Między królewskim majestatem a szlachecką wolnością. Podstaw

Wydawnictwo: Historia Iagellonica
historyczna

Niniejsza rozprawa składa się ze wstępu, sześciu rozdziałów i zakończenia. Rozdział pierwszy przedstawia zarys problematyki patronatu magnackiego na terenie Małopolski na przykładzie wybranych patronatów. Omawia także dotychczasowy przebieg karier wybranych przedstawicieli małopolskiej elity politycznej. Rozdział drugi przedstawia postawy polityczne Małopolan w momencie ujawnienia planów abdykacyjnych Jana Kazimierza, analizuje wybrane produkty publicystyki politycznej z lat oraz omawia sejmik generalny w Nowym Mieście Korczynie z lutego r. Rozdział trzeci ukazuje postawy polityczne szlachty małopolskiej między sejmem elekcyjnym wiosną r. a sejmem koronacyjnym jesienią tego roku. Rozdział czwarty prezentuje postawy polityczne szlachty małopolskiej na dwóch sejmach w r. i jej rolę polityczną w mało dotychczas zbadanych wydarzeniach podczas pospolitego ruszenia jesienią r. Rozdziały piąty i szósty koncentrują się na okolicznościach, które doprowadziły w r. do zawiązania konfederacji gołąbskiej, prezentują udział w niej szlachty małopolskiej omawiają polityczną rolę Małopolan na sejmie pacyfikacyjnym w r. Przy cytowaniu tekstów źródłowych oparłem się na instrukcji wydawniczej dla tekstów źródłowych nowożytnych z roku . Pełne imię i nazwisko i osoby podaję za pierwszym razem, wraz z urzędem dla łatwiejszego zidentifikowania, np. Kochanowskich Piotr Kochanowski starosta radomski. Piotr Korwin wojski sandomierski. W kilku przypadkach nie udało się dokonać identyfikacji imienia bądź pełnego imienia i nazwiska z urzędem. Na końcu pracy znajdują się trzy aneksy. Pierwszy zawiera listę posłów małopolskich wybranych na sejmy lat konwokacja . Tłustym druidem wyróżniłem osoby, których obecność można udowodnić na podstawie diariuszy sejmowych, korespondencji np. do szlachty po sejmie lub przez domniemanie obecności. Aneks drugi zawiera listę aktywności senatorów małopolskich, ale tylko wówczas, gdy piastowali urząd senatorski w Małopolsce właściwej wyjątek uczyniłem dla marszałka nadwornego koronnego J. K. Branickiego i S. H. Lubomirskiego , stąd też po roku przestałem uwzględniać np Aleksandra Ludwika Niezabitowskiego, który na sejmie koronacyjnym w tym roku przeszedł z kasztelani sądeckiej na bełską. Aneks trzeci zawiera listę posłów i skróconą informację o ich aktywności na poszczególnych sejmach. W aneksach I i III zrezygnowałem z uwzględniania wszystkich uczestników elekcji z Małopolski.