Kamienny żagiel

Cykl: Komisarz Erik Winter (tom 6)
Wydawnictwo: Czarna Owca
Segel av sten
Ag2S

Podczas drugiej wojny światowej u wybrzeży Szkocji zaginął John Osvald, szwedzki rybak. Sześćdziesiąt lat później jego syn Axel również znika bez śladu w trakcie podróży do Szkocji. Na prośbę jego zaniepokojonej córki Erik Winter podejmuje się zbadać tę sprawę. Kolejny raz spotyka swojego kolegę po fachu, Steve’a MacDonalda, by wraz z nim przeprowadzić śledztwo. Jednak tym razem przyjmuje ono obrót, jakiego żaden z nich nie mógł się spodziewać.
W tym samym czasie w Göteborgu inspektor Aneta Djanali bada sprawę mężczyzny podejrzanego o znęcanie się nad żoną. Policjantka mimowolnie zostaje wciągnięta w wydarzenia, które skłaniają ją do refleksji nad własną przeszłością...
Kamienny żagiel to szósty tom cieszącego się dużą popularnością cyklu 10 powieści kryminalnych połączonych postacią komisarza Erika Wintera. To pełne napięcia thrillery o mrocznych zakamarkach ludzkiej duszy. Opowiedziane z ironicznym dystansem, zmuszają do refleksji nad sprawami daleko odbiegającymi od sensacyjnej fabuły.

źródło opisu: http://www.czarnaowca.pl/kryminaly/kamienny_zagiel,p591116946

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl/kryminaly/kamienny_zagiel,p591116946

wiejskifilozof | 2014-04-11

Wczoraj cztery godzinny spędziłem w kolejce do pani okulistki.I oby czekanie było jak najmniej nudne czytałem właśnie Kamienny Żagiel.
Wiem zrobiłem źle, że czytałem nie od początku serii.
Ale w bibliotece było tylko to akurat.
Każdy chyba już wie,że darzę sympatią Skandynawskie kryminały.
Bo i okładka fajna i fabuła też zachęcająca.
Taka życiowa,przemoc domowa.Pewne wydarzenia z czasów drugiej wojny światowej.
Niestety,jakoś mnie nie wciągało.
Nie dałem rady się załapać.
Przeczytałem,lecz nie bardzo mi się podobało.

Marcin | 2014-07-04
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 04 lipca 2014

Jak zawsze trzyma w napięciu do samego końca.... a ten tom już wyjątkowo pobudza wyobraźnie.

Tusia | 2016-09-14
Przeczytana: 11 września 2016

Książki Edwardsona ewidentnie do mnie nie trafiają. Przyzwyczajona do twórczości Nesbo z komisarzem Hole w roli głównej, Poirotem od Christie oraz Lackberg i Hedstromem, w których śledczy skupiają się na faktach oraz śladach, nie mogę przeżyć "wydumanych" konkluzji Wintera. Dziwnym zbiegiem okoliczności Erik rozumie psychikę każdego sprawcy i po żmudnych opisach jego procesów myślowych, dochodzimy do meritum, którym okazuje się, że niezawodny komisarz znów ma rację! Cóż za niespodzianka.
W połowie książki zdecydowałam, że najpierw przeczytam bardziej interesujący wątek, a mianowicie sprawę, którą prowadzi dwójka barwnych postaci- Aneta Djanali i Fredrik Halders. Dochodzenie to było naprawdę ciekawe, a co się z tym wiąże, bardzo szybko się skończyło :C Natomiast wątek główny ciągnął się jak tasiemiec i gdy zakończyłam czytanie tejże książki, z nieukrywaną radością wykrzyknęłam: Nareszcie!
Jak podsumować mój wywód? Może "nie polecam"/"zwolennicy Ake z pewnością będą...

