Historia Persji Tom III. Od Safawidów do wybuchu drugiej wojny światowej (XVI-poł. XX w.)

Wydawnictwo: Wydawnictwo Akademickie Dialog
6 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historyczna

Trzeci tom Historii Persji obejmuje okres od pojawienia się na scenie politycznej w XIV w. tureckiego rodu Safawidów, przywódców szyickiego zakonu Kyzyłbaszy, później założycieli dynastii, która w XVI w. odbudowała, po kilku stuleciach państwowego i dzielnicowego rozbicia, państwo perskie w jego dzisiejszych granicach. W XIX stuleciu kraj staje się obiektem infiltracji zachodniego kapitału. Główny

Elevander | 2016-10-24
Przeczytana: 24 października 2016

W książkach traktujących o dziejach różnych państw powszechna jest tendencja do tego, by wydarzenia XIX i XX wieku opisywać obszerniej i bardziej szczegółowo niż stulecia poprzednie. B. Składanek poszedł w innym kierunku i w jego "Historii Persji" tom trzeci poświęcony wiekom XVI-XX jest najcieńszy. Mimo iż okres rządów Safawidów, Nadir Szacha, Zandów, Kadżarów i Pahlawich jest zdecydowanie lepiej udokumentowany źródłowo, Autor potraktował ponad 400 lat irańskich dziejów niezwykle ogólnie. O okresie safawidzkim napisał jeszcze relatywnie dużo, ale na temat procesów modernizacyjnych w Iranie kadżarskim - już malutko. Jeśli porówna się to wszystko z tym, co napisali na temat tych problemów M. Smurzyński i A. Krasnowolska w "Historii Iranu" wydawnictwa Ossolineum, to wypadnie takie zestawienie wypadnie zdecydowanie na niekorzyść B. Składanka. W jego książce zawarte są tylko najbardziej podstawowe informacje, więc jeśli ktoś tylko ma czas, lepiej wybrać "Historię Iranu". I to...

Hopper | 2014-12-14
S54S | 2016-10-24