W polu

Wydawnictwo: Latarnia
literatura piękna

W polu to powieść przedstawiająca dzieje pewnej kompanii Wojska Polskiego podczas walk z bolszewikami o północno-wschodnie ziemie Rzeczypospolitej latem 1920 r. Stanisław Rembek (1901–1985) jest pisarzem niemal zapomnianym, do czego przyczynił się czas, kiedy jego twórczość objęta była zakazem publikowania, w tym w okresie stalinowskim. Autor walczył nie tylko w wojnie polsko-bolszewickiej, której poświęcił wspomniany utwór, lecz także uczestniczył w obronie Warszawy we wrześniu 1939 r. Jako uczestnik konfliktu z lat 1919–1921, w którym Polska walczyła z Rosją Sowiecką, w swoim utworze, po raz pierwszy opublikowanym w 1937 r., w realistyczny sposób oddał przebieg krwawych zmagań, brutalność wojny, jej chaos i grozę oraz niszczący wpływ na ludzką psychikę i stosunki między ludźmi. Ukazał także przekrój ówczesnego polskiego społeczeństwa, którego przedstawiciele tak zaciekle walczyli o zachowanie właśnie odzyskanej niepodległości. Marzenia o życiu poza frontem to jedyne chwile wytchnienia dla głównego bohatera utworu, porucznika Paprosińskiego. Jego przeżycia angażują czytelnika i pozwalają mu wniknąć w trudną żołnierską codzienność. Ponadto pisarz plastycznie portretuje wybraną grupę żołnierzy, łącznie z ich pochodzeniem społecznym i regionalnym oraz funkcją odgrywaną w oddziale. Arcydziełem są także miniportrety żołnierzy bolszewickich. Losy oddziału, nad którym zawisło fatum, budzą ponadto refleksje dotyczące roli jednostki dla zbiorowości. Utrata jednego z członków kompanii wywołuje spiralę wydarzeń, który kończy się jej całkowitą zagładą. Wielbiciele historii militarnej znajdą opisy użycia broni czy strategii z okresu wojny polsko-bolszewickiej. Niemal młodopolskie opisy i rozbudowane porównania kontrastują tu z naturalistycznymi opisami cierpienia i śmierci bohaterów oraz zniszczeń.

Powieść „W polu” jest uważana za najlepszą z dorobku pisarza, wysoko oceniał ją m.in. Czesław Miłosz, który uznał ją za najważniejszą powieść militarną okresu międzywojennego. Autentyzm innych utworów Rembeka znalazł uznanie filmowców: Juliusz Machulski wykorzystał opowiadania tego autora do nakręcenia filmu „Szwadron” (1992) toczący się w czasie powstania styczniowego, zaś Andrzej Wajda wyreżyserował „Wyrok na Franciszka Kłosa” (2000), poświęcony problemowi zdrady i kolaboracji podczas okupacji.

źródło opisu: Wydawnictwo Latarnia, 2016

źródło okładki: http://www.latarnia.com.pl/

radek | 2019-10-02
Przeczytana: 20 września 2019

Polecam - ulubiona książka Marka Nowakowskiego !

senoreugenio | 2018-09-28
Przeczytana: 27 września 2018

Książka Rembeka mnie nie wciągnęła. Niestety. Zwłaszcza jej początek i środek. Bohaterowie, pomijając sierż. Derenia i ppor. Paprocińskiego są miałcy. Jest ich olbrzymia liczba, przeto autor zamieszawszy w fabule, sprawił iż czytamy li tylko nazwiska zapomniawszy kim są, co spotkało wcześniej ich nosicieli. Idealnie opisuje ten sposób narracji cytat z samej książki: "Wszystko to było jakby wyrazy książki czytanej przed samym zaśnięciem, kiedy znużony umysł utraca zdolność śledzenia związków myślowych między obrazami i pojęciami". Nie pomaga fakt, iż akcja zawiera się na przestrzeni kilku dni, w trakcie których kompania biega, strzela, naciera, strzela, pada, cofa się, gubi, strzela, biega i tak w kółko. Jest tam m.in. obszerny, wielostronicowy motyw ucieczki Paprocińskiego, w trakcie której to ten prowadzi sam z sobą wywód światopoglądowy. Gdy ostatecznie bohater po długim biegu informuje, iż przebył raptem kilometr, byłem zaskoczon, gdyż sądziłem iż jego ucieczka trwała niemal...

GosiaZielonoMi | 2017-08-19

Powstanie listopadowe, powstanie styczniowe, kampania wrześniowa, powstanie warszawskie, powstanie w getcie, nawet Wiosna Ludów czy rabacja galicyjska to starcia zbrojne, które od lat mają trwałe miejsce jako temat tekstów literackich. Inaczej ma się sprawa z wojną polsko-bolszewicką. Nie licząc filmu Hoffmana, nie jest to motyw obecny w tekstach kultury. Może zmieni się to za sprawą wydawnictwa Latarnia, które w 2016 roku wydało powieść „W polu”. Jej autor – Stanisław Rembek – brał udział w kampanii wrześniowej, obronie Warszawy w 1939, podczas okupacji angażował się w tajne nauczanie, a w okresie dwudziestolecia międzywojennego był uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej. I „W polu” jest powieścią wyrosłą na tych właśnie doświadczeniach. Jej bohaterem są żołnierze 7 kompanii strzelców – niby to bohater zbiorowy, ale składają się na niego mikroopowieści o niejednym członku tej organizacji bojowej. Na przykładzie tych tragicznych i smutnych pojedynczych losów czytelnik poznaje...

