Usti

Powieść Na złamanie karku napisał Dygasiński w czasie swej podróży do Brazylii, gdzie został delegowany w listopadzie 1890 r. przez redakcję dziennika Kurier Warszawski. Celem tej podróży było zbadanie warunków życia emigrantów polskich, chłopów, nęconych przez rząd brazylijski obietnicami znalezienia za oceanem bogactwa. Podróż odbył Dygasiński pod przybranym nazwiskiem, wmieszany w tłum emigrantów. Stąd w powieści jest wiele sytuacji i osób autentycznych. (...) Autentyczny jest także tekst odezwy, przytoczony w rozdziale III.

źródło opisu: hatteria.pl

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Bebunio | 2017-09-06
Przeczytana: 06 września 2017

"Na złamanie karku" powstało w wyniku podróży Dygasińskiego do Brazylii (1890 r.), gdzie udał się pod przybranym nazwiskiem jako wysłannik "Kuriera Warszawskiego", aby sprawdzić, jak radzą sobie emigranci z ziem polskich (według notki z wydania z 1952 r.). Powieść opisuje losy chłopów z Rokitnicy (m. in. Maryny Grzędzianki, Dąbków, Kobylaka, pijaka Marcina Głodzikowskiego, Dzwonków, złodzieja Sobka Cierniaka, Wicka Strzały), którzy, znęceni niejasnymi obietnicami agenta o dobrobycie w dalekiej "Bryzolii", naiwnie decydują się na opuszczenie "ziemi i mogił ojców".

Lektura ciekawa ze względu na naśladownictwo języka chłopów końca XIX w.

marijestmoja | 2018-05-02
Przeczytana: 04 lutego 2017