Zamojszczyzna. T. 2, 1944-1959

Seria: Świadectwa
Wydawnictwo: Ośrodek Karta

Wspomnienia i dzienniki lokalnego społecznika, lekarza — uniwersalna kronika XX wieku, zapisana przez pryzmat regionu wyjątkowego dla dziejów Polski. Dr Zygmunt Klukowski ze swojego szpitala w Szczebrzeszynie uczynił punkt obserwacyjny, z którego widział dużo więcej niż drogi na Zamość i na Zwierzyniec. Patrzył na procesy historyczne, tak boleśnie doświadczające jego kraj i... jego samego.

Autor — lekarz, regionalista, społecznik — w swoich wspomnieniach i dziennikach z lat 1918–59 opisał wnikliwie dzieje Zamojszczyzny, unikając podawania szczegółów życia osobistego. Uważał za swój obowiązek przede wszystkim obiektywne zapisywanie historii.

Książka została wydana w dwóch woluminach: tom I obejmuje lata 1918–43, tom II lata 1944–59. W tomie I drukujemy mało znane wspomnienia Zygmunta Klukowskiego z okresu II Rzeczpospolitej, w tomie II znalazł się nieznany w Polsce dziennik z lat 1945–46 i wspomnienia z lat 50. W tomie II zamieszczone zostało także posłowie opisujące życie autora i losy jego zapisów. W obu tomach znajdują się wkładki z archiwalnymi zdjęciami z Zamojszczyzny i prywatnymi fotografiami autora (w sumie około 160 zdjęć).

Oprac. red. Agnieszka Knyt; współpr. Barbara Odnous

źródło opisu: http://www.karta.org.pl/

źródło okładki: zdjęcie autorskie (geokuba)

Bagienka | 2015-02-15
Przeczytana: 14 lutego 2015

Mocna, rzetelna, bezcenna literatura faktu.
Dr Zygmunt Klukowski, niesamowita postać, bibliofil i historyk z zamiłowania, z niezwykłą sumiennością i dokładnością stworzył kronikę dziejów Zamojszczyzny.
Po przeczytaniu obydwu tomów dzieła moje wrażenia są tożsame z tymi, jakie odniosłam po lekturze raportu rotmistrza Witolda Pileckiego.
Polecam, warto przeczytać!

Koval | 2013-05-27
Na półkach: Historyczne, Przeczytane
Przeczytana: 27 maja 2013

Dzienniki z czasów okupacji Zygmunta Klukowskiego, lekarza ze Szczebrzeszyna, ukazały się w wersji mocno ocenzurowanej prawie 50 lat temu, a mimo to od razu zostały uznane za jedno z najcenniejszych źródeł pamiętnikarskich do dziejów Drugiej Wojny Światowej na polskiej prowincji. Dziś otrzymujemy wybór (niestety tylko wybór i to nie wiadomo według jakich kryteriów dokonany…) z całego okresu opisanego przez Klukowskiego, z lat 1918 – 1959. Spostrzegawczość, niezależność ocen, inteligencja i sprawność pisarska, umiejętność przedstawienia całościowego obrazu tragedii, jaką przeszła Zamojszczyzna w latach Drugiej Wojny i bezpośrednio po niej, stanowią podstawowe zalety tego dziennika. Należy do nich także nieunikanie kwestii drażliwych: nieudolności administracji i groteskowości świąt państwowych w latach trzydziestych, a także donosicielstwa i antysemityzmu w czasie okupacji. Czy doczekamy się kiedyś edycji całości?

Fidel-F2 | 2015-11-11

Rzecz zdecydowanie warta przeczytania, nie tylko przez fascynatów historii. Jedna z najlepszych rzeczy przedstawiająca życie i realia międzywojnia, wojny i pierwszych lat Polski ludowej.

Olga88 | 2013-10-01
Ispirazione | 2012-03-19