Silmarillion

1 839
The Silmarillion
Szafirolotek

Inne wydania

Zbiór opowieści o Dawnych Dniach, czyli o Pierwszej Erze Świata, poprzedzającej epokę, w której rozgrywa się akcja Władcy Pierścieni. Legendy i mity sięgają zamierzchłych czasów, gdy pierwszy Władca Ciemności przebywał w Śródziemiu, a elfy Wysokiego Rodu toczyły z nim wojnę, by odzyskać Silmarile, trzy „świetliste klejnoty”, w których przetrwało światło Dwóch Drzew Valinoru. Oprócz historii...

Oprócz historii Silmarilów książkę wypełniają legendy o Ainurach, Valarach, upadku Numenoru i Pierścieniu Władzy. Razem składają się na niepowtarzalny obraz dziejów - od Muzyki Ainurów, z której zrodził się świat, aż do końca Trzeciej Ery, gdy powiernicy Pierścienia odpłynęli z Szarej Przystani...

źródło opisu: http://www.wydawnictwoamber.pl/kategorie/jrr-tolki...(?)

źródło okładki: http://www.wydawnictwoamber.pl/kategorie/jrr-tolki...»

hanterkaa | 2017-01-08
Na półkach: 2017
Przeczytana: 08 stycznia 2017

Wybitna książka będąca doskonałym wstępem do "Władcy Pierścieni".To naprawdę niezwykłe jak Tolkien potrafił wykreować świat.Wszystkie elementy idealnie do siebie pasują,a całość jest dopracowana w każdym szczególe."Silmarillion" składa się głównie z opisów różnych ras,krain i wydarzeń.Są tu głównie elfy,silne i wojownicze,i jest Władca Ciemności,któremu potem zaczął służyć Sauron.Toczy się wojna o Silmarile,klejnoty,w których zawarte jest światło Dwóch Drzew Valinoru.Jest też sporo legend o Ainurach,Valarach,o Luthien i Berenie,Noldorach i Turinie,o Elrondzie i Elrosie,są wojny o Numenor i Gondolin,a wreszcie pierwsze wzmianki o pierścieniach,które potem przysporzą tyle bólu w świecie dzielonym przez elfy,krasnoludy,ludzi i hobbitów.Jest to trudna powieść,która dla fanów Tolkiena powinna być pozycją obowiązkową.

Tirindeth | 2013-01-05
Na półkach: Posiadam

Diabelsko trudna, szalenie piękna.
Tylko dla wytrwałych.

lucy | 2012-10-10
Przeczytana: 10 października 2012

"Silmarillion" J.R.R.Tolkiena to książka trudna. Czytając ją trzeba być "mega" skupionym. Zapamiętać wszystkie nazwy,imiona i wiązać fakty to nie lada wyczyn.
Pozycja ta zbiór opowieści. Jest w nich opisana Pierwsza Era Świata, jeszcze przed Władcą Pierścieni. Jest tu dużo legend i mitów m.in.o Aniurach, Valarach.Występuje tu również znany z "Władcy Pierścieni" król ciemności Morgoth. Dużo by opowiadać o tej książce, gdyż trzeba ją samemu przeczytać, aby ją zrozumieć.
Cenie sobie pozycje i twórczość Tolkiena. Jest to pisarz z ogromną wyobraźnią i wiedzą. Jego dzieła są cenione na całym świecie. Moim zdaniem książka tego pisarza powinna być jakby podstawową lekturą fantastyki każdego czytelnika. "Silmarillion" trzeba koniecznie przeczytać przed "Władcą Pierścieni", gdyż jest podstawą tej trylogii.
Jeżeli chodzi o to czy mi się podobała to powiem że chociaż jest trudna to polubiłam ją.:)

"Tak to już bywa, że kiedy człowiek ucieka przed swoim strachem, może się przekonać, że...

Kinga | 2013-05-08
Przeczytana: 07 maja 2013

Gdzieś czytałam, że ktoś, kto przeczytał „Silmarillion” i go pokochał, przestaje być człowiekiem, a już na pewno przestaje być człowiekiem normalnym. Oświadczam wszem i wobec, że jestem elfem. (Uznajmy, że jako jedna z nielicznych nie odpłynęłam do Valinoru w stosownym czasie i ukrywam się na Ziemi, poddając się panowaniu ludzi).

„Silmarillion” to już nawet nie książka. To styl życia, to myślenie, zbiór opowieści, w których się jest, którymi się żyje, które porażają swoją wspaniałością i bogactwem świata przedstawionego. To rzecz zupełnie inna od ukochanego „Władcy Pierścieni”, a zarazem będąca jego uzupełnieniem, wielkim, brakującym elementem cudownej układanki. „Silmarillion” jest specyficzny, jedyny w swoim rodzaju, w pewnym sensie wymagający. Mnogość imion, świetnie wykreowanych postaci, całe mnóstwo nazw geograficznych i jakaś niesamowita moc jest w tej książce. Jest w niej coś, co przyciąga, wchłania i czaruje, czaruje, czaruje.

Dostojewski powiedział kiedyś, że ”piękno...

Lucy Skywalker | 2014-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2014

Po Silmarillion sięgnęłam długo po lekturze Władcy Pierścieni i Hobbita... i po okołotysięcznej projekcji wersji reżyserskiej filmu...i nagle spojrzałam na trylogię jak na zupełnie inną książkę! Sillmarillion dodaje jej głębi, zwiększa sens, uszlachetnia, historia zdaje się dużo głębiej zakorzeniona. Szczerze polecam!

