Najlepsze lata naszego życia

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
nawka

Opowiadania zgromadzone w niniejszym tomie powstały w latach 1951-1956. Należą więc do juweniliów Marka Hłaski. Na ich podstawie wytyczyć można drogę, jaką przebył początkujący pisarz: od zafascynowanego socrealizmem szofera po prowokującego władzę autora "Pierwszego kroku w chmurach". Utwory stanowią podróż sentymentalną do czasów Polski stalinowskiej i jej często zniekształcanego przez...

Utwory stanowią podróż sentymentalną do czasów Polski stalinowskiej i jej często zniekształcanego przez literaturę obrazu.
"Najlepsze lata naszego życia" zawierają teksty wcześniej niepublikowane, zachowane w archiwaliach Marka Hłaski, dopełniające jego spuściznę literacką.

źródło opisu: Wydawnictwo Iskry

źródło okładki: Wydawnictwo Iskry

Giovanna | 2018-05-03
Przeczytana: 03 maja 2018

7/10 - nie czyta się lekko Marka biorąc pod uwagę negatywne emocje tych krótkich opowieści. Niestety nie skończonych.. odłożonych, lecz nie wyrzuconych.. i to chyba wszystko co od tego autora już dostaniemy. Mnie osobiście wszystko cieszy ze względu na język, poruszana tematykę w tak młodym wieku. Marek Hłasko i jego książki są jednymi z nielicznych do których z przyjemnością kiedyś wrócę dlatego będą zajmowały topowe miejsce na mojej półce.

eduko7 | 2017-11-30
Przeczytana: 22 listopada 2017

A może warto spojrzeć na teksty zaprezentowane w tym tomie bez porównywania z późniejszą twórczością Autora. Może warto zobaczyć kolejną odsłonę Jego twórczości. Może warto zatrzymać się, spojrzeć na problemy bohaterów - przeważnie młodych ludzi. Żyjących w określonej, niełatwej przecież rzeczywistości.  Dążących do określenia swego miejsca w tej rzeczywistości. Różnie radzących sobie z problemami, których doświadczają. Poszukujących zrozumienia, bliskości. Czasami snujących się, udających, że żyją. Taką postawę ilustruje następujący opis: "Życie przechodziło obok mnie. Zresztą, czy to było życie? Etapowa egzystencja; od kieliszka do kieliszka. Obrastała w ludzką niechęć czy pogardę i niezrozumienie. Pijak, musi pić - co zrobić? Nic - toteż nic nie robiłem". Niewątpliwym walorem tego zbioru jest to, że zawarte w nim opowiadania odnoszą się do rzeczywistych zdarzeń i osób, które mogą budzić różne emocje. Jedno jest jednak pewne: nie pozostaniemy obojętni. Dodatkowy plus za okładkę...

Meehoow | 2018-02-27
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Hłasko
Przeczytana: 26 lutego 2018

W bodaj jednej z najlepszych rodzimych komedii absurdu - "Darmozjadzie polskim" Łukasza Wylężałka - jest taka scena w szkolnej klasie, podczas której ma miejsce deklamacja propagandowego wierszyka: "Wesoło kwitnie kraj nasz bogaty | Domy w nim rosną, dzieci i kwiaty | Komunizm czerwienią rozjaśnia oblicza | Partia przewodzi nam, robotnicza". Scena ironiczna, bo skądinąd nie najmłodszy już recytator na koniec otrzymuje dźgnięcie solidnym gwoździem w zadek. Całkiem na serio natomiast przewodnia rola partii wychyna z wczesnych utworów Hłaski. I cóż? Czy, w odniesieniu do tytułu, najlepsze lata jego życia to te, w których powstały socrealistyczne szkice zebrane w tym zbiorze? Nie sądzę. Ja utwierdziłem się tylko w przekonaniu, że rzeczy pisane do szuflady, w szufladzie winny pozostać.

Tomek Domański | 2016-12-31
Przeczytana: 31 grudnia 2016

Z oceną książek takich, jak "Najlepsze lata naszego życia" mam problem. Bierze się on stąd mianowicie, że autor nie zdecydował o wydaniu pod swym nazwiskiem takiego właśnie dzieła: tak dobranych utworów, w takiej kolejności, w takiej formie. Są to młodzieńcze dokonania Hłaski, wyciągnięte z archiwów i zaserwowane nam przez Radosława Młynarczyka. Jako, że to dzieła wczesne, to Hłasko sam najwyraźniej stwierdził, że wiele im brakowało do jakości, pod którą chciałby się podpisać. Z drugiej strony rozumiem, jako fan twórczości autora "Pięknych Dwudziestoletnich", że takie młodzieńcze dokonania dają obraz drogi, jaką przeszedł pisarz, rozwoju jego warsztatu i światopoglądu. Książka w tym kontekście, czytana jako suplement największych dzieł Hłaski, broni się. Jednakże chcąc ocenić ją samą, a właściwie krótkie formy jakie się na nią skłaniają, trudno nie zgodzić się z samym autorem: powinny pozostać w szufladzie.

