Wojna - Zamach

Cykl: Wojna (tom 1)
Wydawnictwo: Maru House
8 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Jan_Ali

Opowieść, która poruszy każdego Polaka. Zobacz Polskę, w której ktoś zrobił o jeden krok za daleko. Zamach – pierwsza część trylogii WOJNA – to wizja Polski, w której dwa antagonistyczne obozy wyczerpują możliwości dialogu i w walce o władzę sięgają po środki dalekie od demokratycznych standardów. Z jednej strony legalna władza i obowiązująca konstytucja, z drugiej – opozycja uzurpująca...

Opowieść, która poruszy każdego Polaka.

Zobacz Polskę,
w której ktoś zrobił o jeden krok za daleko.

Zamach – pierwsza część trylogii WOJNA – to wizja Polski, w której dwa antagonistyczne obozy wyczerpują możliwości dialogu i w walce o władzę sięgają po środki dalekie od demokratycznych standardów. Z jednej strony legalna władza i obowiązująca konstytucja, z drugiej – opozycja uzurpująca sobie prawo do bycia jedynym i prawdziwym reprezentantem aspiracji narodu.

W takiej Polsce, podzielonej i gotującej się od ideologicznych konfliktów, porwanie córki urzędującego premiera daje początek wydarzeniom, wymykającym się spod wszelkiej kontroli…
Następujące po sobie dramatyczne zdarzenia mają wymiar zarówno ogólnonarodowy, jak i osobisty dla wszystkich występujących w książce postaci. Polska popada w chaos, a walka pomiędzy dwoma wrogimi obozami staje się bezpardonowa. Jej przejawy nabierają charakteru prawdziwej wojny. Pojawiają się ofiary – według oceny niektórych polityków to wręcz niezbędne… Bo przecież wszystko jest dobre, jeżeli prowadzi do celu.

Przyjemność czytania. Gorzka przestroga.

WOJNĘ czyta się płynnie i przyjemnie. Jednak jej przystępna i lekka forma kryje w sobie fundamentalne pytania o przyszłość.

Jak może wyglądać Polska w której kończy się dialog, a zaczynają czasy niepodważalnych i jednostronnych racji?
Do czego prowadzą manipulacja ludźmi i dzielenie narodu na zdrajców i patriotów?
Czy rzeczywiście polskie podziały mogą doprowadzić do rozlewu krwi i bratobójczej wojny?
Nikt tu nie szuka taniej sensacji. Książka jest przestrogą. Dla wszystkich stron.

Doskonała beletrystyka. Dla każdego.

Wojnę czyta się niemal jak komiks albo scenariusz filmowy. Wszystko dzięki przejrzystej formie, która z jednej strony ma epicki rozmach, z drugiej fascynujący i wiarygodny psychologiczny detal. Postaci są wyraziste i doskonale zarysowane, sprawiają wrażenie, jakbyśmy znali je osobiście, a finezyjnie prowadzona akcja – pomimo swojej zawiłości – nawet na moment nie przestaje być czytelna i zrozumiała. Wszystko to pozwala z łatwością wędrować z bohaterami, obserwować ich losy i przeżywać ich emocje. To świat bliski nam wszystkim. To lektura, która po prostu wciąga.

Napisana pięć lat temu. Niepokojąco aktualna.

Może trudno uwierzyć, ale ta powieść rzeczywiście powstała ponad pięć lat temu:
Ta książka objawiła mi się w sekundę. Podczas jednej krótkiej ulicznej rozmowy ze starszą panią zobaczyłem, jak bardzo Polska jest podzielona. Wróciłem do domu i zacząłem pisać. Nie jestem autorem pasjonującym się gatunkiem political fiction – ten temat i ten świat same mnie znalazły. I pochłonęły bez reszty – mówi autor, Jan Ali.

Dzisiaj jego wizja wciąż zdumiewa swoją siłą i porażającą aktualnością.

WOJNA to epicka trylogia.

Trylogia WOJNA to mroczna, wciągająca i bolesna historia, pełna niespodziewanych zwrotów akcji. Dotyka także nieoczywistych wątków międzynarodowych, mających wpływ na rozwój sytuacji w kraju. Co leży u źródła naszych polskich problemów? My sami, czy interesy innych? Czy uda się wybić na niezależność od naszych własnych demonów? I od obcych sił, rozgrywających nas niczym pionka na szachownicy? Ta opowieść dostarcza niezwykle intensywnych i poruszających przeżyć. Trudno wobec niej zachować obojętność.

