Strzeżcie się niezwykłych kobiet

Tłumaczenie: Ewa Kaniowska
Wydawnictwo: Czarna Owca
MEFIEZ-VOUS DES FEMMES EXCEPTIONNELLES
literatura piękna

Pięć przyjaciółek o różnych osobowościach i poglądach na politykę, religię, miłość i rodzinę. Mimo różnic łączy je więź, która przetrwała wzloty i upadki. Poznały się na Akademii Sztuk Pięknych, kiedy miały po dwadzieścia lat, po studiach każda zamieszkała w innym miejscu, a teraz znów się spotykają. Czy stawią czoło niedopowiedzeniom i skrywanym sekretom, które nagromadziły się między nimi...

Czy stawią czoło niedopowiedzeniom i skrywanym sekretom, które nagromadziły się między nimi przez lata? Czy przyjaźń wytrzyma kolejną próbę? To dojrzała, naładowana emocjami opowieść o przyjaźni.

źródło opisu: http://www.czarnaowca.pl/literatura_piekna/strzezc...(?)

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl/literatura_piekna/strzezc...»

nuna21 | 2017-11-07

Strzeżcie się niezwykłych kobiet to książka o przyjażni pomiędzy pięcioma typami bohaterek. Każda jest inna, dzieli je religia, pochodzenie, seksualność, ale odkąd poznały się gdy miały po 20 lat są dla siebie wsparciem, katalizatorem do działania, ale też przyczyną kłótni i zatargów. Ot, życie. Żadna przyjażn nie jest łatwa. I wydaje mi się, że chyba to jest w tej powieści najważniejsze. Nie dzielenie się sekretami, ale trwanie przy sobie, pomimo tajemnic, niedomówień.

Powieść Claire Delannoy pełna jest chaosu,wielogłos jaki tworzą bohaterki jest czasem przytłaczający, można się pogubić w poszczególnych historiach. Ale mimo tego rozgardiaszu to dobra powieść. Wymaga skupienia i namysłu, jak sami odnależlibyśmy się w takiej sytuacji.

Vendie Poicale | 2017-01-26
Na półkach: Przeczytane, Recenzowane

Zabieg wprowadzenia przez autorkę formy narracji ze strony każdej z bohaterek oddzielnie niespecjalnie udany, gdyż niejasny i wprowadza lekki chaos. Czasami ma się problem z rozpoznaniem osoby, która w danej chwili opowiada swoją historię.
Nie ukrywam, że zainteresował mnie tytuł oraz wątek artystyczny, a to rzecz mi bliska.
Tytuł po przeczytaniu kilku rozdziałów, moim zdaniem, nie ma nic wspólnego z treścią.
Natomiast temat przyjaźni pomiędzy kobietami zawsze na czasie, jednak zabrakło mi historii, która trzymałaby mnie w napięciu i nie pozwalała się od książki oderwać.
Otrzymałam zwykłe opowiadania bohaterek o ich zwykłym życiu, bez żadnego dreszczyku, który aż się prosił aby go wpleść miejscami. Takich historii jak w tej książce jest wokół nas sporo, i nic w tym niezwykłego.
Pierwsza połowa jeszcze znośna ponieważ poznajemy główne postaci i ich codzienne zmagania życiowe oraz zawodowe, natomiast w drugiej części, im dalej, nic się niestety nie zmienia, zaczęłam się po...

Jolanta | 2016-10-07
Przeczytana: 07 października 2016

Kobiety od zawsze umiały się przyjaźnić ze sobą.
To kolejna książka o przyjaźni pięciu kobiet o różnych ,ale silnych osobowościach i poglądach na politykę, religię, miłość i rodzinę. Muzułmanka, żydówka, katoliczka, ateistka, komunistka. Kobiety "niezwykłe".
Studiowały w Paryżu na Akademii Sztuk Pięknych. Bawiły się, działały, podejmowały wspólnie różne decyzje, domagały się tego, co jak sądziły, że im się należało. Mówiły, że będą związane ze sobą na całe życie. Uwielbiały się za szczerość i za tę szczerość nienawidziły się.
Po studiach ich drogi rozeszły się. Każda zamieszkała w innym miejscu. Kontaktowały się sporadycznie. W ich życiu były wzloty i upadki.
Po kilku latach znowu się spotykają, z powodu śmierci męża jednej z nich.
Przyjaciółki na zawsze? Czy to możliwe? Czy przez te wszystkie lata były szczere w stosunku do siebie i lojalne? Okazuje się, że oczekiwania życzliwości, sympatii, wsparcia, zaufania i lojalności, każda z nich może rozumieć inaczej. A w przyjaźni warto...

anetapzn | 2016-09-20
Przeczytana: 20 września 2016

Nie ukrywam, sięgając po tę książkę spodziewałam się powieści obyczajowej, lekkiego czytadła, no może z morałem.
Dostałam coś zupełnie innego. Nie oznacza, że gorszego. Ot po prostu książka ta jest inna od tej, jaką oczekiwałam.
Bohaterkami jest pięć przyjaciółek - Diane, Chris, Maria, Sofia, Nour oraz historie ich życia. Poza dawną znajomością z okresu studiów na ASP zdaje się, że nic ich nie łączy. Każda ma swoje życie, swoje problemy. Poza tym kobiety różnią się od siebie jak to tylko jest możliwe, i to pod każdym względem, czy to religii, czy upodobań kulinarnych czy wreszcie wykonywanego zwodu, orientacji, miejsca zamieszkania.
Jednak śmierć męża jednej z kobiet wymusza na nich spotkanie po latach. To co wydarzy się póżniej będzie przeczyć całkowicie o zerwaniu więzi i pozwoli spojrzeć na przeszłe wydarzenia z innej strony.
Nie ukrywam, to trudna książka, umiarkowanie dobrze się ją czyta. Przede wszystkim wadą (jak dla mnie) jest narracja. Brak narratora w 1 osobie, zdarzenia...

