych panujący tam wiele stuleci wcześniej.
Teraz, podczas czytania książki, przeniosłam się tam myślami... Wspaniałe stulecie, wspaniałe doznania podczas czytania i wspaniałe wspomnienia...
Polecam książkę, polecam Stambuł do odwiedzenia, a ja sama już zamawiam kolejny tom sagi i...

Bardzo ciekawa historia najsławniejszej sułtanki świata - Hurrem.
Poznajemy jej losy od dzieciństwa, aż do dnia gdy zostaje faworytą samego Sulejmana Wspaniałego.
Autorka pisząc tę książkę, przyczyniła się do rozgłosu i powstania serialu "Wspaniałe stulecie". Powiem, że czyta się ją szybko, lecz troszkę się ta historia różni od tej serialowej ( np. Sułtanka Matka w tv szczerze nie znosiła Hurrem). Niemniej jednak fani Roksolany i serialu niech śmiało po nią sięgają. Ja, jestem ciekawa kolejnych części, które już mam w planach :))

Priada | 2017-10-03
Przeczytana: 21 lipca 2017

Całkiem inaczej przedstawione losy słynnej Hürrem. Myślę, że troszkę z charakteru pozostało w zgodzie jednak reszta perypetii...począwszy od tego w jaki sposób znalazła się w pałacu Sułtana kończąc na podejściu Sułtanki Matki - jest skrajnie inna.
Mimo wszystko miło było przeczytać.

beataj | 2016-11-06
Przeczytana: 03 listopada 2016

Na fali mody tematem haremu Sulejmana postanowiłam lepiej poznać tę historię i tak trafiłam na tę książkę. Czyta się ją z przyjemnością, temat jest ciekawy i pokazany w równie ciekawy sposób. Z niecierpliwością sięgnę po kolejne tomy

CzytanieNaszymZyciem | 2017-08-04

Już chyba wszyscy słyszeli o serialu "Wspaniałe Stulecie", który robi furorę na całym świecie. Niewiele osób wie, że serial ten został nakręcony na podstawie książek Demet Altinyeleklioglu - tureckiej autorki sagi o wielkim Imperium Osmańskim. Warto w pierwszej kolejności sięgnąć po książkę, ponieważ to właśnie ona jest pierwowzorem tego, co podziwiamy później na ekranie telewizora.

Pierwsza księga, która przedstawia losy Hürrem, jest niewyobrażalnie wciągająca. Mimo swojej objętości, bezproblemowo można ją pochłonąć w ciągu jednego dnia. Autorka intryguje czytelnika przede wszystkim lekkim piórem. Losy młodej, zagubionej Rusinki, która trafia do haremu Sulejmana mogą wydawać się mało interesujące dla kogoś, kto nie lubi historii. A jednak autorka zadbała o to, aby każdy znalazł w tej opowieści coś dla siebie. Wielka miłość, zemsta, intryga czy zazdrość to tylko niektóre z licznych smaczków, których istnienia nawet byśmy nie podejrzewali w XVI wieku.

Ta wyjątkowa lektura...

Pośredniczka | 2016-09-28
Na półkach: Przeczytane, Mam :)
Przeczytana: 28 września 2016

Opinia pochodzi z bloga http://www.posredniczkaa.pl/

Demet Altınyeleklioğlu-urodziła się 13 lutego 1955 roku. Pisarka i producentka telewizyjna, matka i żona pisarza, mieszkają w Stambule. Absolwentka TED Koleji, Wydziału Politologii Uniwersytetu Ankarskiego, Wyższej Szkoły Dziennikarstwa i Uniwersytetu Hacettepe.

Ta książka mnie pozytywnie zaskoczyła. Biorąc do rąk „Hürrem. Słowiańska odaliska.” spodziewałam się lektury miłej i przyjemnej. Autorka ku mojemu zaskoczeniu stworzyła powieść, która wywołuje wiele emocji. Poznając losy najpierw kilku, później kilkunastoletniej dziewczynki byłam przerażona, ile musiało przejść to dziecko, jak wielu krzywd doznało i z iloma przeciwnościami losu musiało sobie poradzić.

