Czy smok wawelski był człowiekiem? Historia polskich legend

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM
7 (4 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
Kasia_

Kogo zjadły myszy? Kto wymyślił Lecha? Czy Wanda popełniła samobójstwo? Czy smok wawelski był mężczyzną? Wreszcie – jak te mity wyglądały naprawdę? Próbę odpowiedzi na te pytania znajdziecie w tej książce.

Autor sięgnął do najstarszych zagranicznych kronik i pokazuje, że to, co uznaliśmy za nasze legendy, wydarzyło się wcześniej w innych krajach.

źródło opisu: Oficyna Wydawnicza RYTM, 2016

źródło okładki: www.rytm-wydawnictwo.pl

Gretta | 2017-08-20
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 20 sierpnia 2017

Zbiór niedługich esejów dotyczących początków istnienia państwa polskiego, głównie w kontekście polemiki z mitami i legendami takimi jak historie o Popielu, Piaście czy królowej Wandzie.

Znalazłam tę książkę w bibliotece w dziale dziecięcym, co jest ewidentnym nieporozumieniem. Bo choć w tytule pojawia się bohater dziecięcej baśni, książka jest dla czytelników starszych i to takich którzy wiedzą już co nieco o historii początków państwa polskiego, albo przynajmniej się nią interesują. Dla mnie - po edukacji historycznej zakończonej wraz ze zdaniem matury - niektóre wątki były zbyt skomplikowane i brakowało mi zaplecza żeby je dobrze zrozumieć. Inne z kolei były tak zagmatwane i szczegółowe, że przebiegałam akapity wzrokiem bez szczególnego zainteresowania.

Ale - dla osób których interesują początki polskiej historii na pewno będzie to ciekawa pozycja, która otworzy oczy na różne ciekawostki i sprowokuje do dalszych historycznych poszukiwań.

Dzień dobry!
Dzisiaj przychodzę do Was z niezbyt długą recenzją, a zostawiającą po sobie (mam nadzieję) sporo znaków zapytania. Bo ja przed czytaniem takiego wstrząsu się nie spodziewałam. ;)

Andrzej Zieliński – doktor nauk politycznych, dziennikarz, historyk, autor książek poświęconych dziejom średniowiecznej Polski i Europy.

Andrzej Zieliński – Czy smok wawelski był człowiekiem?

Czy smok wawelski był człowiekiem to książka, która pokazuje co tak naprawdę było kiedyś, odświeża nam znajomość legend – chociaż nie jest to tworzenie historii na nowo. Lektura pokazuje nam, jak bardzo się mylimy, myśląc, że kiedyś było tak, a nie inaczej.

Zacznę od tego, że autora nie znałam wcześniej. Tak wiem, że w spisie recenzji, coraz więcej pojawia się nowych imion i nazwisk. Może to zbieg okoliczności, a może tak miało być, że poznaję coraz to nowsze style pisania, porównuje je, decydując, czy kolejnym razem sięgnę po kolejną publikację danego autora. Tutaj Pan Andrzej pisze nie najgorzej....