pannakac | 2016-09-14
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: wrzesień 2016

Na początku – narracja. Brak tu doskonale znanych z powieści dialogów, brak modnego narratora pierwszoosobowego. Wszystkie treści przekazane są w mowie zależnej, przenikającej przez myśli bohaterek, wdzierającej się do najbardziej skrywanych przez nich części. Przyznaję, że taki układ tworzy trochę chaosu, zwłaszcza, że każda cząstka skupia się na innej bohaterce, a autorka eksperymentowała także z układem czasu zdarzeń, z retrospekcjami. Brak bezpiecznego, ułożonego przedstawiania poszczególnych bohaterów, więc role niektórych trzeba zgadywać po tropach znajdujących się w tekście, szukać ich między zdaniami. Czy jest to jednak wyraźny minus powieści? Byłby to problem, gdyby książka liczyła więcej stron. Jej objętość jest jednak optymalna – to dość, by zawrzeć wszystko, co należało przekazać, ale nie przytłoczyć odbiorcy nadmiarem informacji, nie przedłużyć treści na siłę. Dość, by zostawić nieco tajemnicy.

Jaka jest to historia? Bolesna, smutna i szczęśliwa ni mniej, ni więcej...

Patsy | 2016-08-27
Przeczytana: 13 sierpnia 2016

Czasami lubię przeczytać coś innego, coś co prawdopodobnie wykracza poza moją czytelniczą strefę komfortu - tak właśnie było w przypadku tej pozycji. Zaczynając od dość ciekawego i odrobinę filozoficznego opisu, a kończąc na tym, że nigdzie nie mogłam znaleźć o tej książce opinii (nawet na goodreads.com), co jest dla mnie dość częstą wytyczną sięgania po lektury. Mimo wszystkich tych aspektów, postanowiłam spróbować i bardzo się z tego powodu cieszę :)!

Tym co najbardziej mi się podobało była intrygująca fabuła. Miałam z nią kilka problemów, jednak coś w tej historii wciąga i ma się ochotę poznać jej zakończenie. Autorka ciekawie zrównoważyła akcję między bohaterkami, długość również okazała się odpowiednia - nie jest ani rozwleczona, nie czułam też, żeby czegoś mi brakowało w rozwoju wydarzeń. Oczywiście momentami chciałam wiedzieć więcej, jednak uznaję to za części intrygującej wizji autorki.

Interesujący w tej książce jest sposób narracji - nie ma w niej typowych w polskich...

zaczytanywksiazkach | 2016-08-23

Claire Delannoy jest redaktorką i pisarką. Opublikowała cztery powieści, z których pierwsza, La guerre, L'Amérique (Wojna, Ameryka), w 2003 roku otrzymała prestiżową Nagrodę Goncourtów za debiut.*

Diane, Chris, Maria, Sofia i Nour poznały się na Akademii Sztuk Pięknych, gdy miały po dwadzieścia lat, potem rozjechały się po świecie, ale ich przyjaźń nadal trwała. Gdy mąż Diane zmarł, postanowiły spotkać się i rozprawić z półprawdami, które między nimi się nagromadziły.

„Strzeżcie się niezwykłych kobiet” to historia o niełatwej przyjaźni, która trochę boli, ale trwa już bardzo długo. To nie jest lekka książka, którą przeczyta się ot tak. Trzeba przy niej chwilę posiedzieć, czasem odłożyć i zastanowić się nad czymś. Minusem dzieła jest lekki chaos, panujący w książce.

Dzieło to porusza kilka ważnych problemów, m.in. przemoc domową, aborcję oraz zdradę.

W tej książce nie chodzi o to, że akcja ma pędzić na łeb na szyję. Nie ma strzelanin i rzeczy w tym stylu. Tu najważniejsi są...

MsPikuss | 2016-07-29
Przeczytana: 27 lipca 2016

Ile może przetrwać kobieca przyjaźń? Co musi się wydarzyć, aby dawne przyjaciółki znów się spotkały? Dzisiaj chciałabym Wam opowiedzieć o książce o kilku niezwykłych kobietach, których przyjaźń połączyła na lata, nie zmieniły tego rozjazdy w różne zakątki świata, ani sytuacje, które je spotkały. Jest to powieść Claire Delannoy „Strzeżcie się niezwykłych kobiet”.
Autorka wyżej wymienionej powieści jest zarówno redaktorką, jak i pisarką. Za swoją pierwszą powieść „Wojna, Ameryka” otrzymała prestiżową Nagrodę Goncourtów za debiut. „Strzeżcie się niezwykłych kobiet” przyciąga nas niezwykłą okładką, która zachęca nas do sięgnięcia po to co jest w środku.
Diane, Chris, Maria, Sofia i Nour poznały się przed lat na Akademii Sztuk Pięknych mając zaledwie po dwadzieścia lat, później każda z nich rozjechała się po świecie próbując swojego szczęścia. Każda z nich jest inna, ale wbrew wszystkim różnicom ich wieloletnia przyjaźń. Kiedy jedną z nich spotyka życiowa tragedia spotykają się...