Zgłosuj na książki roku 2017

Z polonezem przez stulecia

Seria: Dziedzictwo Kulturowe
Wydawnictwo: CIOFF
folklor, muzyka, polonez, etnografia

Antologia jest wyborem 36 utworów muzycznych – polonezów, reprezentatywnych dla różnych okresów historycznych. Autorka dokonała wyboru i opracowanie spośród obszernego materiału muzycznego, jaki zgromadziła w wyniku wieloletnich kwerend bibliotek i archiwów nie tylko polskich ale m.in. również szwedzkich i niemieckich. we wstępie zawarła próbę klasyfikacji polonezów. Publikacja przeznaczona...

Autorka dokonała wyboru i opracowanie spośród obszernego materiału muzycznego, jaki zgromadziła w wyniku wieloletnich kwerend bibliotek i archiwów nie tylko polskich ale m.in. również szwedzkich i niemieckich. we wstępie zawarła próbę klasyfikacji polonezów. Publikacja przeznaczona jest głównie dla zespołów tanecznych, które prezentują w swym repertuarze tańce narodowe. Stanowi cenny materiał pomocniczo – źródłowy dla kierowników muzycznych zespołów i autorów opracowań instrumentalnych.
Jest to druga w tej serii pozycja wydawnicza tej autorki w formie antologii tematów muzycznych tańców polskich. Niestety jest to edycja ostatnia, już pośmiertna, bowiem Zofia Stęszewska zmarła w 1999 r. Należy wspomnieć, że pokonując wiele trudności, drogą drobiazgowych poszukiwań stworzyła bezcenną bazę tematyczną i źródłową. Była członkiem Rady Ekspertów ds. Folkloru PS CIOFF®. Jako ekspert włożyła ogromny wkład pracy w doskonalenie poziomu artystycznego polskich zespołów i ukazanie wartości płynących z polskiej tradycyjnej kultury.

źródło opisu: http://www.cioff.pl/index.php?menuID=wydaw

źródło okładki: http://www.cioff.pl/index.php?menuID=wydaw