Rondo

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
poezja
folsenote

"Rondo" to najnowszy tom wierszy Józefa Barana, laureata m.in. Nagrody Fundacji Kościelskich w Genewie i wyróżnienia Pen West w Los Angeles za tom polsko-angielski „W błysku. In a Flash” (przekład Anieli i Jerzego Gregorków). Jest poetą lubianym przez czytelników i cenionym przez krytyków. Czytał wiersze m.in. w ONZ w Nowym Jorku (2000), na Kongresie Poetów Oświata w Sydney (2002) czy na Międzynarodowym Festiwalu Literatury w Passo Fundo, w Brazylii (2009). Wydał osobne zbiory po angielsku, rosyjsku, niemiecku, a ostatnio w 2008 roku po hiszpańsku.
Amerykański pisarz i profesor literatury w Bostonie, Steve Yarbrough, napisał we wstępie do wierszy Józefa Barana przetłumaczonych na angielski: „Zawierają w sobie zachwyt nad pięknem świata, ale również udręczenie i boleść (…) jest w nich uniesienie i ból, porywy serca i melancholia, wiara i zwątpienie”.

rokita49 Boruta | 2016-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2016

Amerykański pisarz i profesor literatury w Bostonie,Steve Yarbrough,napisał we wstępie do wierszy Józefa Barana przetłumaczonych na angielski: "Zawierają w sobie zachwyt nad pięknem świata,ale również udręczenie i boleść(...)jest w nich uniesienie i ból,porywy serca i melancholia,wiara i zwątpienie". - Piękny fragment wiersza poświęconego wnukowi Kubusiowi i córce Ewie: dałam ci na drogę/parę butków/mój malutki/żebyś mógł w nich/wyruszyć w wielki/nieznany świat