Grazia_czytaninka_ | 2016-10-08
Przeczytana: 08 października 2016

Jak myślicie? Czy opisywanie czegoś w książce, w czym brało się samemu udział jest proste? Zapewne nie zawsze. Nasz autor opisuje wydarzenia, w których sam brał czynny udział. Ale czy opisywanie wojny i przeżyć z nią związanych może być łatwe? Gdzie broń, krew i trupy były na porządku dziennym?

"Stanowiło to jego własną nikomu niewyjawioną tajemnicę, że nigdy nie mógł się zdobyć na jedną chwilę życia teraźniejszością, zapomnienia o tym, że wojna jest królestwem śmierci, i niemyślenia o niebezpieczeństwach, które mają się zdarzyć w przyszłości."

Stanisław Rembek w swojej książce pozwala nam spojrzeć swoimi "oczami" na dramatyczną wojnę polsko-bolszewicką. Doskonale zagłębia się w psychice żołnierzy, czego nie da się ukryć. Zastanawialiście się kiedyś co czuł człowiek przebywający na froncie, gdzie praktycznie cały czas był otwarty ogień? Myślę, że nie sposób tego zrozumieć, jeśli nie przeżyje się tego samemu.

Bohaterowie wykreowani przez autora nie są idealni, to ludzie z...

Menandros | 2016-09-19

Cenię Rembeka za ukazywanie ludzkich podłości bez względu na stronę, którą trzymają bohaterowie. Jego proza jest do bólu prawdziwa i zawsze nieprzyjemna.
Jak dotąd "W Polu" jest jedną z lepszych powieści wojennych autorstwa Polaka. Nie jest to skala światowa (Remarque pisał o tym nieporównanie lepiej), ale wartość tej książki zasadza się na wyłomie w głównej narracji dotyczącej wojny polsko-bolszewickiej. Nie ma tu walki dzikich hord bolszewickich z malowanymi ułanami; są za to walki dzikich hord bolszewickich z również dziczejącymi żołnierzami-półamatorami z polskiej piechoty. Niekompetencja, zawiść, tchórzostwo, małostkowość i zwykły pech- jakże rzadko dostajemy taki obraz polskich żołnierzy tej wojny.

GZal | 2016-08-24
Przeczytana: 24 sierpnia 2016

Powiedzmy szczerze, W polu Stanisłatwa Rembeka brakuje bardzo dużo do Na Zachodzie bez zmian. Bardzo dużo.

Będąc na fali czytania literatury (anty)wojennej dałem się namówić na książkę Rembeka. Krótkie notki, które wyszperałem w sieci dawały szansę na nową (dla mnie) jakość w polskiej książce dotyczącej wojny. Zazwyczaj zdominowanej przez zerojedynkowe bohaterstwo i patriotyzm. Tymczasem jestem rozczarowany.

całość:

pawelpe | 2016-03-23
Przeczytana: 23 marca 2016

Trochę się zestarzała, ale niewiele. Czyta się dobrze, terminologii specjalistycznej czy archaicznej mało. Opis reakcji żołnierzy na niepojęte okropieństwa wojny bardzo dobry, zapewne na podstawie własnej obserwacji. Najciekawsze jest wejrzenie w kolejne etapy przemian podporucznika Paprosińskiego, jak sobie radził/nie radził ze skalą cierpienia fizycznego i psychicznego.
Warto wiedzieć, jaki był koszt utrzymania niepodległości w 1920 roku. Co innego przeczytać opis walk w książce historycznej, gdzie straty to tylko liczby, a co innego zobaczyć co się kryje za liczbami. Autor nie epatował przy tym scenami celowego okrucieństwa.
W starożytności pisali "dulce et decorum est pro patria mori". Co się zmieniło od tamtych czasów, wojna czy ludzie?

Albercik | 2015-01-11

Stanisław Rembek jest dziś mało znanym pisarzem a jego twórczość niemal zapomniana, ponieważ to co pisze nie jest takie łatwe do przełknięcia. Ja jednak jestem zachwycony, że mogłem "go poznać". Taki nasz Remarque.

DrinkieWinkie | 2014-05-07
Przeczytana: 2012 rok

realny obraz WW1 oczami piechura
zupełnie inny niż WW2
marsze okopy, bitwy
bezsens wojny

onika | 2013-08-15
Przeczytana: sierpień 2013

Lato w roku 1920 było gorące. Zwłaszcza na północnym froncie wojny polsko-bolszewickiej. Żołnierze w okopach co i raz muszą odpierać ataki czerwonoarmistów, nie ma czasu na sen, na odpoczynek. Trzeba być przytomnym, czujnym, bo chwila zawahania w momencie odwrotu czy ataku może kosztować życie.

"W polu" Stanisława Rembeka opisuje losy, a w zasadzie nieszczęścia siódmej kompanii w wojnie polsko-bolszewickiej. Autor był uczestnikiem tych walk i można to odczuć, zwłaszcza gdy czyta się opisy szturmów, odwrotów, zabezpieczania kolejnych pozycji.

Trudno czytało mi się tę książkę. Pomijając fakt, że jest ona przesycona terminologią wojskową i tragicznymi wydarzeniami, cały ciężar lektury tkwi w tym, że autor zamieścił w niej niezwykle głębokie studium psychiki żołnierza, który praktycznie non stop przebywa w ogniu walki. Wydarzenia śledzimy głównie z perspektywy podporucznika Paprosińskiego, jednego z dowódców kompanii. Na początku na pierwszy plany wysuwają się jego obserwacje i...