Repaired

Repaired
literatura piękna
angielski
Marika

Liam Davis is a man without a past. That’s what he wants everyone to believe, anyway. Hell-bent on erasing any memories of his previous life, he knows that starting over is all he can do. Hiding who he is, where he’s from, why he’s running, and especially who he’s left behind, Liam has run away from everything he’s ever known. His plan works perfectly until one day when Parker Ryan threatens to expose his carefully concealed world.

Parker Ryan is a man without a future. Sure, he’s a partner in one of New York’s most prestigious law firms, but he’ll never be more than a failure in the eyes of his boss, his father. Rather than break away from his father’s standards, he finds himself mindlessly pursuing them, in turn sacrificing anything that would actually make him happy.

When Liam’s and Parker’s lives collide, the ugly truth about who they really are, and who they hope to become reveals itself when they least expect it. As both of their lives become wrecked beyond all belief, they’ll learn how to rely on each other in their journey to become Repaired.

Marika | 2016-10-07
Przeczytana: 07 października 2016

Parker ma ma jeden z tych dni, których nikt nie lubi przeżywać. W pracy wszystko idzie nie tak, kłóci się z ojcem, a na domiar złego w drodze do domu jeszcze jego auto łapie gumę. Szuka najbliższego warsztatu i trafia do tego, w którym pracuje Liam.
Od razu coś między nimi iskrzy, Parker jednak wie, że Liam coś ukrywa i otoczył się murami, które nikomu nie pozwalają się do niego zbliżyć.
Liam wolałby nie mieć przeszłości – Parker myśli, że nie ma przyszłości. Ale co z ich teraźniejszością? Czy mimo problemów odnajdą w tym wszystkim miejsce dla siebie?

Chyba trzy razy zaczynałam i odkładałam tę książkę. Teraz, już po przeczytaniu, naprawdę nie mam pojęcia, co mi w niej wcześniej mogło nie pasować, bo kiedy już porządnie zaczęłam czytać, to ciężko było się oderwać.
Podobało mi się to, jak nieugięty był Park, bo mimo że wiedział, że Liam przed czymś ucieka, to jednak się nie poddawał. I był dla niego dokładnie tym, czego Liam potrzebował. Według mnie idealnie do siebie pasowali i...