Zamojszczyzna. T. 2, 1944-1959

Okładka książki Zamojszczyzna. T. 2, 1944-1959 Zygmunt Klukowski
Okładka książki Zamojszczyzna. T. 2, 1944-1959
Zygmunt Klukowski Wydawnictwo: Ośrodek KARTA Seria: Świadectwa biografia, autobiografia, pamiętnik
372 str. 6 godz. 12 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Seria:
Świadectwa
Wydawnictwo:
Ośrodek KARTA
Data wydania:
2007-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2007-01-01
Liczba stron:
372
Czas czytania
6 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
9788388288937
Tagi:
zamojszczyzna Szczebrzeszyn Biłgoraj Zamość Zwierzyniec Zamość Dzieci Zamojszczyzny Agnieszka Knyt Barbara Odnous
Średnia ocen

8,6 8,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,6 / 10
13 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
977
393

Na półkach: , ,

Cieszę się, że przeczytałem tę książkę i że w ogole na nią trafiłem. Dzięki Zygmuntowi Klukowskiemu przeniosłem się w czasie. A był to czas ogromnej próby. Klukowski w obliczu potworności wojny i tego co działo się po wojnie był moim sumieniem.
Smutne były jego powojenne dzieje. Za współpracę z AK dwa razy był w więzieniu; rok w Lublinie, a później skazany na 10 lat dwa lata odsiedział we Wronkach. Jego syn Tadeusz Klukowski za powojenną konspirację dostał w 1953 roku karę śmierci i go rozstrzelano. Zygmunt Klukowski do końca życia (1959) nie dostał żadnych wiadomości o synu. Do dzisiaj nie wiadomo gdzie został pochowany.
Zapiski Klukowskiego obejmujące okres powojenny, czyli po 1944 roku, zostały ujawnione dopiero po 1991 roku, kiedy jego pierwszy syn z pierwszego małżeństwa - Jerzy Klukowski - przyjechał ze Stanów i dał ogłoszenie do gazet że ich poszukuje. Wiedział, że jego ojciec powierzył je zaufanej osobie. Udało mu się je pozyskać. Lecz niedługo się nimi cieszył; kilka dni później odwiedzając Kraków zmarł tam na atak serca.
Karta, wydając "Zamojszczyznę", odnalazła wnuka Zygmunta - Andrew Klukowskiego - aż w Tajlandii i pozyskała do niniejszego wydawnictwa owe zapiski.
Jest moc w tych dwóch tomach "Zamojszczyzny". Jest moc i magia.

Cieszę się, że przeczytałem tę książkę i że w ogole na nią trafiłem. Dzięki Zygmuntowi Klukowskiemu przeniosłem się w czasie. A był to czas ogromnej próby. Klukowski w obliczu potworności wojny i tego co działo się po wojnie był moim sumieniem.
Smutne były jego powojenne dzieje. Za współpracę z AK dwa razy był w więzieniu; rok w Lublinie, a później skazany na 10 lat dwa...

więcej Pokaż mimo to

avatar
331
303

Na półkach: ,

Dzienniki z czasów okupacji Zygmunta Klukowskiego, lekarza ze Szczebrzeszyna, ukazały się w wersji mocno ocenzurowanej prawie 50 lat temu, a mimo to od razu zostały uznane za jedno z najcenniejszych źródeł pamiętnikarskich do dziejów Drugiej Wojny Światowej na polskiej prowincji. Dziś otrzymujemy wybór (niestety tylko wybór i to nie wiadomo według jakich kryteriów dokonany…) z całego okresu opisanego przez Klukowskiego, z lat 1918 – 1959. Spostrzegawczość, niezależność ocen, inteligencja i sprawność pisarska, umiejętność przedstawienia całościowego obrazu tragedii, jaką przeszła Zamojszczyzna w latach Drugiej Wojny i bezpośrednio po niej, stanowią podstawowe zalety tego dziennika. Należy do nich także nieunikanie kwestii drażliwych: nieudolności administracji i groteskowości świąt państwowych w latach trzydziestych, a także donosicielstwa i antysemityzmu w czasie okupacji. Czy doczekamy się kiedyś edycji całości?

Dzienniki z czasów okupacji Zygmunta Klukowskiego, lekarza ze Szczebrzeszyna, ukazały się w wersji mocno ocenzurowanej prawie 50 lat temu, a mimo to od razu zostały uznane za jedno z najcenniejszych źródeł pamiętnikarskich do dziejów Drugiej Wojny Światowej na polskiej prowincji. Dziś otrzymujemy wybór (niestety tylko wybór i to nie wiadomo według jakich kryteriów...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1559
911

Na półkach:

Rzecz zdecydowanie warta przeczytania, nie tylko przez fascynatów historii. Jedna z najlepszych rzeczy przedstawiająca życie i realia międzywojnia, wojny i pierwszych lat Polski ludowej.

Rzecz zdecydowanie warta przeczytania, nie tylko przez fascynatów historii. Jedna z najlepszych rzeczy przedstawiająca życie i realia międzywojnia, wojny i pierwszych lat Polski ludowej.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    30
  • Przeczytane
    16
  • Posiadam
    5
  • Historia
    3
  • Historyczne
    2
  • 2023
    2
  • Wspomnienia/biografie...
    1
  • Literatura polska
    1
  • Historia - wspomnienia
    1
  • Domowa biblioteczka
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Zamojszczyzna. T. 2, 1944-1959


Podobne książki

Przeczytaj także