Agata76 | 2017-12-28
Przeczytana: 28 grudnia 2017

Tak się dotyka człowieczeństwa i duszy wewnątrz nas, obnaża nasze słabości i mocne strony. Pokazane pięknie jak łatwo jest nisko upaść i się upodlić a jednak wstać i walczyć dale lub odwrotnie . Pokazane jak mimo wszystkich przeciwności potrafimy bronić swojego jestestwa i człowieczeństwa, jak bardzo chcemy czuć, być czuci przez innych i że w życiu jest głębia ..... w nas i w relacja , które budujemy ...... z drugim człowiekiem, z samym życiem. Bardzo warto

Maciej DW | 2016-12-07

Pięć gwiazdek za nazwisko autora i za mój ogromny do niego sentyment... Przede wszystkim za "Pięknych dwudziestoletnich" i jeszcze parę innych powieści. Niestety "Najlepsze lata naszego życia" to nie jest ten Hłasko, którego najbardziej lubię. Czuć, że książka pochodzi z początków jego twórczości. Choć budowanie fabuły jest typowe również dla jego późniejszych książek, to w czytaniu tej konkretnie przeszkadza to, że gdy Hłasko pisał tę książkę przeżywał okres fascynacji socjalizmem i literackim socrealizmem... I to bije z kart tej książki. PRL pamiętam bardzo dobrze i może dlatego tak mi to przeszkadza w odbiorze tej książki...

Woody | 2017-11-17
Przeczytana: 13 stycznia 2017

O ile jestem fanem Hłaski, o tyle ta książka to kolejny odgrzewany kotlet. Hłasko za życia tego nie opublikował, ponieważ miał świadomość, że są to słabsze wersje opowiadań. Niektóre niedokończone, inne, zamieszczone w tym tomie, są w dwóch wersjach roboczych.
Cenne jest to, że opublikowano teksty Hłaski, by dopełnić dzieła. By każdy mógł mieć Dzieła Zebrane M. H. Dla badaczy literatury Hłaski to pozycja ciekawa i ważna.
Minusy - przeczytałem tę książkę raptem kilka miesięcy przed zamieszczeniem tej opinii, i... nie wiem, o czym to było. A to zły znak, świadczący o średniej jakości opowiadań.

izi_96 | 2017-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2017

Moje pierwsze zetknięcie z Markiem Hłasko. Już od dawna w różnych opracowaniach natrafiam na to nazwisko i od dawna chciałam się zapoznać z twórczością tego nietuzinkowego autora. Ale zawsze jakoś mi było nie po drodze..W końcu jednak nadszedł ten dzień, kiedy specjalnie wybrałam się do biblioteki po jakieś dzieło Hłaski...Idąc, myślałam że zacznę od razu ,,z grubej rury", czyli np. sięgnę po ,,Ósmy dzień tygodnia". Los chciał inaczej- na półce było tylko powyższe dzieło..

W sumie teraz myślę, że dobrze się stało, bo ,,Najlepsze lata mojego życia" to twórczość autora przed wielkim debiutem, a więc są to jego początki- czasy, w których pisarz poszukiwał swej drogi, własnego stylu. Zatem traktuję ten zbiór opowiadań jako taki prolog, który dobrze nakreślił mi postać wschodzącej gwiazdy oraz jednocześnie z pewnością zachęcił do dalszego zapoznania się z jego twórczością. Póki co, po przeczytaniu tego dziełka, jedyne co mogę stwierdzić to to, że podoba mi się jego styl pisania- prosty...

kapitałka | 2017-03-17

Wymiatanie do ostatniego okruszka młodzieńczych albo nieudanych tekstów nieżyjącego autora, to zbrodnia.

Szkolny_Klub_ | 2017-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2017

Zbiór opowiadań Marka Hłaski, fragmentów "Wilka" i scenariusza filmowego ukazuje wczesny okres jego pisarstwa, czas dość naiwnych poszukiwań. Akcja młodzieńczych tekstów rozgrywa się w świecie tzw. zwykłych mieszkańców, a większość z nich to młodzi ludzie poszukujący swojego miejsca w życiu, wychowywani w trudnych czasach powojennych, często żyjący na bakier z prawem. Główni bohaterowie pragną zrozumienia i - przede wszystkim - miłości.

Pojawia się piękna Wanda, dla której w jednym opowiadaniu głowę traci Marek, a w innym Stefan.

Książka zawiera też kilka króciutkich opowiadań (Poborowi, Opowiadanie o głupiej miłości), bez większej wartości, chyba tylko jako dowód różnorodnych poszukiwań młodego autora. Jest również próba scenariusza filmowego z sensacją i milicją w tle. Cały zbiór nie robi wielkiego wrażenia pod względem literackim, dlatego nic dziwnego, że Marek Hłasko schował te rzeczy do szuflady i nie myślał o ich publikowaniu.
ZJ
źródło:...