źródło opisu: http://www.empik.com/

źródło okładki: http://www.empik.com/

emindflow | 2017-09-27
Przeczytana: 26 września 2017

Jeszcze jedna interesująca pozycja z bardzo ostatnio aktywnego nurtu political fiction.
W warstwie fabularnej nie jest to z pewnością powieść aspirująca do literackiego Nobla, chociaż czyta się ją dobrze. Jak dla mnie jednak za dużo tu infantylizmu w pobocznych wątkach, momentami trochę za mało realizmu, a i bohaterowie jacyś tacy… Pod tym względem jest dość przeciętnie.
Natomiast niewątpliwie na uwagę zasługuje motyw przewodni i przesłanie za nim stojące. Bo to jest sugestywna wizja tego, do czego może prowadzić niepohamowana żądza władzy i konsekwentne pogłębianie podziałów w społeczeństwie oparte na populizmie i emocjach. Okazuje się, jak niewiele potrzeba, żeby podsycana przez cynicznych polityków, ciągle rosnąca wrogość i werbalna agresja przerodziła się w krwawą, bratobójczą wojnę, nad którą już nikt nie panuje. A w tym wszystkim jeszcze pojawia się dyskretny ślad obecności rosyjskich służb specjalnych…
Wprawdzie autor nie ukrywa swoich sympatii politycznych (a właściwie...

boj_gold | 2016-08-22
Przeczytana: 19 sierpnia 2016

Przeczytana - wchłonięta w kilkanascie godzin, jeden weekend z dzieckiem w domu ;)Wciąga niesamowicie, godzina mija niepostrzeżenie. Od pierwszych stron opisu aktualnej władzy - premiera z Gdańska, opozycji podobieństwa do naszego kraju są uderzające, choć nic nie jest wprost i oczywiście "wszelkie podobieństwo jest przypadkowego". Bardzo sprawna narracje z różnych perspektyw bohaterów - premira, kardynała, złodziejaszka Zibiego - dzięki temu na pewno nie nudzi, jest różnorodna, bohaterowie dowcipni, barwni. Nie ma w zasadzie żadnej białecz czy czarnej postaci - wszyscy mają "zady i walety", jak w życiu. A kiedy myślisz, że zmierzasz do końca, okazuje się, że tak naprawdę to dperio początek i czekasz na kolejny rodział, a potem tom niczym na nowy odcinek House of cards!

Brzo | 2016-07-17
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: 17 lipca 2016

W skrócie: w Polsce podzielonej na dwa obozy córka premiera z partii liberalnej zostaje porwana na zlecenie strony katolickiej. W kraju wrze, (celowa i nie) dezinformacja wzmaga negatywne emocje i z każdą chwilą kurczy się miejsce na polityczny kompromis.

Wartka akcja, dowcipni bohaterowie i zaskakująca fabuła. Wkurzy tych, którzy opowiadają się ślepo po jednej z politycznych stron, zmartwi tych, którzy przyszłość Polski czarno widzą, przestrzeże tych, którzy mają na nosie przesadnie różowe okulary, a tych, którzy liczą na dobrą lekturę — wciągnie.

Przeczytana w kilkanaście godzin. Miejsce na półce na kolejne tomy już zrobione. Dobre, krajowe political fiction!

Elwira | 2016-08-09
Przeczytana: 09 sierpnia 2016

Dla mnie najlepsza PF od lat, z lekka profetyczna, bo to co się dzieje teraz w polityce przełożone na strony książki nie odbiegałoby zbytnio od czego co nam podaje w "Zamachu" Ali Jan.
Bardzo dobrze się czyta, akcja wciągająca, czekam na kolejne tomy!

dżej | 2016-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2016

intrygująca i wciągająca lektura, trudno się od niej oderwać, napisana kilka lat temu o tym co teraz w Polsce, jeśli autor w kolejnych tomach utrzyma formę to wróżę serii wielkie powodzenie

Twixy | 2016-08-09
Przeczytana: 09 sierpnia 2016

Jedna z mocniejszych książek na jakie się natknęłam... nie będę spojlerować. Warto sięgnąć!

Magu | 2016-07-21

Wciągająca. Świetna wakacyjna lektura. Czekam z niecierpliwością na dalsze części. Choć trochę się boję, w którą stronę rozwinie się akcja - w końcu to w Polsce się dzieje...

lzaspa | 2017-08-30
MikeParcero | 2017-06-17