Roland | 2014-10-08
Na półkach: Ulubione
Przeczytana: 08 października 2014

Monumentalne dzieło Tolkiena odznaczające się szlachetnością oraz dostojeństwem. „Silmarillion” jest swego rodzaju kompendium wiedzy w pigułce o świecie stworzonym przez Tolkiena. Wydarzenia zawarte w tej książce głównie skupiają się na historii Pierwszej Ery. Chociaż nie zabraknie informacji dotyczących pozostałych Er. „Silmarillion” jest zbiorem spójnych opowieściach, gdzie każda kolejna wynika z poprzedniej. Osobiście uważam, że niniejsza książka jest swoistym hołdem złożonym wyobraźni Tolkiena.

Króciutko o samej budowie książki. Składa się ona z pięciu części. Pierwsza część zatytułowana Ainulindale, czyli Muzyka Ainurów skupia się na stworzeniu Ainurów (Valarów) oraz widzialnego świata. Druga część Valaquenta dotyczy historii Valarów oraz tworzonego przez nich świata. Najważniejszą oraz najdłuższą częścią jest Quenta Silmarillion, która obejmuje wydarzenia Pierwszej Ery. W niej zawarty jest trzon całej opowieści, gdzie motywem łączącym jest historia Silmarillów....

MadameFromLorien | 2014-04-06
Na półkach: Ulubione
Przeczytana: marzec 2014

Zacząć należy od tego, iż sir. Tolkien nie napisał "Silmariliona" w celu porwania czytelników, zachwycenia ich wspaniałym acz prostym językiem. Nie była po prostu od początku do tego przeznaczona. Stąd tak duży natłok często niezrozumiałych i trudnych do zapamiętania imion oraz pojęć. Musimy o tym pamiętać! Że "Silmarilion" to notatki stwórcy Śródziemia! Nie mogą być lekkie i proste do pojęcia, bo streszczają całe dzieje tej krainy w jednej, niegrubej książce.

Jakaż to była wspaniała podróż! Podróż po mojej drugiej, wspaniałej ojczyźnie - Śródziemiu.

Uważam, że z "Silmarilionem" jest jak z Pismem Świętym ( tudzież Torą, Koranem czy tym podobnymi ) Chodzi mi o to, że tą książkę po prostu trzeba mieć na półce i wracać do niej, i czytać i czytać i czytać...

wiejskifilozof | 2014-07-26

Jednak klasyka to klasyka.Od zawsze chciałem się z tym zmierzyć,zobaczyć czy podołam.
Bo podobno,trudne i ciężko zrozumieć.Więc wziąłem się do czytania.i co mogę rzec,to chyba najlepsze fantasty jakie czytałem to tej pory.
Znalazłem tam wszystko,co powinno być w książkę tego gatunku.
Aż,żal do biblioteki odnosić.

aspolski | 2013-09-12

Pochodzę z pokolenia, które najpierw ujrzało filmową trylogię Petera Jacksona, i już wtedy poczułem, że te uniwersum jest dla mnie stworzone.
Kiedy jednak sięgnęłem po Władcę Pierścieni, nie mogłem się nadziwić, że jest coś lepszego od filmu. Jednakowoż to był dopiero początek.
Utwierdzając się w fakcie, że Władca to cud i nic z tego uniwersum nie może go przebić, zajrzałem do Hobbita i znów... Numer Jeden na liście. Tak oto, dziwną metodą zaczynania do tyłu, dotarłem do Silmarilliona.
Jeszcze żadna książka nie wciągnęła mnie tak jak ta. Rzadko wyobrażam sobie w całości wykreowanych bohaterów, ale tak się stało, że nie mogłem się powstrzymać. Silmarillion to zbiór, długich - choć i tak za krótkich - opowiadań, które zmienią twój gust literacki nie do poznania.
Dziś rozumiem, dlaczego wszystkie książki z rodzaju - heroic fantasy oraz Magii i miecza są do niej porównywane, i prawie zawsze ustępują w nierównej walce. Ale taka jest prawda. Śródziemie było napływem świerzości i...

Northman | 2014-04-30
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: 02 stycznia 2013

Długo zbierałem się w sobie do tej lektury i jestem na siebie zły że tyle to trwało. Ten cudowny świat Mistrza Tolkiena na który możemy patrzeć poprzez karty jego książek jest piękny. Wspaniały! "Silmarillion" to nie "Władca Pierścieni", więc jeśli ktoś spodziewa się powtórki z rozrywki, to będzie rozczarowany. Ale jeśli ktoś kocha Śródziemie przez wzgląd na jego piękno samo w sobie i urzekający czar jego historii i legend, to ten ktoś będzie zachwycony. Ja byłem. W dalszym ciągu jestem.

„Władca pierścieni” w pigułce

Jeśli nie jesteś miłośnikiem fantastyki albo po prostu należysz do tych, którzy jeszcze nie czytali słynnych książek J. R. R. Tolkiena, a chcesz szybko nadrobić braki w wiedzy na temat Śródziemia, hobbitów, Saurona i elfów, nie zwlekaj ani chwili dłużej – obejrzyj dwa ilustrowane filmiki, a dowiesz się wszystkiego w ciągu 10 minut.

Rocznica urodzin J. R. R. Tolkiena

Dokładnie 121 lat temu w Oranii (dzisiejsze RPA) urodził się John Ronald Reuel Tolkien, profesor, filolog i pisarz, twórca mitologii Śródziemia i takich bohaterów jak Gandalf, Bilbo, Frodo, Gollum czy Galatea.