Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej

Wydawnictwo: Wydawnictwo Sejmowe
Inne
Wojciech

Treść Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: https://wydawnictwo.sejm.gov.pl

Weronika | 2011-11-04
Przeczytana: maj 2011

Zapierająca dech w piersiach i trzymająca w napięciu do ostatniej strony.

Petrus | 2013-05-02
Przeczytana: 01 maja 2013

Zapierająca dech w piersiach opowieść o wierności i zdradzie. O czystości i zepsuciu. O pięknie i plugastwie.

Wyraziści bohaterowie, wartka akcja, bogate opisy sprawiają, że lektura staje się przyjemnością, a błądzenie za myślami autora jest jeszcze przyjemniejsze niż miało to miejsce w "Konstytucji 3 Maja".

Polecam i Pozdrawiam (Majówka 2013)!

Antagonista Esklaważu | 2015-03-29

W trakcie lektury konstytucji RP uderzyła mnie obłuda, której esencją jest ten dokument. Mimo licznych sprzeczności dla rozumnego czytelnika jasne jest, że sposób konstrukcji konstytucji jest dokładnie przemyślany. Wielokrotne powtarzanie tych samych rzeczy, nadmierny formalizm tj. ogólna nieprzystępność ma na celu odsianie większości obywateli, którzy mogliby chcieć ją przeczytać. Wiadomo - by pokonać swego wroga, trzeba go najpierw poznać, a tu dla większości wróg będzie niepojęty. Ci, których zadowalają hasła w stylu wolność, równość ( w biedzie) i braterstwo, gdy przejrzą ten dokument pobieżnie będą usatysfakcjonowani, ponieważ jest ich pełno. Szkoda tylko, że zawsze znajduje się artykuł już mniej jasny, ale na dobrą sprawę gwałcący ową wolność i równość... Przykre jest też to, że niby czyta to w całości od groma licealistów i studentów, ale jakoś mało kto dostrzega w tym dokumencie jego istotę.

Adam | 2012-02-14
Na półkach: Przeczytane, Mam na półce
Przeczytana: maj 1997

Od fabuły bardziej interesująca jest jej geneza powstania. :) A treść, cóż... jak na konstytucję lat 90-tych XX wieku jest w miarę zgrabnym poszukiwaniem wyjścia ze sprzeczności ;)

książek: 1970
kryptonite | 2012-01-03
Przeczytana: 2010 rok

Obowiązkowa lektura na maturę z WOSu.

Wojciech | 2016-06-24

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Co do art. 188 - 197:

Prace nad powołaniem Trybunału ruszyły wraz z czołgami za sprawą Jaruzela i ferajny, którym przyświecało własne bezpieczeństwo - tj. skuteczne blokowanie lustracji i dekomunizacji demokratyzującego się państwa polskiego - a nie ochrona postanowień konstytucji. Apolityczność trybunału jest fikcją. W Stanach Zjednoczonych o zgodności ustaw decyduje Sąd Najwyższy - czy ktoś poważny zaryzykuje twierdzenie, że demokracja w USA jest zagrożona? Nie. To nie demokracja jest zagrożona, tylko bezpieczeństwo starego układu. To nie Rzepliński jest suwerenem, tylko sejm. A nowelizacja konstytucji zakładająca likwidację TK jest koniecznym krokiem milowym na drodze wyzwalania się z kleszczy postkomuny.

Warte zapamiętania:

Art. 38: Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia - brak możliwości precyzyjnego określenia, kiedy "zaczyna się człowiek" implikuje przyjęcie momentu poczęcia, a to z kolei implikuje całkowity zakaz aborcji.

Art. 53, ust....

hquinzell | 2015-02-09

Cieniutka książeczka pełna akcji i dramatu (tego głównie), pełna zasadzek i pułapek na biednych studentów prawa lecz nie tylko. Bohaterowie opisani dość szorstko jednak warto chociaż raz w życiu do niej zajrzeć! Moim zdaniem przedstawia dość utopijną wizję państwa.

Krzysztof1993 | 2015-08-10

Polska konstytucja to zbiór reguł, które często są naginane lub łamane w niższej instancji ustawodawczej. Polska konstytucja to często także zbiór pustych banałów, kompletnie nierealizowanych przez żadne dotychczasowe rządy. Dla przykładu, art. 23, który stanowi, że „podstawą ustroju rolnego państwa jest gospodarstwo rodzinne”. Artykuł ten brzmi dość groteskowo w sytuacji, kiedy właśnie gospodarstwom rodzinnym nadal zabrania się sprzedawania produktów wprost z gospodarstwa, stawiając równocześnie w uprzywilejowanej pozycji większe przedsiębiorstwa. Kolejny przykład, art. 53 punkt 3, który stanowi, iż „ Rodzice mają prawo do zapewnienia dzieciom wychowania i nauczania moralnego i religijnego zgodnie ze swoimi przekonaniami”. Jest to kuriozalne w sytuacji, kiedy do polskich szkół stopniowo od najmłodszych lat wprowadza się nauczanie przedmiotów o seksie, wbrew rodzicom. Podobnych sprzeczności i przykładów obchodzenia konstytucji jest sporo. Toteż zadaniem naszego pokolenia jest...

Lilija | 2017-12-12

Przeuroczy dokumencik. Nie rozstaję się z nią. Jem z nią, śpię z nią. Pierwszy raz przeczytałam, mając 11 lat i podobała mi się, bardzo nawet. Naprawdę, nie kłamię, nieszczera byłam z tą nierozłącznością tylko.

Polecam wam czytać to, obywatele i obywatelki.

Naila | 2013-07-06
Przeczytana: 06 lipca 2013

Bardzo wyidealizowana wizja państwa.