Psotka | 2013-12-29
Przeczytana: 06 grudnia 2013

A oto i dorwany przeze mnie już 6 tom serii o komisarzu Eriku Winterze w wydaniu pana Edwardsona. Książka tak jak poprzednie warta przeczytania. Jednak ja czytałam ja "fazami". Ciężko mi powiedzieć czy dlatego, że się w niej momentami gubiłam czy dlatego, że czytałam w okresie mojego kiepskiego samopoczucia i miałam problemy z koncentracją i dłuższym poświęceniem uwagi książce. Troszkę się w niej zamotałam i miałam problemy ze zrozumieniem. Dopiero pod koniec książki udało mi się wszystko poukładać i ogarnąć fabułę. Końcowy efekt historii jest jednak fajny i intrygujący. Powieść bardziej obyczajowa niż jakoś mocno kryminalna, ale dla miłośników książek typu "soft" jak najbardziej polecam. Jedna rada: Chcesz zrozumieć Erika, jego pracę, działanie i rodzinę to czytaj Akego,ale zalecam robić to po kolei ;)

pezet87 | 2014-04-17
Przeczytana: kwiecień 2014

Kamienny żagiel, kolejny tom wspaniałego kryminału z ręki Ake. Jak zwykle autor zaskakuje zwrotami akcji, oczywiście, że jednych rzeczy można być pewnym a niektóre pozostają za zasłoną niepewności. Wydaje mi się, że to tylko złudne odczucie, które ma dawać fałszywą nadzieję, że kontrolujemy w jakiś sposób akcję i wydarzenia jakie maja nastąpić. Kolejny raz komisarz wyrusza za przeczuciem, tym razem poproszony o pomoc przez swoją byłą, wakacyjną miłość wyruszą wraz z McDonaldem szlakiem historii sprzed lat. Natomiast w Goteborgu toczy się inny śledztwo prowadzone przez Djanli i Holdersa, które z pozoru wydaje się proste, jednak nie pozostaje bez wpływu na ich życie prywatne również. Polecam

Lenka | 2014-11-19
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 19 listopada 2014

Uwielbiam kryminały Edwardsona i ten też jest wyjątkowy, jednakże moim zdaniem najgorszy z tych, które do tej pory przeczytałam. Jest dobrze napisany, ale sama historia średnio mi się spodobała, może dlatego, że zabrakło mi takich bardziej drastycznych scen, bardziej przerażających. Chwilami miało się wrażenie, że to taka zwykła książka obyczajowa, a nie kryminał, ale czytało się szybko i sprawnie. Poprzednie tomy z serii były według mnie lepsze, co nie oznacza, że ten był zły, był po prostu trochę inny niż 5 pozostałych.

Kasia | 2014-06-22
Na półkach: Przeczytane, Wbph-filia 16, 2014
Przeczytana: 22 czerwca 2014

Zabrałam się za czytanie z ogromnym zapałem. Ale mój zapał malał proporcjonalnie do postępu lektury. Poszatkowanie książki zdecydowanie bez sensu i na dodatek utrudniające czytanie i zrozumienie. Przedstawione wątki bez związku ze sobą, więc czemu znajdują się w tej samej książce? Jak dla mnie ciągnie się to jak przysłowiowe flaki z olejem. I żeby jeszcze te flaki były zjadliwe... a tu niespodzianka - bardzo bardzo ciężkostrawne.

Bosy | 2012-12-10
Przeczytana: 09 grudnia 2012

To już szósty tom Ake Edwardsona przybliżający kolejny etap z życia komisarza Erika Wintera. Kryminalne zagadki połączone z przeżyciami osobistymi, przemyśleniami i rozterkami życiowymi. Polecam

| 2012-07-20
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 20 lipca 2012

Bardzo przeciętna, schematyczna. Taka sama jak wszystkie poprzednie książki Edwardsona. Nic nowego autor nie wymyślił, a jego psychologiczna gra zaczyna nudzić i denerwować.

Artur Rawicki | 2015-03-28

Niestety ten tom przygód komisarza Wintera i jego współpracowników toczący sie w dwóch wątkach był bez dreszczyka emocji na plus obrazowe opisy pięknej Szkocji