Fabuła jest pomysłowa i bardzo wciągająca. Losy głównej bohaterki śledzimy od jej najmłodszych lat. Jesteśmy świadkami tego, jak kształtuje się jej charakter, mamy również wgląd w jej myśli, co daje całkiem inny pogląd sytuacji. Najpierw porwana, później niejako...

Ania | 2016-12-16

Mam nadzieję ,że pozostałe książki z serki będzie się połykało w podobnym a nawet szybszym tempie.Czytając tę pierwszą mogłam uzupełnić sobie to czego nie wiedziałam o kulturze tureckiej oraz to czego nie zdążyłam zauważyć w puszczanym jakiś czas temu serialu. Książka różni się nieco od niego ale nie ujmuje to ani jednemu ani drugiemu. Film warto zobaczyć choćby dla ścieżki dźwiękowej. Książka zaś jest porywająca i nawet się niezauważa kiedy przelatuje między palcami.

ZaczytanaMajka | 2016-09-24
Przeczytana: 24 września 2016

Wspaniałe stulecie to serial, który skradł moje serce od pierwszej chwili, kiedy go zobaczyłam. Zakochałam się w tamtym świecie. Pięknych sukniach i koronach sułtanek. W tych wszystkich intrygach i władzy, która ukazywana jest brutalnie. Książki z tej serii to dla mnie wisienka na torcie, bo nie muszę się rozstawać z moimi ulubionymi bohaterami. A sułtanka Hurrem? Jest moją ulubienicą.

„Tajemnice dworu sułtana. Hurrem słowiańska odaliska. Księga I” to początek przepięknej miłości sułtana Sulejmana do rudowłosej Aleksandry, która pochodzi z Rusi. Dziewczyna została porwana i sprzedana i trafiła do domu chana krymskiego, gdzie pewna staruszka przepowiada jej wspaniałą przyszłość. Oczywiście dziewczyna z początku nie może uwierzyć w te zapewnienia. Do czasu, kiedy zostaje wysłana jako prezent dla sułtana Sulejmana. Tam cała historia rozkwita i nowe życie Aleksandry szybko się zmienia... Od pierwszej...

Nathalie-bibki | 2017-02-13
Przeczytana: 13 lutego 2017

Moja ocena jest nieco zawyżona, ponieważ książka nie jest taka zła, jak się tego spodziewałam. Na początku utwór przypomina baśń (raczej tę braci Grimm) albo – jak kto woli – nieco słabszą wersję „Baśni tysiąca i jednej nocy”, by później przerodzić się w typowy romans. Przeczytałam wiele książek na temat rodu Osmanów, beletrystykę oraz pozycje czysto historyczne, i uważam, że „Hürrem Słowiańska odaliska” wypada na ich tle bardzo dobrze. Nie jest to literatura przez duże „L”, ale przyznam, że orient, nawet jeśli nieco kiczowaty, może oczarować. A pamiętać należy, że jest to orient, w którym ważne miejsce zajmują akcenty słowiańskie. Jedyna uwaga co do tłumaczenia – bardzo drażniło mnie ciągłe używanie formy „ruska”, zamiast „rosyjska”. Pierwsza forma jest raczej potoczna, nawet rzec by można – pogardliwa, więc używanie jej przez bohaterkę w odniesieniu do siebie, jest nieuzasadnione.

visenna88 | 2017-03-12
Na półkach: Przeczytane, MBP Leszno
Przeczytana: 12 marca 2017

Przyznam szczerze, że odrywałam się od tej książki niechętnie. Opowieść jest tak pięknie utkana, że nie mogę nawet zakwalifikować jej do "guilty pleasures" (a zakładałam, że tak własnie będzie, po obejrzeniu kilku odcinków serialu). Na pewno sięgnę po kolejne tomy.