Zpátky ve hře

literatura piękna
czeski
lbadura

Nová kniha Michala Viewegha dostala název podle jedné ze třinácti povídek, která je i povídkou finální. Autor v nich svou oblíbenou postavu — Oskara — vystavuje kritickým životním momentům: manželskému stereotypu či nevěrám, ale také skoro jisté smrti. Stárnoucí hrdina ji sice přežije, ovšem záhy se ocitne ve víru těžkých následků. Jedním z nich je rozvod spojený s rozvratem Oskarových dosavadních jistot. Na povídkách teď znovu oceníme čtivost i spád a také další Vieweghovy tvůrčí přednosti, včetně ironie, melancholické grotesknosti a místy i překvapivě silné nadsázky. Stručně řečeno: nejpopulárnější český spisovatel je zpátky ve hře!

źródło opisu: http://www.druhemesto.cz/kniha/zpatky-ve-hre

źródło okładki: http://www.druhemesto.cz/kniha/zpatky-ve-hre

lbadura | 2016-06-13
Przeczytana: 13 czerwca 2016

Książkę wysłuchałem w formie czeskiego audiobooka. Ku mojemu rozczarowaniu produkcja tym razem bez dżingli. Szkoda. Ale dodam, że lektor był świetny, Jiri Dvorak. Dla mnie to taki czeski Gosztyła. Szkoda, ze Dvorak tak mało audiobooków nagrał, jak na razie.

Książka to w zasadzie antologia kilkunastu opowiadań. Autor w wywiadzie przyznaje, że ze względu na trwałe uszkodzenie mózgu po tym jak mu pękła aorta, nie jest w stanie pisać rzeczy spójnych, jeśli wątek przekracza kilkanaście stron.

Niektóre opowiadania są ze sobą powiązane i dotyczą losów tych samych bohaterów, niektóre opowiadania całkowicie są niepowiązane treścią.

Opowiadania dotyczą relacji damsko-męskich. Raz mamy opowiadanie pisane z perspektywy męskiej, raz z perspektywy kobiecej. Tych z perspektywy męskiej jest jednak wiecej. W niektórych opowiadaniach poruszany jest tez temat seksualności. Wszystko przeplatane jest humorem. Czeskim humorem.

Na portalu LC można doszukać ( no właśnie -- pisze opinie dla...