Zamojszczyzna. T. 2, 1944-1959

Seria: Świadectwa
Wydawnictwo: Ośrodek Karta

Wspomnienia i dzienniki lokalnego społecznika, lekarza — uniwersalna kronika XX wieku, zapisana przez pryzmat regionu wyjątkowego dla dziejów Polski. Dr Zygmunt Klukowski ze swojego szpitala w Szczebrzeszynie uczynił punkt obserwacyjny, z którego widział dużo więcej niż drogi na Zamość i na Zwierzyniec. Patrzył na procesy historyczne, tak boleśnie doświadczające jego kraj i... jego samego.

Autor — lekarz, regionalista, społecznik — w swoich wspomnieniach i dziennikach z lat 1918–59 opisał wnikliwie dzieje Zamojszczyzny, unikając podawania szczegółów życia osobistego. Uważał za swój obowiązek przede wszystkim obiektywne zapisywanie historii.

Książka została wydana w dwóch woluminach: tom I obejmuje lata 1918–43, tom II lata 1944–59. W tomie I drukujemy mało znane wspomnienia Zygmunta Klukowskiego z okresu II Rzeczpospolitej, w tomie II znalazł się nieznany w Polsce dziennik z lat 1945–46 i wspomnienia z lat 50. W tomie II zamieszczone zostało także posłowie opisujące życie autora i losy jego zapisów. W obu tomach znajdują się wkładki z archiwalnymi zdjęciami z Zamojszczyzny i prywatnymi fotografiami autora (w sumie około 160 zdjęć).

Oprac. red. Agnieszka Knyt; współpr. Barbara Odnous

źródło opisu: http://www.karta.org.pl/

źródło okładki: zdjęcie autorskie (geokuba)

geokuba | 2017-01-28
Przeczytana: 27 stycznia 2017

Cieszę się, że przeczytałem tę książkę i że w ogole na nią trafiłem. Dzięki Zygmuntowi Klukowskiemu przeniosłem się w czasie. A był to czas ogromnej próby. Klukowski w obliczu potworności wojny i tego co działo się po wojnie był moim sumieniem.
Smutne były jego powojenne dzieje. Za współpracę z AK dwa razy był w więzieniu; rok w Lublinie, a później skazany na 10 lat dwa lata odsiedział we Wronkach. Jego syn Tadeusz Klukowski za powojenną konspirację dostał w 1953 roku karę śmierci i go rozstrzelano. Zygmunt Klukowski do końca życia (1959) nie dostał żadnych wiadomości o synu. Do dzisiaj nie wiadomo gdzie został pochowany.
Zapiski Klukowskiego obejmujące okres powojenny, czyli po 1944 roku, zostały ujawnione dopiero po 1991 roku, kiedy jego pierwszy syn z pierwszego małżeństwa - Jerzy Klukowski - przyjechał ze Stanów i dał ogłoszenie do gazet że ich poszukuje. Wiedział, że jego ojciec powierzył je zaufanej osobie. Udało mu się je pozyskać. Lecz niedługo się nimi cieszył; kilka dni...

Bagienka | 2015-02-15
Przeczytana: 14 lutego 2015
Koval | 2013-05-27
Na półkach: Przeczytane, Historyczne
Przeczytana: 27 maja 2013

Dzienniki z czasów okupacji Zygmunta Klukowskiego, lekarza ze Szczebrzeszyna, ukazały się w wersji mocno ocenzurowanej prawie 50 lat temu, a mimo to od razu zostały uznane za jedno z najcenniejszych źródeł pamiętnikarskich do dziejów Drugiej Wojny Światowej na polskiej prowincji. Dziś otrzymujemy wybór (niestety tylko wybór i to nie wiadomo według jakich kryteriów dokonany…) z całego okresu opisanego przez Klukowskiego, z lat 1918 – 1959. Spostrzegawczość, niezależność ocen, inteligencja i sprawność pisarska, umiejętność przedstawienia całościowego obrazu tragedii, jaką przeszła Zamojszczyzna w latach Drugiej Wojny i bezpośrednio po niej, stanowią podstawowe zalety tego dziennika. Należy do nich także nieunikanie kwestii drażliwych: nieudolności administracji i groteskowości świąt państwowych w latach trzydziestych, a także donosicielstwa i antysemityzmu w czasie okupacji. Czy doczekamy się kiedyś edycji całości?

Fidel-F2 | 2015-11-11

Rzecz zdecydowanie warta przeczytania, nie tylko przez fascynatów historii. Jedna z najlepszych rzeczy przedstawiająca życie i realia międzywojnia, wojny i pierwszych lat Polski ludowej.

gorofil | 2017-04-13
Olga88 | 2013-10-01